Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

5 důležitých způsobů, jak můžete pozitivně ovlivnit své dítě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 3. 2020

Děti obrovsky ovlivňují média (a vlastně nejen je). Jak postupně stárnou, stává se pro ně on-line svět ještě větší mantrou. Lze to vidět všude kolem nás. Jak napodobují své oblíbené televizní postavy, předstírají, že jsou hvězdy YouTube nebo chtějí batoh, tričko či deku s ilustrací oblíbených postav a logy značek. Přesto mají rodiče stále obrovský vliv – naštěstí.

A hlavní roli ve vývoji a péči o děti ve světě plném různorodých médiích hrají maminky. Přečtěte si, jak pozitivně můžete ovlivnit životy svých dětí.

1. Podporujte pozitivní obraz těla

Děti přijímají mnoho zpráv o dokonalém vzhledu (nebo spíš, jak si někteří myslí, že by měl vypadat) z médií. Ať už vaše dítě sleduje pořady v televizi nebo dokonalé fotografie na Instagramu, je zaplaveno dokonalými postavami v bikinách a vypracovanými mužskými svaly. Maminky mají možnost o těchto mediálních obrázek s dětmi diskutovat.

Co ale udělá nejvíc je to, když přijmete svou postavu nebo ji alespoň nezačnete hanit před dětmi. Maminky, které kritizují své tělo, mají velký vliv na to, jak se děti samy o sobě cítí. Do této kategorie samozřejmě platí i to, že nikdy nebudete kritizovat vzhled dítěte, ať už je trošku víc oplácané nebo naopak na něm jdou vidět všechna žebra.

2. Večeřte v klidu

Maminky stále zůstávají primární osobou, která má na starosti jídlo, i když tatínci se už objevují v kuchyni víc než dřív. Pokud se staráte o stolování vy, nastavte tón jídla, včetně naléhání, aby byla odložena veškerá zařízení (telefony, tablety, vypnutá televize). Rodiny se pak mohou více soustředit na sebe. Studie ukazují, že rodinné večeře a celkově společné stolování, může pomoci všem, od chování ke zdraví.

3. Vybírejte kvalitní média

Maminka je často zodpovědná za správu mediálního života dětí a může udělat hodně proto, aby děti – hlavně ty malé – nasměrovaly k prvotřídnímu obsahu, od výběru televizních pořadu, které podporují empatii a další dovednosti, až po používání vzdělávacích aplikací na tabletu. Děti se tak mohou učit třeba na cestách nebo v čekárně u lékaře apod.

4. Neberte do ruky telefon v autě

Mámy obstarávají nákupy, vozí děti do škol, školek, na kroužky nebo k lékaři. Tráví v autě hodně času, a tak často sklouzávají k tomu, že berou do ruky mobilní telefon i během jízdy a odepíšou na zprávu, vyřídí hovor atd. Takový zvyk ale není vůbec dobrý příklad pro děti. O velikém nebezpečí způsobené ztrátou pozornosti ani nemluvě. Mobil v ruce při řízení automobilu je zkrátka tabu.

5. Učte děti mediální gramotnosti

Také za nákupy jsou obvykle zodpovědné právě maminky. To znamená, že mohou pomoci dětem pochopit, jak fungují peníze, co nakupovat lze a co už je zbytečné. Je jejich úkolem jim vysvětlit, že nemohou mít každé tričko, batoh nebo boty s jejich oblíbenými postavami. Není samozřejmě žádná hanba jim příležitostně něco takového pořídit, ale neměla by to být pokaždé, když dítě uvidí něco v reklamě. Zkuste dětem stravitelnou formou podat, jak funguje marketing a jak mediální společnosti vydělávají peníze prodejem takových věcí, které jsou často (spíš většinou) naprosto zbytečné.

Ohodnoťte tento článek:
2,9

Právě čtete

5 důležitých způsobů, jak můžete pozitivně ovlivnit své dítě