Menu
PředškolníVěk.cz
Co má umět předškolák

Jak naučit děti abecedu? Tipy na zábavné aktivity

Přesný věk, který je pro učení abecedy nejlepší, neexistuje. Každé dítě se vyvíjí jinak rychle a má rozdílné potřeby a schopnosti. Někteří odborníci vidí jako ideální věk 4 roky, jiní zase tvrdí, že se může začít už v období mezi 1,5 a 2 lety. Většina rodičů se ale rozhodne pro učení abecedy nejpozději krátce před nástupem do školy. Jak v takovém případě dítě naučit abecedu a existují zaručené techniky?

Přirozené učení

Mnohé děti se naučí některá písmena a číslice i bez snahy rodičů, a to díky podnětům, které na ně každý den působí. Tyto znalosti však získávají příležitostně a neplánovaně. Některé děti zároveň zajímá, co je napsáno na cedulce u oblečení, jídelním lístku nebo účtence za nákup. I tímto se postupně a zcela přirozeně učí. Ve chvíli, kdy chceme dítě učit písmenka cíleně, vyvstává otázka, zda je na to připravené a neodradíme ho ještě před nástupem do školy.

Učit nebo neučit předškoláka abecedu?

Lidé, kteří jsou proti učení abecedy ještě před nástupem do školy, pro to mají logické důvody. Když budete dítě učit abecedu ve chvíli, kdy na to ještě není připravené, ochudíte ho o radost, kterou by jinak zažívalo ve škole při objevování nových písmenek. Navíc existuje reálná možnost, že se dítě bude ve škole nudit a může začít zlobit a vyrušovat své spolužáky. Pokud si nejste jistí, na kterou stranu se přiklonit a zda je dobré dítě abecedu ještě v předškolním věku učit, můžete s výukou začít postupně a pomalu. Rozvíjením potřebných dovedností dítě připravíte na to, aby se mu v budoucnu ve škole dobře dařilo a učení ho bavilo.

Jak naučit dítě cizí jazyk? Nebojte se začít co nejdříve

5 tipů, jak naučit děti abecedu

Malé děti se učí nejlépe formou hry. Pokud uděláte z výuky zábavnou činnost, dítě bude objevování písmen bavit a mnohem rychleji si je také zapamatuje.

1) Magnety

V hračkářstvích i na internetu seženete různé magnety s barevnými písmenky. Magnety umístíte na lednici nebo magnetickou tabuli a dítě se jich může dotýkat, zkoumat a snažit se alespoň některé zapamatovat. Stejným způsobem fungují i dřevěné karty nebo kolíčky. Postupně můžete začít skládat za sebe písmenka podle toho, jak jdou za sebou v abecedě.

2) Vyhledávání písmen

Položte na zem kartičky s písmenky a zahrajte si s dítětem hru, při které musí hledat vámi zvolené písmenko.

3) Vzdělávací videa

K výuce abecedy existuje spousta krátkých animovaných filmů, se kterými se ji dítě naučí hravě a mnohem rychleji. Součástí těchto vzdělávacích videí jsou i různé písničky a básničky, které učení ještě více usnadňují a pro dítě jsou velmi zajímavé.

4) Abeceda k večeři

Jako zábavnou podporu učení můžete využít i písmenka tzv. vepsaná do jídla. Stačí vyříznout nějaké písmenko z jablka, vytvarovat sendvič nebo poskládat kousky zeleniny do tvaru určitých písmen. Fantazii se rozhodně meze nekladou. Zaručujeme vám, že přitáhnete pozornost dítěte, kterému písmenka zůstanou zarytá v paměti po dlouhou dobu.

5) Vláček

Další zábavnou formu učení je řazení vagónů. Přichystejte si kartičky se všemi písmeny abecedy, které budou představovat jednotlivé vagóny vlaku. Kartičky rozložte na zem písmeny nahoru a schovejte je různě po pokoji nebo klidně i po celém bytě. Vaše dítě dostane za úkol kartičky najít a poskládat vagóny správně tak, aby šly abecedně za sebou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit děti abecedu? Tipy na zábavné aktivity