Menu
PředškolníVěk.cz

Jak se zbavit vší u dětí? Jsou čím dál více odolnější

Trápí vás vši? Není to žádná ostuda. I přes vaši veškerou snahu o to mít spořádanou a hygienicky ošéfovanou domácnost někdy zkrátka potomek domů nějakou tu vešku přinese. Jak s těmi potvorami zatočit, když jsou tak odolné?

Mít vši není ostuda

Vši trápí spoustu dětí a rodičů. V dětském kolektivu se vyskytují neustále a zcela je vyhubit asi není možné. Je to věčný koloběh, který se cyklicky objevuje zejména v konkrétních obdobích. Pokud se ve třídě vyskytnou vši, je třeba prohlédnout vlasy každému. Stačí chvilka nepozornosti a máte zaděláno na pěkný problém v celé domácnosti.

Mít vši opravdu neznamená, že jste špindíra, která zanedbává hygienu. Některé ženy musí často překonat přirozený odpor a silné psychické rozladění. Určitě znáte ten pocit, když najdete dítěti jednu veš a okamžitě vás začne svědit celá hlava. Je to samozřejmě záležitost psychiky…

Vši a běžné přípravky

Proti vším existuje spousta šamponů na bázi chemie, jejichž účinné látky je mají vyhubit. V současné době se však často mluví o rezistenci a také o škodlivém vlivu chemických šamponů na lidský organismus. Díky tomu začínají vznikat nové přípravky na ryze přírodní bázi. Zejména se jedná o oleje, které vším znemožňují pohyb. Pokud navíc obsahují éterické oleje, máte vyhráno. Je třeba se smířit s jediným – budete mít mastné vlasy. Ale na druhou stranu se vám díky přírodnímu oleji může zlepšit jejich kvalita. Umýt si vlasy běžným šamponem, na který jste zvyklí, můžete vždycky. Ten vám vlasy dokonale odmastí.

Nemocnost dětí ve školce. Co dělat, když je dítě pořád nemocné

Když si vzpomenete na doby dávno minulé, kdy se děti kvůli vším stříhaly dohola nebo se jim celé hlavičky mazaly petrolejem, možná vás jímá hrůza. Co je oproti tomu trocha aromatického oleje? Takový vhodný přípravek si můžete i doma vyrobit sami:

Přírodní prostředek proti vším

Připravíte si:

kvalitní rostlinný olej, například mandlový, olivový, sezamový a podobně
eukalyptový olej, lemon tea tree esenciální olej (citrónovník)
nimbový olej (neem)

Postup:

do 150 ml rostlinného oleje přimícháme jednu polévkovou lžíci koncentrovaného nimbového oleje, čajovou lžičku koncentrovaného eukalyptového oleje a půl čajové lžičky oleje z citrónovníku, vše pečlivě promícháme a dobře uzavřeme ve skleněné láhvi

Použití:

vezmeme si rukavice a směs pečlivě naneseme na vlasy, chráníme si především oči, protože prchavé látky je mohou dráždit, důkladně olej vmasírujeme do pokožky hlavy a do vlasů, necháme asi 30 minut působit pod zábalem z igelitového sáčku, a poté opláchneme a vlasy umyjeme běžným způsobem…

Poznámka:

Nimbový olej je silné antibiotikum, antimykotikum a antiparazitikum. Má silný charakteristický zápach. Přebít jej částečně může vůně eukalyptu a citrónovníku, ale nemusí to vyhovovat každému. Lze volit i jiné esenciální oleje. Pravdou však je, že přesně tento silný zápach prchavých olejů nevyhovuje vším, a proto je má tedy vyhubit. Opatrně u velmi malých dětí, aby nedošlo k podráždění jejich citlivé pokožky, rozhodně tento tip nepoužívejte u miminek. Pro předškoláky je ale naopak vhodný.

Vši a prevence

Není na škodu prohledávat svým dětem vlásky pokaždé, co se vrátí z dětského kolektivu v případě, že byl ve škole nebo ve školce nahlášen výskyt vší. Rizikovým obdobím je konec léta a začátek podzimu. Pokud vám dítko během léta odjíždí na dětský tábor, po jeho návratu mu opravdu důkladně prohlédněte vlasy. Dále je vhodné dbát zvýšené opatrnosti při skupinových sportovních aktivitách, kde se vyměňují ochranné pomůcky, především přilby. Může tomu tak být na lezeckých stěnách, v lanových centrech a podobně.

Pokud zjistíte, že má vaše dítě vši je opravdu fér to beze studu nahlásit třídní učitelce a nechat si dítě dva dny doma, dokud nepodniknete nejzákladnější opatření. Po použití přípravku a vyčesání vší je třeba vše znovu několikrát opakovat.

Jak vyhubit vši v celé domácnosti

Jestliže se vám doma vyskytnou vši, je třeba prohledat vlasy všem členům domácnosti, preventivně použít vhodné přípravky na hubení vší a důkladně vyprat všechny pokrývky hlavy a polštáře. Vši mají svůj rozmnožovací cyklus a než se nadějete, měli byste je opravdu všude.

Vlasy není třeba stříhat, ale pokud je to u chlapců praktičtější a nosí na léto vyholené sestřihy, vůbec se toho nebojte. Pomůže to. Vši jsou špatně viditelné a drobné, přesto je dokážete snadno najít. Mají malé drápky, kterými se přichycují zejména na delších vlasy.

Nejčastěji se vyskytují poblíž vlasové pokožky, a to za ušima nebo na temenní části. Jejich vajíčka se nazývají hnidy a bývají přilepeny na vlasech. Právě hnidy je třeba pečlivě vyčesávat malým hřebínkem s úzkými zuby, takzvaným všiváčkem, a rozmačkávat je mezi prsty. Na dospělé vši zabírá hřebínek namočený v oleji, který je znehybní a dobře vyčeše.

Vši a barvy na vlasy

Některé ženy chytře přemýšlejí nad otázkou, zda mohou vši přežít barvení vlasů. Další variantou může být třeba i vlasová žehlička. Klidně můžete obojí vyzkoušet, ale jistotu nemáte nikdy. Některé vši možná zabijete, jiné přežijí. V žádném případě však raději nezkoušejte aplikovat drastické chemické barvy či odbarvovače na jemné dětské vlásky, nadělo by se tím více škody než užitku.

Přírodní ženy, které si barví vlasy hennou, mohou být také v hubení vší úspěšné. Na vlasech se při aplikaci přírodní henny vytvoří hmota podobná blátu, která zaschne a dobře ztvrdne. Hennu můžete mít na vlasech klidně i několik hodin. A výsledek může být rozhodně ku pomoci…

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Jak se zbavit vší u dětí? Jsou čím dál více odolnější