Menu
PředškolníVěk.cz
Kroužky a vzdělávání dětí

Děti a finance, na co je potřeba pamatovat?

Kdo má dítě jistě ví, že kromě současných nákladů na jeho ochranu a vzdělávání je třeba myslet i na jeho budoucnost. Jak zabezpečit dítě – jak finančně, tak v životě?

Jeden okamžik může obrátit život vzhůru nohama

Jeden okamžik může obrátit celý život dospělého vzhůru nohama. Nehoda o prázdninách, pro kterou jste si neuzavřeli nejlepší cestovní pojištění, způsobí problém nejen vám. Rovněž to způsobí potíže vaší rodině, zejména vašim dětem.

Nedostatek jakéhokoli finančního zabezpečení může tyto problémy ještě zhoršit, a co je důležité – ovlivní měřitelně vaši rodinu. Pokud jste rodič, poslední věcí, kterou chcete, je vrhnout své problémy na své děti. Koneckonců, být otcem nebo matkou bylo vždy spojeno s předvídavostí – jak o okamžik dopředu (brzy z té židle spadne), tak o mnoho let dopředu. V životě musíte vzít v úvahu negativní a pozitivní scénáře a připravit se na oba. Někdo pro děti střádá zlaté mince, někdo mu sjedná stavební spoření.

Nejprve se chraňte, abyste se mohli soustředit na dítě

Pokud jste někdy byli v letadle, určitě jste slyšeli pokyny letušky nasadit nejprve kyslíkovou masku sobě a poté svému dítě během turbulencí nebo v případě nouzové situace. Proč? Nízký tlak v kabině letadla vám znemožní poskytnout adekvátní pomoc, pokud se rozhodnete nasadit masku nejprve svému dítěti a ne sobě. V životě je to stejné.

Začněte tím, že budete dobrým příkladem pro svého potomka a postarejte se o své finance (pravidelně splácet svůj dluh, platit životní pojištění, šetřit na důchod atd.). Tím, že učíte své dítě dobrým finančním praktikám, ovlivňujete jeho budoucnost. Vychovávejte od raného věku, protože jste pro něj tím nejlepším vzorem. Ve svých životních plánech byste měli být připravení i na ty nejhorší scénáře a mít sjednanou vhodnou životní pojistku.

Pojištění dítěte proti chorobám a úrazům

Onemocnění dítěte je pro každého rodiče velmi obtížným okamžikem. Jedná se především o duševní zátěž, ale nesmíme zapomínat, že ovlivňuje také profesní život, a tím i domácí rozpočet. Řešení, která jsou dnes k dispozici, mohou chránit vaše dítě v případě vážného onemocnění – a v takové situaci zaručit peníze na rychlou a efektivní léčbu dítěte bez čekání ve frontě u pojišťovny. Můžete také své dítě pojistit a získat náhradu za pobyt v nemocnici, operace, smrt dítěte, rehabilitace.

Spoření

Pamatujete si na den, kdy jste opustili rodinný dům a začali svůj vlastní skutečný dospělý život? Co vám tehdy řekli rodiče? A co byste chtěli dát svému dítěti v takové chvíli? Existuje mnoho nápadů a příležitostí. Svatba, auto, byt nebo možná peníze na prestižní nebo zahraniční studia? V ideálním případě byste měli svému dítěti poskytnout příspěvek na zahájení podnikání. Možná vám v tomto bodě života rodiče nijak finančně nepomohli. Chtěli byste to udělat jinak a dát svému potomkovi něco na začátek. Můžete to udělat přemýšlením o jeho budoucnosti od okamžiku, kdy se narodí. Vyberte si spoření, které vám umožní dlouhodobě a systematicky spořit prostředky pro vašeho potomka.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Děti a finance, na co je potřeba pamatovat?