Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

Jak naučit dítě šlapat na kole – nejlepší metody a věk

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 9. 2018

Jízda na kole přináší dětem spoustu legrace a zároveň je to skvělé cvičení. Naučit se řídit kolo bez postraních koleček je také důležitým milníkem. Ideální věk, kdy učit dítě na kole, je zhruba ve věku od 3 do 8 let. V průměru se děti naučí jezdit na kole okolo pátého roku. Podívejte se, jak naučit dítě šlapat na kole.

Výuka jízdy na kole

Moment, kdy učit dítě na kole, ovlivňují hlavně dva faktory. Jedním z nich jsou vývojové dovednosti, které mají přímý vliv na to, kdy dítě začne jezdit samostatně na kole. Druhým je samotná možnost jezdit na kole. Pokud hledáte způsob, jak naučit dítě na kole bez koleček, zaměřte se nejen na samotný trénink, ale i další věci, který mají vliv na to, kdy se dítě naučí jezdit na kole. Vždycky je dobré, když má dítě nějaký vzor, který ho motivuje. Můžou to být třeba sourozenci, kamarádi nebo děti od sousedů, kteří mohou v dítěti vyvolat touhu jezdit na kole bez pomocných koleček jako oni.

Důležité také je, aby dítě mělo k dispozici prostor, kde může bezpečně jízdu trénovat. Fakt, že dítě nechce jezdit na kole, může ovlivňovat také to, že raději jezdí na skateboardu nebo na kolečkových bruslích. Pokud nevíte, kdy je vhodný čas na učení jízdy na kole, obvykle se uvádí, že někdy mezi třetím a osmým rokem. Vždycky ale záleží na tom, zda je dítě připravené se vzdát pomocných koleček, a nemá smysl na něj v tomto ohledu příliš tlačit. Studie totiž ukazují, že děti, které se naučí jezdit na kole mezi 3 a 5 rokem, utrpí na kole víc úrazů, než děti, které začaly později.

Jak naučit dítě jezdit na kole a kdy začít

Jak naučit dítě šlapat na kole

Asi nejlepší cestou, jak naučit dítě šlapat na kole, je pořídit mu už v raném věku tříkolku. Některé děti se naučí šlapat do pedálů už jako batolata ve věku od 1 do 3 let. Většina z nich už ve třech letech tříkolku bez problémů ovládá. To je první krok k tomu, aby se naučily jezdit na kole. Pak může přijít na řadu odrážedlo. Není nutné řešit, jak naučit dítě na odrážedle. Většina dětí se to intuitivně naučí sama. Dalším dobrým způsobem, jak trénovat rovnováhu, je koloběžka. Ve chvíli, kdy dítě zvládne jezdit bez problémů na tříkolce, je na čase vyzkoušet kolo s pomocnými kolečky.

Asi každý si pamatuje, když mu rodiče sundali z kola pomocná kolečka. Jsou to přesně ty situace, kdy dítě sedí na kole, rodič vedle něj běží, drží ho za sedačku, až ho nakonec pustí. Tento úsměvný staromódní způsob, doznal v současnosti několika změn. Doporučuje se nejprve dítěti pořídit odrážedlo, které mu pomůže získat rovnováhu a stabilitu. Pokud se vám nechce do odrážedla investovat, stačí u dětského kola snížit sedačku a sundat pedály. Vysvětlete dítěti, že rovnováhu udrží tak, že se nakloní na druhou stranu, než kam padá. V případě, že to dítěti na kole příliš nejde, nechte mu pomocná kolečka a jednou za čas je dejte o kousek výš.

Jak motivovat děti ke sportu? Rodiče, je to na vás!

Jízda na kole je především zábava

Ať už si vyberete jakoukoli metodu, myslete hlavně na to, že by to měla být zábavná činnost. Jízda na kole děti většinou baví, proto by se na ně neměl vyvíjet příliš velký tlak. Dítě samo rozpozná čas, kdy už je dostatečně vyspělé na to, aby se bez pomocných koleček nebálo. Samozřejmě je potřeba věnovat čas tréninku a dítě motivovat, aby bez pomocných koleček začalo jezdit. Učení jízdy na kole by nikdy nemělo být frustrující ani pro dítě ani pro rodiče. Pokud to dítěti nejde, křikem se nic nespraví. Naopak se mu kolo spíše znechutí.

V případě neúspěchu je potřeba vyzkoušet všechny možné techniky nebo požádat někoho jiného, aby s dítětem jízdu trénoval. Neexistuje jediná metoda, jak naučit dítě šlapat na kole, takže je možné vyzkoušet celou řadu možnosti. Výuka jízdy na kole by měla být spojená i s bezpečností. Vysvětlete dítěti, že na kole se bez helmy prostě nejezdí. Jděte mu příkladem a sami na kole jezděte s helmou. Učte dítě jezdit na kole v místech, kde není velký provoz, a podle jeho věku mu začněte vštěpovat základy bezpečnosti silničního provozu a dopravní pravidla. Nic také nezkazíte tím, když bude dítě na kole nosit barevně výrazné oblečení s reflexními prvky.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak naučit dítě šlapat na kole – nejlepší metody a věk