Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

Kdo si hraje, nezlobí! Proměňte svou zahradu v dětské hřiště

Prolézačky, skluzavky a další herní prvky představují skvělou možnost, jak zábavnou formou rozvíjet dětské schopnosti, motoriku a prostorovou orientaci. Postavit je přitom můžete i na své zahradě. Jak by takto vzniklé dětské hřiště mělo vypadat a kam ho umístit?

Kam dětské prvky umístit?

Dětské hřiště se snažte umístit tak, abyste na něj dobře viděli a měli tak své ratolesti pod dohledem. Vhodným místem je plácek před kuchyňským oknem nebo v blízkosti terasy, kde trávíte většinu času. V žádném případě ho nestavte blízko vodních ploch, jako je jezírko nebo bazén, poblíž ohniště nebo na druhém konci zahrady, kam nedohlédnete.

Tip: Nemáte-li jinou možnost než postavit dětské hřiště vedle bazénu, nejprve ho zastřešte. Na Heurece najdete různé varianty zastřešení bazénů, z nichž si jistě vyberete tu pravou.

Zvolte vhodný povrch

Neméně důležitý je také povrch, na kterém dětské hřiště postavíte. Ideální je samozřejmě travnatá plocha, která je měkká. Naopak asfalt, beton a další zpevněné plochy zvyšují riziko úrazu. Jestliže vám však nic jiného nezbývá, položte na ně alespoň speciální gumové rohože, které případný pád ztlumí.

Typizované dětské hřiště vám ušetří čas a práci

Pokud si chcete ušetřit práci, musíte sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit typizované dětské hřiště. Chybět by v něm neměly klasické prvky, jako je pískoviště, skluzavka a houpačka. Kromě nich však děti ocení nejrůznější prolézačky a šplhadla, horolezeckou stěnu, žebříky nebo trampolínu. Třešničkou na dortu je zahradní domek, který se pro děti stane výsostným královstvím.

Dětské hřiště ve vlastní režii

Pokud máte čas a chuť, pusťte se do výroby dětského hřiště svépomocí. Nemusíte být vyučení truhláři, abyste svým dětem udělali radost vlastnoručně vyrobenými herními prvky. Vyzkoušejte některý z následujících tipů.

  • Proměňte část zahrady v takzvaný pocitový chodníček. Rozdělte ho na úseky, které vytvoříte z různých materiálů, jako je štěrk, písek, oblázky nebo štěpka.
  • Rostou-li na zahradě stromy, stačí na vhodnou větev zavěsit paletu nebo starou pneumatiku a houpačka je na světě.
  • Dřevěné palety nebo starou pneumatiku můžete využít také k výrobě jednoduchého pískoviště.
  • I méně zruční jedinci dokážou postavit indiánské týpí z dřevěných tyčí. Pro ozvláštnění ho můžete nechat obrůst hráškem či jinou popínavou rostlinou.
  • Různě vysoké dřevěné špalky vyskládejte jeden za druhým a máte dobrodružnou cestičku nad zemí.
  • Vyhraďte na zahradě koutek, kde trochu rozoráte hlínu a zakopete do ní figurky dinosaurů či úlomky rozbitých hraček. Děti budou z tohoto archeologického naleziště nadšené.
  • Máte-li na zahradě nerovný terén nebo kopeček, využijte toho. Udělejte na něj pár schodů a z něj skluzavku.

Bezpečnost na prvním místě

Při výrobě dětského hřiště berte v potaz věk dítěte, přičemž prioritou je bezpečnost. Pracujte s kvalitním a dobře opracovaným dřevem a volte ekologické barvy, které jsou zdravotně nezávadné. Nepodceňte ani pravidelnou kontrolu spojů, aby byla zaručena stabilita hracích prvků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo si hraje, nezlobí! Proměňte svou zahradu v dětské hřiště