Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak naučit předškoláka, že dárky nejsou samozřejmost?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 2. 2020

Každý chce svým dětem dopřát to nejlepší. Jenže někdy toho může být až příliš. Jakmile zahltíte svou ratolest dárky, může se brzy stát, že už z nich nebude mít ani radost. Bere je jako samozřejmost a v podstatě se z nich už ani neraduje, natož aby přišla nějaká vděčnost.

Děti se nerodí jako nevděčné bytosti. Obvykle je k tomu navedou spíš dospělí, když sami necítí vděčnost za to, co mají a dostanou. Nebo děti odmalička dostávají úplně všechno, na co si ukážou. Jak takový stav změnit?

Dobrý příklad

Nejlepší je vždy dobrý příklad. A kdo jiný má jít příkladem než rodiče? Když něco dostanete, projevte své uznání a oceňte darovanou věc. Přineslo vám dítě ze školky obrázek jen pro vás? Pomohlo s úklidem? Oceňte to. Naučte ho, že ostatním se děkuje a vždy pochvalte, pokud si na slovíčko „díky“ vzpomene. Naopak nikdy nekárejte, když zapomene.

Když poděkuje za dáreček od babičky, povězte mu, jak moc se vám takové chování líbí a jak úžasně a dospěle to znělo. Kázání nefunguje v tomto ani v jiném věku: „Máš být vděčný za všechno, co jsi dostal.“ Lidé kvůli takové větě rozhodně víc vděční nebudou.

Nedávejte vše najednou

Pokud se u vás sešla hromada dárků k narozeninám nebo k Vánocům, dávejte je dítěti po částech. Klidně mu je dávejte i tři dny za sebou a po pár kusech. Bude se více těšit a jeho nadšení nezmizí hned po prvním večeru. Méně dárku si i víc vychutná, a hlavně na to bude mít čas.

Nepřehánějte to s dárky

Další skvělý způsob, jak dítěti v předškolním věku pomoci naučit se oceňovat dárky je omezit jejich počet. Možná jste v pokušení zavalit jej hračkami a jinými předměty, ale přílišná shovívavost nepřináší štěstí a často vede k tomu, aby si to děti méně a méně uvědomovaly. K narozeninám tak dejte maximálně jednu nebo dvě hračky namísto půl tuctu, vybírejte kvalitní a trvanlivé hračky, které mají třeba i nějakou naučnou hodnotu. Koneckonců to, co děti potřebují a nejvíc ocení, je část strávený společně s rodiči.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Jak naučit předškoláka, že dárky nejsou samozřejmost?