Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Děti a peníze: Problémem je hlavně neznalost hranic

Určitě chcete, aby se vaše děti měly v životě dobře, byly zaopatřené a později se o sebe dokázaly postarat samy. Je proto velmi důležité, abyste dětem předali mimo jiné dobrý vzorec, jak zacházet s penězi a jak o nich přemýšlet.

Děti se učí nápodobou, to je všeobecně známá věc. V rodinách je ovšem častým problémem, že děti neznají hranici, co si rodinný rozpočet ještě dovolit může a na co už peníze jednoduše nezbývají. Není žádoucí kupovat dítěti cokoli, na co si ukáže, po čase si totiž všimnete, že takové dítě o danou věc ztratí zájem rychleji než to, které si na novou věc muselo nějaký čas počkat, a tak je pro něj vzácná.

Peníze nejsou tabu. Mluvte o nich

Jenomže především mladší děti dokážou udělat pořádnou scénu, pokud nedostanou, co chtějí. Dobrá zpráva je, že pokud na tom budete pracovat už od batolecího věku, vysvětlovat, brát děti s sebou na nákupy a včas jim začnete dávat kapesné a učit je hospodařit s penězi, s těmito scénami bude rychlý konec. Naučí se, že hračky pro děti něco stojí a bude zvládat práci s rozpočtem, který mu je dán. Čím dříve začnete o penězích mluvit, tím lépe pro vás i pro samotné dítě.

Spořte, aby byl odchod z hnízda jednou snazší

Nezapomínejte také odkládat peníze stranou. K tomu skvěle poslouží spořicí účet, kde se uložené finance ještě zhodnotí díky úroku. Čím dříve začnete spořit, tím vyšší částku bude mít váš potomek k dispozici, až přijde ten správný čas. Založit spořicí účet v bance můžete už pro dvouleté dítě nebo můžete spořit hned od peřinky.

Odkdy dítěti dávat kapesné? Začněte už ve školce

Zdá se vám, že dítě předškolního věku ještě nemůže dostávat kapesné? To je velký omyl. Vždyť už i 3leté dítě si dokáže hrát na prodavačku/prodavače a napodobovat tak každodenní nakupování. Začněte drobnými, které si dítě bude ukládat do pokladničky. Padesátikoruna měsíčně úplně postačí, a když bude chtít dítě koupit hračku nebo zmrzlinu, pomozte mu odpočítat korunky z jeho „pokladu“. Naučí se tak poznat hodnotu peněz.

Školákovi založte vlastní běžný účet

Mladší školní dítě, které už ovládá počítání, můžete s klidem poslat na menší nákup a později mu založte jeho vlastní běžný účet. Nebojte se ho seznámit s výší svého platu a rodinným rozpočtem, vysvětlete mu, že peníze z bankomatu samy nepadají, ale museli jste je vydělat. Jedině tak si osvojí správné návyky a zvýší se tím pravděpodobnost, že si k financím vytvoří správný vztah.

Iveta Nečesalová

Copywriter

Copywriterka, kterou tvorba textů živí od roku 2015. Tvoří srozumitelné a úderné texty, které lépe pomáhají zákazníkům porozumět nabízeným produktům a službám. Její texty najdete například na srovnávacím portálu produktvdetailu.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Děti a peníze: Problémem je hlavně neznalost hranic