×
PředškolníVěk.cz

Co dělat, když vaše dítě píchne včela nebo vosa?

Bodnutí včelou

Je to otázka vteřiny. Děti radostně běhají po trávě, když se najednou ozve křik a dítě přiběhne s píchnutím. Štípnutí pálí jako čert, místo po bodnutí začíná otékat a v horším případě dojde k alergické reakci. Co dělat, aby reakce na bodnutí byla co nejmenší?

Většina jedovatého hmyzu (včely, vosy, mravenci či sršni) patří mezi blanokřídlé a jejich bodnutí obvykle nezpůsobuje žádné velké škody. Asi u jednoho procenta osob dochází i k život ohrožující reakci. Může se objevit zarudnutí, otok, horečka, nevolnost, zvracení, dušnost, rychlý tlukot srdce, pokles krevního tlaků i anafylaktický šok.

Jak může dítě na žihadlo reagovat?

To, zda dítě bude mít reakci na žihadlo nebo ne, zjistíte bohužel až s prvním píchnutím. Může mít reakci naprosto normální nebo takovou, která už vyžaduje lékařský zásah. Normální reakci se rozumí bolest tam, kde včela nebo vosa nechala své znamení, svědění, zarudnutí a otok. Všechny příznaky po několika hodinách ustupují.

Alergická reakce se může projevit jen jako výraznější otok, který dlouho mizí nebo jako celková reakce s kopřivkou, velikým otokem, bolestmi břicha, průjmem, zvracením apod.

Těžké projevy, které vyžadují hospitalizace, provází dýchací a dechové potíže. Ve výjimečných případech dochází k anafylaktickému šoku a poruše vědomí. Tato situace už potřebuje rychlou pomoc a záchranku.

Má vaše dítě klíště? Naučte se ho odstraňovat správně

Jak postupovat, když dítě bodne včela nebo vosa?

Když píchne dítě včela, musíte co nejrychleji vyndat její žihadlo, a hlavně je nemačkat prsty. V místě po vpichu se totiž z uvízlého žihadla stále uvolňuje do těla jed, proto je nutné rychlé odstranění. Včelí žihadlo má na svém konci váček s jedem. Když vyndáváte žihadlo prsty, hrozí, že ho zmáčknete a vymáčknete do těla ještě další jed.

K odstranění žihadla použijte tedy raději nehet palce, hranu kreditní karty apod. Přejeďte mírným tlakem po kůži těsně pod háčkem žihadla a vytlačte ho z kůže ven, aniž byste porušili jedový váček.

Vosí žihadlo řešit nemusíte, protože ta si ho v drtivé většině vytáhne sama.

Jak ošetřit místo vpichu?

Když odstraníte žihadlo, omyjte místo bodnutí vodou a přikládejte studený obklad. Osvědčil se i Fenistil gel, Alpa gel po bodnutí hmyzem nebo kalciová mast. Pokud chcete něco více přírodního, přiložte čerstvě rozkrojenou cibuli nebo umíchejte kašičku z jedlé sody a vody. Bodnutí vosou neutralizujte kyselinou (ocet, cibule, citron) a bodnutí včelou zásadou (mýdlový roztok, jedlá soda).

Pokud se objeví větší reakce, místo hodně oteče hodně, objeví se nevolnost, zvracení a rychlá srdeční akce, podejte rychle celková antihistaminika v tabletě pod jazyk (Dithiaden, Zyrtec, Zodac apod.).

U anafylaktického šoku hlavně uvolněte dýchací cesty, uložte postiženého výš než hlavu a jestli je to nutné, musíte začít i s resuscitací. Zároveň je nutné volat rychlou záchranou službu. Místo vpichu stále chlaďte.

Silní alergici bývají vybaveni adrenalinovým pere, které se aplikuje přímo do svalu.

Dyspraxie u dětí: proč dokáže tolik zkomplikovat život?

Dodržujte důležitá pravidla

Pokud víte, že vaše dítě má alergii na včelí, vosí nebo jiné bodnutí, upozorněte na to všechny osoby, které s dítětem budou v blízkém kontaktu (učitele, vychovatelce v družině nebo na táboře apod.). Na ruku můžete pořídit informační náramek a vybavit jej balíčkem, kam dáte potřebná antihistaminika, adrenalin apod. Léky pravidelně kontrolujte. Nezapomeňte ale hlavně na prevenci. Buďte opatrní při konzumaci sladkých jídel a pití při pobytu v přírodě, nedávejte dítěti zbytečně pestrobarevné oblečení a vyhněte se místům, kde je větší výskyt tohoto hmyzu.

Naučte dítě, že nesmí před včelami nebo vosami zbytečně panikařit, mávat rukama apod. Mělo by se naučit zůstat v klidu a zbytečně je nedráždit.



Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*