Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Jak na chřipku a nachlazení u dětí v předškolním věku?

Máte doma malého školáčka, který navštěvuje mateřskou školu? Pak jistě patříte taky mezi ty rodiče, kteří každou chvíli řeší nachlazení. Zejména v dnešní době, kdy je třeba hlídat každé zakašlání a kýchnutí je fajn vědět, jak si s nachlazením poradit.

Co si budeme povídat, každý z nás rodičů školkových dětí už nejednou řešil, že musel z ničeho nic zůstat s dítětem doma a sotva ho vrátil do kolektivu, situace se za pár dní opakovala. Mezi dětmi není o bacily nouze, střídavé počasí tomu taky moc nepomáhá. Co s tím? Jak posílit imunitu?

Zdroj: Pexels

Nejdůležitější je posilovat imunitu

Chřipka a nachlazení u dětí není ničím výjimečným, asi nejsnazší cestou, jak s nimi bojovat, je prevence. Děti by měly jíst pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny, minerály i vlákninu.

Dodávat jim je můžeme prostřednictvím stravy, případně si pomoci i multivitaminy pro děti. Ty přichází na řadu hlavně na podzim a na jaře, kdy není nouze o respirační choroby a náš organismus si žádá zvýšený přísun vitamínů. Jen tak si pak s útokem bacilů dokáže poradit.

Zdroj: Pexels

Dalším důležitým způsobem prevence je správná vlhkost v místnosti. Ta by neměla v pokoji klesnout pod 50 %, ideál je mezi 55 a 60 procenty.

Víte, že pro děti je velmi důležitou součástí posílení imunity také otužování? A tím nemyslíme jen sprchování vlažnou vodou, jak to známe z dětství, ale také saunování, pobyt na čerstvém vzduchu v každém počasí (vyjma velmi nízkých teplot a inverze) a způsob oblékání. Mnohdy totiž děti nosí zbytečně moc vrstev oblečení a nemohou se v něm nejen hýbat, ale taky se zbytečně potí.

Když už bacil udeří

Ve chvíli, kdy je imunita oslabená nebo prostě jen neustojí nápor bacilů a kašel nebo horečka se u dětí projeví, na nic nečekejte a začněte to řešit. Čím dřív, tím líp. Říká se, že rozhoduje prvních 24 hodin. Když dítěti dopřejete dostatečný odpočinek a podpoříte ho zvýšeným příjmem vitamínů pro děti a antioxidantů, možná se vám podaří nemoc odvrátit.

Zdroj: Pexels

Že se to nepodařilo? Nezoufejte! Než se vydáte k lékaři, zkuste některou z následujících rad.

  • Kašel u dětí je stejně jako u dospělých obrannou reakcí organismu. Setkat se můžete se suchým dráždivým kašlem, který postupně přejde v produktivní kašel. Od toho se odvíjí výběr léků na kašel. Suchý dráždivý kašel můžeme tlumit například Stoptussinem pro děti, u vlhkého kašle je zase třeba podpořit vykašlávání hlenu. Co třeba sirup na kašel Mucosolvan Junior?
  • Horečkou rozumíme teplotu, která přesáhla 38 °C a jde o příznak nemoci. Tělo se díky ní vyrovnává s infekcí. Důležitý je dostatečný přísun tekutin, s horečkou u dětí mohou kromě léků na snížení teploty pomoci i studené zábaly na ruce, lýtka, hlavu, hrudník, případně zábal celého těla.
  • S rýmou pomůže zabojovat třeba Sinupret, který je na trhu v podobě kapek i tablet. Ideální je, když ho začnete podávat hned při prvních příznacích virové infekce. Nejprve bude rýma vodnatá, pak se objeví hustá rýma a ta se za nějaký čas zase promění ve vodnatou. V každém případě zachovejte průchodnost dýchacích cest, na škodu není ani inhalace mořské vody.
  • Pohlídejte si, aby dítě přijímalo dostatek tekutin.
  • Setkat se můžete i se štěkavým kašlem, který vám může připadat, jako že se dítě dusí. V takovém případě otevřete okno, případně v létě mrazák a nechte potomka nadýchat chladného vzduchu.
  • Podávejte dítěti vitamíny na imunitu. Co takhle želatinky Rakytníček? Děti je milují, kromě vitamínu C obsahují i vitamín A, B1, B2, B6, C, E, K1 a F, flavonoidy, karotenoidy a další zdraví prospěšné látky. Víte, že na trhu najdete i sirup na imunitu pro nejmenší děti?

Kdy je na čase hledat pomoc u lékaře?

Když se u dítěte objeví horečka nad 40 °C, má průjem, špatně se mu dýchá, zvrací, nebo jde o dítě mladší šesti měsíců, je na místě návštěva lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Jak na chřipku a nachlazení u dětí v předškolním věku?