Menu
PředškolníVěk.cz
Kroužky a vzdělávání dětí

Jak zabavit dítě, které se nudí? Vyzkoušejte tyto aktivity

Hned zkraje je třeba uvést, že nuda pro dítě není automaticky špatná, ačkoliv váš potomek bude nejspíš jiného názoru. Chvilka nudy a nicnedělání dítěti jen prospěje, jelikož nechává velký prostor fantazii a poskytuje příležitost pro rozvoj kreativity. Na druhou stranu i v tomto případě platí, že čeho je moc, toho je příliš, a tak se hodí mít v zásobě různé činnosti, které nudu v případě potřeby zaženou. Co dělat, když dítě oznámí, že se nudí?

Spojte příjemné s užitečným

Dobrou zprávou je, že často není potřeba vymýšlet žádné speciální aktivity. Spoustě dětí ke štěstí stačí, když je rodiče zapojí do běžných činností. Pusťte se třeba do mytí auta, vaření nebo generálního úklidu domácnosti a nechte svého potomka asistovat. Děti se do aktivit dospělých zapojují rády, navíc se mohou něčemu novému přiučit.

Udělejte si sportovní odpoledne

Vezměte dítě ven a zahrajte si oblíbenou míčovou hru či si společně vyjeďte na cyklistický výlet. Anebo zkuste něco úplně nového – třeba překážkovou dráhu, kterou jednoduše postavíte na zahradě nebo ve větší místnosti. Využít k tomu můžete věci, které máte doma, i speciální pomůcky pro držení rovnováhy a rozvoje motoriky. Levně je koupíte třeba na AliExpressu, dobře si však přečtěte recenze i informace týkající se bezpečnosti daného výrobku. Pokud využijete AliExpress slevové kupony, budete mít nákup ještě o něco výhodnější.

Nechte dítě popustit uzdu vlastní fantazii

Jak jsme nastínili již v úvodu, chvíle nudy může být příležitostí pro rozvoj kreativity. Navrhněte dítěti nějakou činnost, při které bude muset zapojit vlastní fantazii. Třeba mu přečtete část pohádky s tím, že ji musí dokončit. Pokud už máte všechny pohádky a dětské příběhy dočtené, je načase podívat se po něčem novém. Využijte slevy na Knihy Dobrovský a pořiďte svému předškolnímu dítku nové knížky, které ho zaujmou.

Mnoho dětí, především těch výtvarně nadaných, zabaví také prosté kreslení obrázků, ať už na papír, nebo třeba křídami na chodník. Můžete se také společně pustit do náročnějšího projektu, například do malování na textil, vyrábění předmětů z keramické hlíny či přípravy tematických (např. vánočních, velikonočních, halloweenských…) dekorací do domácnosti.

Zahrajte si společně novou hru

Je jen na vás, zda dáte přednost deskové, nebo raději akčnější hře, která zahrnuje větší či menší míru pohybu. Neokoukané deskovky jednoduše objednáte online, pokud navíc při nákupu použijete slevový kód z portálu https://buykers.cz/, výrazně za nákup ušetříte. K mnoha hrám však žádné vybavení nepotřebujete, popřípadě si bohatě vystačíte s tím, co už máte doma. To platí třeba pro hry typu pantomima, „na schovávanou“, „kdo déle vydrží…“ a podobně.

Mezi další oblíbené a zpravidla i nevšední aktivity patří domácí košíková, při které se děti snaží trefit měkkým míčkem (stejně dobře poslouží i zmačkané noviny) do hrnce umístěného na vyšší poličce, nebo hra, při níž se musí trefit do hrdla lahve tužkou, kterou má přivázanou provázkem k pasu. Mnoho zábavy si děti užijí například i při hře „co se změnilo“, kdy jeden hráč změní určitou věc v místnosti a druhý musí změnu odhalit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak zabavit dítě, které se nudí? Vyzkoušejte tyto aktivity