Menu
PředškolníVěk.cz
Hudba pro děti

Jak naučit děti zpívat. Pusťte hudbu do jejich života

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 8. 2018

V raném věku nemusíte děti hned přihlásit na kurz zpívání. Existuje mnoho způsobů, jak se naučit zpívat doma. Pokud začnete učit děti zpívat v raném věku, můžete podpořit jejich celoživotní lásku k hudbě. Nejprve začněte se základními zvuky a tóny a pak se můžete pustit do učení několika písní a hlasových cvičení. Vzhledem k tomu, že zpěv je technická dovednost, v pozdějším věku je vhodné, aby dětský hlas pomáhal rozvíjet učitel zpěvu. Nicméně i bez pomoci vyškoleného profesionála se děti naučit milovat zpívání a hudbu. Jak naučit děti zpívat?

Začněte úplnými základy

Než se pustíte do samotného učení zpívání, rozehřejte si hlasivky hlubokými nádechy a zíváním. To pomůže uvolnit krk a zmírnit napětí ve svalech. Cvičte také správné dýchání. Děti se musí naučit při zpěvu správně dýchat. Dělejte s nimi nejrůznější dýchací cviky, aby pochopily, jak se má během zpěvu regulovat dech. Správně se má nadechovat nosem a vydechovat pusou. Ukažte dětem, jak dýchat do břicha a bránice místo do plic. Stačí si položit ruce na bránici a při dýchání si uvědomovat, jak se břicho zvedá a zase klesá. Důležitá je také rychlost dýchání. Naučte děti pomalu se nadechovat a počítat do čtyř. To samé platí i pro výdech.

Solmizační slabiky

Solmizační slabiky, tedy klasické do-re-mi-fa-sol-la-si-do, představují základní stupnici, se kterou by se při učení zpěvu mělo začít. Ideální je, pokud vlastníte nějaký hudební nástroj, na kterém můžete jednotlivé tóny přehrávat. Dítě se tak snáze naučí správně zachytit jejich barvu. Není nutné dítě hned na začátku učit, jak zpívat čistě. Důležité je, aby si našlo svůj rozsah a polohu. Zbytek se dá natrénovat později. Při učení je dobré používat nejrůznější pohyby. Praktickým způsobem, jak se naučit zpívat vysoko, je zvednout ruku se vztyčeným ukazováčkem a natáhnout se do výšky. Podobně jako se například operní pěvci celí propnou, když zpívají ve vysokých tóninách. V případě, že nevíte, jak se naučit zpívat výšky, vyplatí se vyhledat pomoc učitele zpěvu.

Jak naučit děti rytmus. Rady pro batolata i předškoláky

Hry a každodenní rutina

Zapojte zpěv do svého každodenního života. Vybírejte pro dítě hry, u kterých se zpívá, nebo mu zpívejte ukolébavky před spaním. Není potřeba se trápit otázkou, jak poznám, že umím zpívat. Samozřejmě v případě, že jste od přírody dobrý zpěvák, máte výhodu. Nicméně v tom, jak naučit děti zpívat, hraje mnohem větší roli nadšení a chuť zpívat. Zvláště pokud není zpěv vaší silnou stránkou, je dobré mít něco, čeho se budete moci držet. Může to být hra na hudební nástroj nebo nahrávka, kterou si pustíte. Na internetu je mnoho návodů, jak se naučit zpívat s kytarou.

Začněte s jednoduchými písněmi a nápěvky. Vzpomeňte si, co rodiče zpívali vám, když jste byli malí. Pouštějte si doma hudbu na pozadí, i když se zrovna s dítětem neučíte zpívat. Všechno, co přináší do života dítěte hudbu, má na učení zpěvu dobrý vliv. Vícehlasé písně jsou jako stvořené pro učení zpěvu. Děti se učí nápodobou a vícehlasé písně jim pomohou pochytit správnou výšku tónů.

Nechte děti, aby si písně samy vymýšlely. Děti mají bujnou fantazii a mohou zpívat písničky o kouzelných světech, skutečných zážitcích nebo o tom, jak se některé tóny nemohou naučit. Můžete je nechat používat melodie ze známých skladeb či z dětských filmů nebo vytvářet vlastní nápěvky. To je další způsob, jak udělat z hudby pravidelnou součást každodenního života.

Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?

Další metody, jak naučit děti zpívat

Zapište děti do kroužků a dalších mimoškolních škol, které zahrnují zpěv. Mnoho škol nabízí volnočasové kurzy zdarma. Pokud má dětská škola svůj vlastní sbor, zkuste tam dítě zapsat. Pokud si dítě může zvolit v daném pololetí volitelný předmět, navrhněte mu, ať si vybere hudební výchovu. Mimoškolní kroužky nemusí vždy přímo souviset se zpěvem. Například hra na hudební nástroj nebo hra v kapele rozvíjejí hudební dovednosti dítěte z jiného úhlu.

Další možností je zapsat dítě do hodin zpěvu, do místního dětského sboru nebo mu najmout soukromého učitele. Soukromé lekce jsou ale finančně náročné, a pokud dítě neprojevuje mimořádný talent, nejsou potřeba. V případě, že se pro soukromého učitele rozhodnete, vyberte si takového, který má zkušenosti s výukou dětí. Děti reagují na výukové metody jinak než dospělí. Proto se vyplatí vybrat si zkušeného člověka, který ví, jak má s dětmi komunikovat. Můžete si také vyhledat hodiny zpěvu na internetu nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Online kurzy jsou výborným nástrojem, jak se naučit zpívat anglicky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit děti zpívat. Pusťte hudbu do jejich života