Menu
PředškolníVěk.cz
Kroužky a vzdělávání dětí

Jak poznat nadané dítě? 18 schopností, kde může vynikat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 2. 2019

Je mé dítě nadané? Rodiče často přemýšlejí, zda má jejich dítě nějaké zvláštní nadání. Proto jsme pro vás připravili článek o tom, jak identifikovat známky nějakého zvláštního talentu u svého dítěte.

Asi každý rodič je přesvědčen o tom, že má to nejchytřejší a nejšikovnější dítě na celém světě. Mimořádné nadání se často identifikuje velmi těžce. Obvykle se nejedná o malého génia, který by se lišil nějak nápadně od ostatních. Jak tedy poznat nadané dítě?

Co znamená „nadaný“?

Pojem „nadání“ používají různé školy, organizace a kultury různými způsoby, přičemž velmi často se tímto termínem označují lidé s nadprůměrnou inteligencí měřenou IQ a zahrnující širší škálu kritérií. Americká národní asociace pro nadané děti (NAGC) nabízí následující definici:

„Nadaní jednotlivci jsou ti, kteří prokazují vynikající úroveň schopností (definované jako výjimečná schopnost rozumu a učení) nebo způsobilost v jedné nebo více doménách. Domény zahrnují jakoukoli strukturovanou oblast činnosti (matematika, hudba, jazyk) a dalších dovedností (např. malba, tanec, sport).“

Jak poznat talent u dětí?

Tato otázka se nezodpovídá úplně jednoduše. A ani neexistuje žádná obecně přijímaná odpověď. Nadání, chytrost i talent jsou proměnlivé koncepty a mohou mít v různých kulturách jiný význam. Většina nadaných dětí se projevuje již od malička tak, že má nějakou zajímavou schopnost poznávání. Když se tento talent podněcuje a rozvíjí, mohou být rodiče svědky fascinujícího vývoje.

Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?

Nadané dítě s ADHD

Za mimořádně nadané dítě se považuje to, které dosáhne IQ nad 130 bodu. Za nadané pak můžeme považovat každé dítě, když jeho IQ převyšuje 110 bodu. Nadání ovšem často bývá maskováno a spojeno s handicapem (porucha pozornosti s hyperaktivitou, autismus, různé poruchy učení apod.). Stává se, že jsou talentované děti mylně považovány za děti s poruchou ADHD, protože v momentě, kdy je obklopují fádní a jednoduché úkoly nebo se hodně nudí, mohou být neposedné, nepozorné, vyrušují během výuky a jejich pocity jsou jako na houpačce. Pokud si rodiče nejsou jistí, zda mají doma nadané dítě nebo zda za zmíněné potíže může ADHD, měli by navštívit nějakou instituci a nechat dítě vyšetřit. Testování nadaných dětí v Praze probíhá například v Centru rozvoje nadání nebo v Centru nadání.

Znamení nadání

IQ testy a další hodnocení pomáhají identifikovat nadání dětí především ve školním věku. Určité rysy toho, že máte doma talentované dítě se dají rozpoznat i pozorováním rodičů, učitelů a příbuzných nebo přátel.

Níže uvádíme některé z charakteristických rysů dětí, které patří k nadaným z hlediska obecné intelektuální schopnosti.

 1. Učí se rychle, snadno a efektivně.
 2. Má mimořádně velký slovník na svůj věk.
 3. Dokáže neobvykle uvažovat v rámci svého věku.
 4. Vše si bez problémů pamatuje.
 5. Potřebuje větší kontrolu.
 6. Dítě preferuje stabilní řád, pořadí a konzistenci.
 7. Je flexibilní v myšlenkových vzorcích.
 8. Je velmi zvědavé na svět kolem sebe, na objekty, situace a má mnoho provokativních otázek.
 9. Má obvykle velmi dobré známky.
 10. Dokáže se koncentrovat a intenzivně věnovat pozornost jedné věci. Přitom ale vylučuje vše ostatní.
 11. Poskytuje velmi rychlé odpovědi na otázky.
 12. Je vynalézavé, řeší problémy důvtipnými metodami.
 13. Má zájem o vědu či literaturu.
 14. Ukazuje velkou originalitu v ústním i písemném vyjádření.
 15. Často dominuje svým vrstevníkům nebo různorodým situacím.
 16. Používá hodně rozumu.
 17. Každý složitý úkol je pro něj výzvou.
 18. Dítě je velmi vnímavé a otevřené svému prostředí.

Poznámka: Žádné nadané dítě nemá všechny uvedené vlastnosti najednou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak poznat nadané dítě? 18 schopností, kde může vynikat