Menu
PředškolníVěk.cz

Laryngitida u dětí. Jak si můžete pomoct i doma?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 6. 2019

Laryngitida u dětí je strašákem mnoha rodičů. Když se vaše dítě vzbudí s bolestivým štěkavým kašlem a nemůže dýchat i přesto, že večer mu ještě vůbec nic nebylo, vyděsí vás to poměrně snadno. V takovou chvíli se nebojte volat lékaře nebo se vydat na nejbližší pohotovost. Navštívila vás akutní laryngitida.

Některé děti ji nikdy nepoznají, ale jiné trápí klidně každý měsíc. Nikdo přesně neví, proč to tak je. S největší pravděpodobností jsou více ohroženi alergici, protože jejich sliznice více reagují na vnější podněty a infekci tak, že otečou.

Laryngitida se ovšem nevyskytuje jen u dětí, ale může postihnout i dospělé. U těch ale nemá ani zdaleka tak dramatický průběh jako u kojence nebo batolete. Zejména první setkání s nemocí každého rodiče vyděsí. Proto byste o ní měli mít dostatek informací včas a připravit se na všechny možnosti.

Laryngitida u dětí přichází jako blesk z čistého nebe

Nejčastěji se tato choroba objevuje v zimě a na jaře, ale není žádnou výjimkou ani kdykoliv jindy. Její nástup je velmi rychlý (klidně i během několika desítek minut). Večer jde spát zdravé, veselé a šťastné dítě do postýlky a za pár hodin vás probudí jeho pláč, skřehotavý a ochraptělý hlas, suchý dráždivý kašel a bolest při polykání. U kojenců a batolat může mít nemoc velmi vážný průběh. U předškoláků už to tak závažné nebývá. Naštěstí v devadesáti procentech případů nehrozí žádné vážné nebezpečí. Přesto byste nemoc neměli podceňovat.

10 přírodních antibiotik, která můžete použít, než sáhnete po těch z lékárny

Co způsobuje laryngitidu u dětí?

Nemoc má hned několik forem. Existuje subglotická laryngitida, která postihuje hlubší struktury hrtanu. Projevuje se otokem a zúžením cesty pro dýchání. Předškoláci trpí často na supraglotickou laryngitidu. Jedná se o akutní zánět příklopky vyvolaný bakterií. K rychlému rozvoji nemoci dochází většinou v noci a stav doprovází i zvýšená teplota, rychlejší tepová frekvence nebo promodrávání rtů a ušních boltců. V těchto případech je nutné volat lékaře a často je nutný i několikadenní pobyt v nemocnici. Pokud je na tom dítě špatně, udržujte je v poloze vsedě, nechte je dýchat chladný vzduch (balkon nebo třeba u mrazáku) a volejte rychlou lékařskou pomoc.

Pomoc při opakovaných laryngitidách

  • na laryngitidu mohou zabírat homeopatika (Oscillococcinum, Aconitum, Drosetux),
  • starší děti mohou kloktat (odvar z ořešáku, šalvěje, divizny i jitrocele),
  • skvělé je otužování a pravidelný pohyb venku,
  • lžička tymiánového, jitrocelového nebo cibulového sirupu také pomáhá,
  • zkuste sílu aromaterapie (eukalyptus, majoránka, borovice, levandule, máta, cypřiš apod.).

Rozeznejte svůj kašel

Mnoho rodičů má potíže s tím, jak rozeznat ten „správný“ kašel. Laryngitida u dětí se projevuje štěkavým kašlem, záchvaty dušnosti, lapáním po dechu, pískavými nádechy a přerývavým dýcháním. Zánět způsobuje bakteriální nebo virová infekce. Virus vyvolává otok hlasivek a okolí. Nemoc provází i zarudnutí a bolestivost. Otok je nebezpečný, protože zužuje průměr hrtanu. Děti mohou mít zvýšenou teplotu, ale také nemusí. Laryngitida se ráda vrací a klidně přijde i několikrát za rok. Průběh může být pokaždé jiný.

Astma u dětí. Poznáte jeho příznaky?

Prevence laryngitidy

Prevence bohužel v podstatě neexistuje. Je to virová či bakteriální nákaza. Určitě ale lze udělat nějaká opatření, abyste rizika snížili na minimum. V době, kdy se objevuje nejčastěji, přidejte dětem do jídelníčku ovoce a zeleninu, zařaďte i nějaké vitamínové preparáty apod. Doma nemějte přílišné teplo a suchý vzduch.

Laryngitida u dětí a první pomoc

Svému dítěti můžete pomoct i doma. Posaďte je (hlava musí být výše než dolní končetiny). Důležité je, aby se uklidnilo, protože křik a pláč znamená ještě větší problémy s dýcháním. Dejte malému marodovi napít sklenku studené vody a otevřete okno nebo si stoupněte na balkon. Také můžete kolem postele rozvěsit několik mokrých látkových plen. Zabírá i Priessnitzův obklad na krk a antihistaminika (Fenistil, Dithiaden).

Zavolejte lékaře

Lékaře nemusíte volat hned. Když má horečku nad třicet osm stupňů, podejte lék na snížení. Jestli to dítě zvládne, podejte sirup proti dráždivému a suchému kaši. Když se ale stav nelepší, dítě dýchá stále obtížněji a štěkavě kašle nebo roste jeho teplota, nechce nic pít a je apatické, volejte rychlou lékařskou pomoc. Rozhodně se toho nebojte, nikdo vám nevynadá.

V případě akutního zánětu hrtanu se nepodávají většinou antibiotika (protože jde o virovou infekci), ale aplikují se kortikoidy (často ve formě čípků). Pokud se k vám laryngitida vrací opakovaně, lékař vám s největší pravděpodobností léky s kortikoidy napíše, abyste je měli doma po ruce, kdyby dítě zase přepadl akutní záchvat nemoci.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Laryngitida u dětí. Jak si můžete pomoct i doma?