Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

Kdy je vaše dítě už dost velké, aby šlo samo ven?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 9. 2019

Máte strach pustit své dítě samo ven, i když už dokonce chodí do školy? Nejste sami. Dnes mají rodiče často strach nechat potomka samotného ještě i v deset i letech. Už zapomněli na to, že oni běhali po návsi nebo po sídlišti už v pěti letech. Jenže jak se přestat bát a poznat, že už má malý předškolák či školák dost zodpovědnosti na to, aby mohl udělat první krok k samostatnosti. Jak to zvládnout?

To, že pustíte dítě s klidem samotné ven, do školy nebo ze školy, ovlivňuje více faktorů. V první řadě je to délka a složitost cesty, zralost a spolehlivost a zároveň i míra vašeho strachu. Právě proto můžete často vidět malé děti, které sotva začaly chodit do školy, jak ráno úplně samy běží od autobusu ke škole až po osmáky, které rodiče dovezou autem až před vchod.

Proberte všechna rizika

Míru rizika ovlivňuje hlavně místo, kde rodina žije a popřípadě i složitost cesty do školy. Berte v potaz dopravu. Přechází dítě přes rušné ulice? Čekají ho semafory, koleje nebo něco jiného? A co kriminalita? Je ve vaší oblasti vysoká? Tyto faktory bohužel neovlivníte. Musíte na něj svou ratolest náležitě připravit a naučit ho mít respekt k možnému nebezpečí a klasická bezpečností pravidla (nebaví se s cizími lidmi, rozhlíží se, přechází jen na přechodu apod.).

Jak na kapesné u dětí? Potřebuje ho vůbec vaše dítě?

Novou situaci nejdřív trénujte

Než nadejte den D, proberte s dítětem některé věci. Jak jsme již krátce zmínili, musí znát silniční provoz úměrně jeho věku a chápat nebezpečí, která by je mohla potkat. Pravidelně trénujte přecházení silnic a nechávejte vše na dítěti. Vy dělejte jen dozor. Zároveň jděte příkladem. Nemůžete přecházet mimo přechod, když neustále mluvíte o tom, že se to nesmí. Další důležité pravidlo je nebavit se s cizími lidmi, nic si od nich nebrat a nesedat k nikomu do auta.

Než dítě pošlete samotné do školy, cestu s ním několikrát projděte a až půjde poprvé samotné, pár dní ho z zpovzdálí pozorujte, zda se chová přesně tak, jak jste se spolu učili.

Pokud do stejné školy chodí další kamarádi z okolí, sourozenci apod., je to úplně ideální varianta. Mohou totiž chodit spolu a vy tak být mnohem víc v klidu.

Bezpečnost vždy na prvním místě

Na bezpečnost myslete vždy jako na nejdůležitější hledisko ze všech. Zejména na podzim a v zimě, kdy děti chodí ještě ráno za tmy nebo šera a vrací se z kroužků nebo z družiny taktéž už v pozdějších hodinách, se vyplatí být opatrnější raději více než méně. Proto dbejte na to, aby bylo vybaveno všemi reflexními prvky. Na aktovce, na oblečení a klidně ještě nějaký navíc. Pamatujte na to, že při špatném počasí se viditelnost snižuje jen na 55 metrů a někdy i méně, a to jen v bílém oblečení. Na bezpečnou reakci řidiče je to ale velice málo. Právě proto jsou reflexní prvky tak důležité.

Zvážit můžete i pořízení mobilního telefonu, díky kterému se můžete s dítětem kdykoliv spojit. Existují také chytré hodinky nebo různé GSP náramky.

Dítě naučte všechna důležitá telefonní čísla na policii, požárníky a záchranou službu. Mělo by také znát číslo na rodiče či další rodinné příslušníky. Řešením může být také náramek s textem, kde je uvedeno jméno, adresa a telefonní číslo, popřípadě i alergie a podobně.

Jak vybrat první telefon pro dítě a nezruinovat přitom peněženku

Kdy je ten správný čas?

Samostatné chození ven zbytečně neprotahujte. Podle odborníků je dítě připravené asi ve druhé třídě. Pokud musí projít složitější trasou, kde je nutné přestupovat třeba z autobusu do tramvaje nebo někde delší dobu čekat, bude vhodnější až tak čtvrtá třída. Ale samozřejmě to nejlépe dokážete odhadnout vy sami, protože je znáte nejlépe. Když budete přehnaně otálet, vzbudíte v dítěti zbytečný strach z neznámého a povedete k nesamostatnosti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kdy je vaše dítě už dost velké, aby šlo samo ven?