Menu
PředškolníVěk.cz
Kroužky a vzdělávání dětí

Je dobré dítě učit číst před nástupem do školy?

mpr

mpr

30. 5. 2022

Pokud doma máte malého předškoláka, možná si kladete otázku, zda je dobré, aby uměl číst ještě před nástupem do školy. Nejenže to není nutné, ale dle některých odborníků to je dokonce na škodu. Nic ale není černobílé. 

Je dobře učit děti číst v předškolním věku? 

Hned na úvod uveďme, že děti nemusí před nástupem do první třídy znát písmena. Na druhou stranu je vhodné mít dobře rozvinuté zrakové vnímání a zrakovou paměť. K tomu mohou sloužit různé kreativní a výukové hračky, které si můžete pořídit na Feedo.cz se slevou, případně v dalších obchodech specializovaných na produkty pro děti a maminky. Takové hračky rozvíjejí dětské schopnosti zábavnou formou. Malí chlapci a děvčata jsou navíc přirozeně zvídaví, takže je podobné aktivity obvykle velmi baví, takže je nemusíte do ničeho nutit, což byste ani neměli. 

Učit děti číst, stejně jako psát a počítat v předškolním věku není nezbytně nutné. Proto je v žádném případě ani do těchto aktivit nenuťte! Předškoláci, kteří zvládají tyto dovednosti už v předškolním věku, se v první třídě mohou nudit a navíc si zafixovat některé zlozvyky, kterých se budou později hůře zbavovat. Na druhou stranu děti rozhodně nebrzděte. Pokud tedy mají o čtení, psaní či počítání zájem, pomozte jim. Každé dítě má jinou vývojovou úroveň, takže na tom, že se už v předškolním věku naučí to, co jeho vrstevníci až ve škole, není vůbec nic divného. Právě naopak.

Kolik dětí umí v první třídě číst?

V první třídě umí číst naprostá menšina děti. Někdy nemusí mít vyučující ani jednoho malého čtenáře. Obvykle se však v rámci jedné třídy objeví jedno až tři děti, které už umějí číst. Většina z nich nicméně stále neumí číst plynule. Pokud si tedy myslíte, že by váš potomek měl nutně zvládat čtení už v předškolním věku, není to pravda. Ve skutečnosti se učitelé na prvním stupni základní školy setkávají s opačným problémem. Některé děti totiž nechápou přečtený text ani ve třetí třídě.

Jak naučit děti číst

Zdroj: Pexels

V jakém případě učit děti v předškolním věku číst?

Děti musí být na učení čtení a psaní zralé, což znamená např. dobré ovládání řeči. Soustřeďte se tedy na to, aby rozvíjely své řečové schopnosti. Pokud váš potomek šišlá, případně má malou slovní zásobu a hůře se vyjadřuje, rozhodně ho do čtení nenuťte! Spíše byste měli navštívit odborníka, jako je logoped či psycholog, který může zjistit, kde je problém. Vyvarujte se ovšem porovnávání svého potomka s dalšími dětmi, protože každé dítě má osobitý vývoj, takže může být jiné než jeho vrstevníci.

Obecné pravidlo říká, že by rodiče neměli děti do učení za každou cenu nutit, protože děti se obvykle učí novým dovednostem rády a přehnaný tlak ze strany okolí by v nich mohlo tuto přirozenost potlačit. Jak si ostatně pamatují mnozí dnešní rodiče, zvídavost a touhu po poznání v nich paradoxně potlačila právě škola. Dětem byste v každém případě měli určitě číst knížky, čímž budete podněcovat jejich fantazii, což je v předškolním věku důležitější než schopnost samostatně číst. 

Co by měli děti v předškolním věku umět? 

Pokud není nutné, aby dítě v předškolním věku umělo číst, psát a počítat, nabízí se otázka, co by vlastně mělo zvládat. Na co se tedy zaměřit na místo výše zmíněných dovedností? 

  • Dítě by mělo zvládat „samoobsluhu“, tzn. základní hygienické návyky, oblékání atd.
  • Dítě by mělo dobře zvládat řečové a jazykové dovednosti.
  • Dítě by mělo zvládat jemnou motoriku, která je potřebná pro kreativitu, psaní či kreslení.
  • Dítě by mělo být přiměřeně sociálně samostatné, ale také sociálně vnímavé.
  • Dítě by mělo být dostatečně fyzicky a pohybově vyspělé.
  • Dítě by mělo ovládat základní počty, znát barvy a mít i další dovednosti. 

Tip na závěr: pokud chcete, aby se váš potomek dobře a relativně přirozeně naučil cizí jazyk, s tímto vzděláváním je vhodné začít už v předškolním věku, protože pak vejde dětem lépe do krve. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je dobré dítě učit číst před nástupem do školy?