Menu
PředškolníVěk.cz

Co značí kousání nehtů u dětí a jak je to odnaučit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 5. 2019

Kousání nehtů u dětí je častý problém, kterým trpí velká část nejen dětské, ale i dospělé populace. Obvykle se jedná o projev potlačeného vzteku, nervozity či stresu. I z těchto důvodů nefungují žádné zákazy a vztek. Nepříjemného zlozvyku se dá zbavit, ale pamatujte na to, že vás čeká běh na dlouhou trať. Nejdřív musíte najít příčinu a pak můžete řešit důsledek. Jak na to?

Onychophagie neboli kousání nehtů přináší hned několik problémů. Nehty bývají často okousané až do krve, což bolí a nevypadá to dost nehezky. Konečky prstů mohou být kvůli kousání a příliš krátkým nehtům bolestivé a v některých extrémních případech se dítě kvůli bolestem začne bát ruku používat, ale s kousáním nepřestane.

Kousání nehtů u dětí – příčina

Důvodů, proč si děti okusují nehty, mohou být různé. Začíná to často velice nevině. Objeví se malá záděra, kterou se dítě snaží odstranit tím nejjednodušším způsobem, použije zuby. Další příčnou může prostá nuda, zvyk, zvědavost nebo ve chvílích, kdy je dítě vystaveno nějakému stresu. Podle některých teorií, je kousání nehtů u dětí způsobeno nedostatkem vápníku v těle, kdy se to snaží tělo takto doplnit.

Dříve se věřilo, že kousání nehtů je příznakem duševní poruchy. Dnes už odborníci považují tuto souvislost za velmi ojedinělou. Většinou se děti snaží takto zbavit napětí nebo úzkosti (nástup do školky, stres ve škole, napínavý televizní program). S přibývajícím věkem většinou kousání nehtů vymizí a dítě si najde jiný ventil svého napětí.

Strašíte své děti? Přečtěte si, proč byste to neměli dělat

Okousané nehty – jak to dítě odnaučit?

Jestliže chcete svého potomka odnaučit kousat si nehtu, musíte zapomenout na zlobu a napomínání, protože to nikam nevede a spíš to celou situaci zhorší. Dítě si nekouše nehty úmyslně proto, že si je chce kousat, ale vždy je to spojené s nějakou příčinou.

Takže v první řadě se musíte zamyslet nad tím, co by dítě mohlo řešit nebo zda je něco netrápí. Nejsou v jeho okolí nějaké stresující faktory? Nemáte problémy s manželem, ve školce, ve škole apod? Kdy si nehty kouše, v jakých situacích? Zkuste si spolu o tom promluvit a pak se pusťte do boje:

Zkuste vápník

Začít můžete tou nejjednodušší cestou, přidejte dítěti vápník. Pokud nenastane ani po měsíci žádná změna, tím to nebude.

Krásné ruce

Ukažte dítěti své ruce a pak si prohlédněte společně ty jeho. Jak vypadají? Které jsou hezčí a zdravější? Vysvětlete mu, proč je nutné o nehty pečovat a udržovat v pořádku. Namažte si společně ruce, dopřejte masáž apod. Dbejte na to, aby dítě mělo stále upravené nehty. Čím jsou delší, tím více svádí ke kousání.

Omezte jeho stres

Vyhnout se úplně každému stresu asi dost dobře nejde. Rozhodně ale lze ovlivnit, kolik napětí a nervů vaše dítě musí zažívat. Můžete mu od něčeho ulevit a pomoci? Nemohli byste třeba ráno vstávat o něco déle nebo naopak dřív, abyste se vyhnuli ranním chvatům a stresu s tím spojeným? Musí opravdu dítě chodit na kroužek keramiky, když to tam nesnáší a nejde mu to?

Pomůcky pro odvykání

Existuje opravdu nedobrý hořký lak na nehty, různé náplasti nebo rukavice. Vyzkoušejte je. Mohou opravdu pomoci. Berte to ale tak, že je to takový pokus omyl, protože ne vždy, a ne na každé dítě zaberou. Takové věci zkoušejte jen doma. V lavici ve škole v rukavicích asi dítě sedět nebude.

Tajné slovo

Vymyslete si nějaké slovo, které řeknete ve chvíli, kdy dítě začne s kousáním nehtů. Musí to být něco takového, co nevzbudí žádnou pozornost ani ve chvíli, kdy stojíte frontu u pokladny.

Zabavte děti

Ke kousání nehtů často dochází z pouhopouhé nudy. To hrozí třeba, když jedete na výlet a sedíte dlouho v autě. Najděte dostatek rozptýlení. Připravte dítěti korálky na navlékání, pastelky, kostičky nebo takové ty antistresové míčky.

Jak vychovat optimistické dítě? 6 tipů, které vám zaručené pomohou

Kousání nehtů homeopatie

Homeopatická léčba je mezi lidmi velmi oblíbená a vhodně vybraný lék by mohl pomoci i zde. Dokáže eliminovat psychické pozadí kousání nehtů a odstranit příčinu. Správná volba léku ale není úplně jednoduchá. Musí se nalézt důvod, proč dítě přistupuje ke kousání. Ideální lék, který dokáže ztišit zranitelnost dítěte by měl vybrat lékař-homeopat.

Pomoci může i psycholog

Když nezabere nic ze zmíněného, můžete zvážit i návštěvu psychologa. Návštěvy u lékaře se nebojte. Je to problém jako každý jiný, a tak k němu bude i odborník přistupovat. Soustavné kousání nehtů opravdu vychází z problémů, které třeba na první pohled nejsou vidět a zkušený psycholog je odhalí mnohem lépe než vy.

Kousání nehtů a zdravotní problémy

Kousání nehtů u dětí může způsobit i zdravotní komplikace. Pod nehty i na rukou celkově se nachází spousty bakterií, které si dítě přenese do ústa a odtud až do organismu. Okousané nehty a poraněná pokožka kolem nich jsou více náchylné k infekci a na oslabených nehtech snadno klíčí plíseň.

Každý pokrok chvalte

Pochvala je nesmírně důležitou součástí celého procesu. Jakmile dítě odolá, byť třeba jen den nebo dva a nehtíky kousek povyrostou, hned ho pochvalte. Musí vidět, že si nevšímáte jen toho, když si nehty kouše, ale i toho, že odolá. Pozitivní motivace je vždy ta nejlepší cesta.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Co značí kousání nehtů u dětí a jak je to odnaučit?