Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Co dělat, když vaše dítě píchne včela nebo vosa?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 8. 2019

Je to otázka vteřiny. Děti radostně běhají po trávě, když se najednou ozve křik a dítě přiběhne s píchnutím. Štípnutí pálí jako čert, místo po bodnutí začíná otékat a v horším případě dojde k alergické reakci. Co dělat, aby reakce na bodnutí byla co nejmenší?

Většina jedovatého hmyzu (včely, vosy, mravenci či sršni) patří mezi blanokřídlé a jejich bodnutí obvykle nezpůsobuje žádné velké škody. Asi u jednoho procenta osob dochází i k život ohrožující reakci. Může se objevit zarudnutí, otok, horečka, nevolnost, zvracení, dušnost, rychlý tlukot srdce, pokles krevního tlaků i anafylaktický šok.

Jak může dítě na žihadlo reagovat?

To, zda dítě bude mít reakci na žihadlo nebo ne, zjistíte bohužel až s prvním píchnutím. Může mít reakci naprosto normální nebo takovou, která už vyžaduje lékařský zásah. Normální reakci se rozumí bolest tam, kde včela nebo vosa nechala své znamení, svědění, zarudnutí a otok. Všechny příznaky po několika hodinách ustupují.

Alergická reakce se může projevit jen jako výraznější otok, který dlouho mizí nebo jako celková reakce s kopřivkou, velikým otokem, bolestmi břicha, průjmem, zvracením apod.

Těžké projevy, které vyžadují hospitalizace, provází dýchací a dechové potíže. Ve výjimečných případech dochází k anafylaktickému šoku a poruše vědomí. Tato situace už potřebuje rychlou pomoc a záchranku.

Má vaše dítě klíště? Naučte se ho odstraňovat správně

Jak postupovat, když dítě bodne včela nebo vosa?

Když píchne dítě včela, musíte co nejrychleji vyndat její žihadlo, a hlavně je nemačkat prsty. V místě po vpichu se totiž z uvízlého žihadla stále uvolňuje do těla jed, proto je nutné rychlé odstranění. Včelí žihadlo má na svém konci váček s jedem. Když vyndáváte žihadlo prsty, hrozí, že ho zmáčknete a vymáčknete do těla ještě další jed.

K odstranění žihadla použijte tedy raději nehet palce, hranu kreditní karty apod. Přejeďte mírným tlakem po kůži těsně pod háčkem žihadla a vytlačte ho z kůže ven, aniž byste porušili jedový váček.

Vosí žihadlo řešit nemusíte, protože ta si ho v drtivé většině vytáhne sama.

Jak ošetřit místo vpichu?

Když odstraníte žihadlo, omyjte místo bodnutí vodou a přikládejte studený obklad. Osvědčil se i Fenistil gel, Alpa gel po bodnutí hmyzem nebo kalciová mast. Pokud chcete něco více přírodního, přiložte čerstvě rozkrojenou cibuli nebo umíchejte kašičku z jedlé sody a vody. Bodnutí vosou neutralizujte kyselinou (ocet, cibule, citron) a bodnutí včelou zásadou (mýdlový roztok, jedlá soda).

Pokud se objeví větší reakce, místo hodně oteče hodně, objeví se nevolnost, zvracení a rychlá srdeční akce, podejte rychle celková antihistaminika v tabletě pod jazyk (Dithiaden, Zyrtec, Zodac apod.).

U anafylaktického šoku hlavně uvolněte dýchací cesty, uložte postiženého výš než hlavu a jestli je to nutné, musíte začít i s resuscitací. Zároveň je nutné volat rychlou záchranou službu. Místo vpichu stále chlaďte.

Silní alergici bývají vybaveni adrenalinovým pere, které se aplikuje přímo do svalu.

Dyspraxie u dětí: proč dokáže tolik zkomplikovat život?

Dodržujte důležitá pravidla

Pokud víte, že vaše dítě má alergii na včelí, vosí nebo jiné bodnutí, upozorněte na to všechny osoby, které s dítětem budou v blízkém kontaktu (učitele, vychovatelce v družině nebo na táboře apod.). Na ruku můžete pořídit informační náramek a vybavit jej balíčkem, kam dáte potřebná antihistaminika, adrenalin apod. Léky pravidelně kontrolujte. Nezapomeňte ale hlavně na prevenci. Buďte opatrní při konzumaci sladkých jídel a pití při pobytu v přírodě, nedávejte dítěti zbytečně pestrobarevné oblečení a vyhněte se místům, kde je větší výskyt tohoto hmyzu.

Naučte dítě, že nesmí před včelami nebo vosami zbytečně panikařit, mávat rukama apod. Mělo by se naučit zůstat v klidu a zbytečně je nedráždit.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Co dělat, když vaše dítě píchne včela nebo vosa?