Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Jak zabezpečit děti v autě a zajistit si klid na řízení?

Jízda autem s malými dětmi často představuje tvrdý oříšek. Neposední křiklouni se mohou nevědomky stát rušícím prvkem, který řidiče rozptyluje a zvyšuje riziko nehody. V první řadě je důležitá dětská bezpečnost, rodičům však uleví i naše tipy na zabavení ratolestí.

Foto: SharonMcCutcheon, Unsplash

Do auta jen s pojištěním

Kromě povinného ručení – kalkulačka zde – si můžete pro případ nehody sjednat i dobrovolné havarijní pojištění či připojištění úrazu cestujících. Tyto pojistné produkty ochrání vás a vaši peněženku, kdyby k nehodě opravdu došlo. Dalším důležitým (a povinným) prvkem ochrany je dětská autosedačka.

Dětská autosedačka – podle čeho ji vybrat?

V dětské autosedačce musí být v autě umístěno každé dítě do váhy 36 kg a do výšky 150 cm. Horní okraj autosedačky by měl vždy dostatečně převyšovat nejvyšší bod hlavy dítěte, aby zádržný systém fungoval správně. Autosedačku vybírejte podle váhy a výšky dítěte, typy sedaček se dělí do následujících skupin:

Typ autosedačkyPro děti o vázeVěkové rozpětí
skupina 0, 0+0–13 kgod narození do cca 1 roku
skupina I9–18 kgcca 1–4 roky
skupina II15–25 kgcca 4–7 let
skupina III22–36 kgcca 6–12 let
podsedákděti nad 25 kg a 150 cm výšky 

Tipy pro klidnou jízdu

Dítě umístěné v autosedačce je sice zabezpečené proti případnému nárazu, ale ne vždy je v této situaci spokojené. Dopřejte mu dostatečnou ochranu a zábavu, díky které vás nebude při řízení rušit.

  • Na zadní okno pořiďte stínítko, které blokuje ostré sluneční paprsky. Pokud seženete variantu s oblíbeným hrdinou, získáte body navíc.
  • Svačinky na delší cestu děti rády drobí všude kolem sebe. Zamezte zašpinění auta ochranou sedadel v podobě snímatelného potahu.
  • Pásy se mohou dětem nepříjemně zařezávat do těla. S molitanovým návlekem poskytnou bezpečí i komfort.
  • Speciální organizéry na zadní stranu sedačky spolujezdce nebo řidiče mají dvojí funkci – sedadlo ochrání před ušpiněním od kopajících botiček a zároveň je můžete napěchovat hračkami, svačinami či do nich upevnit tablet s pohádkou. Varianty pro nejmenší pak vypadají jako hrací pultík se zavěšenými hračkami rozvíjejícími motoriku.
  • Zejména kluci ocení vlastní dětský volant, se kterým mohou společně s rodičem řídit (ale pozor – tyto hračky se snaží upoutat pozornost dětí i dost hlasitými zvuky. Pro jejich ztlumení přelepte akustické otvory průhlednou lepicí páskou nebo prostě vyjměte baterie.)
  • Pro větší děti pořiďte cestovní stoleček nebo pult, na kterém si mohou kreslit nebo modelovat.
  • Pro delší cesty kupte dětem nákrčník, jenž zajistí správnou polohu krční páteře i při hlubokém spánku.
  • Abyste se nemuseli neustále otáčet a dítě kontrolovat, nainstalujte si do auta menší interiérové zrcátko. Rychlým pohledem do něj pak bezpečně zkontrolujete stav na zadních sedačkách.

Cestování s dětmi není vždy zábavou – využijte naše tipy ke klidnější a hlavně k bezpečnější jízdě. Ušetříte svoje nervy a budete mít klid při řízení.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Jak zabezpečit děti v autě a zajistit si klid na řízení?