Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

Nečtete svým dětem? Máme pro vás 16 důvodů, proč začít

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 11. 2019

Čtete svým dětem pravidelně? Ne? To je ale velká škoda. Čtení patří k těm nejúčinnějším způsobům, jak v jeho rostoucím mozku vybudovat „jazykové“ nervové souvislosti a silnou základnu pro jeho kognitivní vývoj.

Na ostrově Rhode Island v tamní nemocnici byla provedena studie, ve které odborníci porovnávali dvě skupiny osmiměsíčních dětí. Jedné skupince rodiče pravidelně četli a té druhé nikoliv. Ukázalo se, že děti, kterým bylo čteno, mají „receptivní“ slovníky (počet slov, kterým už rozumějí) větší. Pozornost se jim zvýšila o 40 procent, zatímco skupině bez čtení se zvýšila pouze o 16 procent.

Výsledek je jasný. Čtení dětem prospívá ve všech ohledem a k tomu také upevňuje vztah mezi rodičem a dítětem a buduje už v raném věku lásku ke knihám. Výhod existuje ale mnohem víc.

16 důvodů, proč dětem pravidelně číst:

 1. Čtení s dětmi vás nutí propojit se s nimi, a to jim dodá větší pocit intimity a pohody. Cítí se vám blízko a milováni. Líbí se jim vaše pozornost, která jim také pomáhá k růstu inteligence.
 2. Společně strávený čas u knížky je pro dítě velmi příjemnou chvíli a pomáhá mu budovat si pozitivní přístup ke čtení.
 3. Když je rozčílené a neklidné, uklidňuje ho to.
 4. Podpoříte komunikaci mezi vámi a dítětem.
 5. Předškolní děti, které jsou takto hodně vystaveny jazyku, slyší slova, která čtete a v lépe se jim pak daří ve škole.
 6. Mnoho studií ukazuje, že studenti, kteří mají rádi učení a ve škole jim to jde, hodně v dětství s rodiči četlo.
 7. Vaše dítě se brzy naučí základy čtení. Zjistí, že slova představují zvuky a koncepty a slova se čtou zleva.
 8. Čtení podporuje delší rozpětí pozornosti, což je velmi důležitá dovednost, která umožňuje lepší soustředěnost.
 9. Buduje schopnost poslouchat a lepší představivost.
 10. Vaše malé dítě se učí o barvách, tvarech, číslech a písmenech. Starší děti si rozšiřují řetězec znalostí. Když má třeba syn rád automobily, rozšíří se díky četbě zájem i na kamiony a další dopravu, jako jsou letadla, rakety, brzy přeskočí i na kosmický prostor, vědu, technologie apod.
 11. Studie, která byla publikovaná v lednu 2013, ukázala, že čtení dětem zvyšuje jejich IQ.
 12. Knihy učí vaše dítě myšlení a uvažování nad věcmi. Zjistí, jak funguje příčina i následek. Naučí se používat logiku a přemýšlet abstraktně. Pozná dobro, zlo a pochopí základy toho, co je správné a co špatné.
 13. Pochopí, jak fungují různé vztahy, situace. jak funguje svět a co je v něm špatné nebo dobré. Fantasy knihy poskytují materiál pro fantazii a hru. Pohádky zase pomáhají rozlišovat mezi tím, co je skutečné a co není.
 14. Když vaše dítě dosáhne nové fáze svého růstu nebo zažije novou a neznámou situaci, čtení příběhu, který odpovídá nové zkušenosti, může zmírnit jeho úzkost a pomoci vyrovnat se s tím, čím prochází a pochopit to.
 15. Čtení dětem buduje mozkové sítě, které mu z dlouhodobého hlediska velmi dobře poslouží, především až začne samo číst.
 16. Společné chvíle u knih ukazují, že to může být velká zábava, a ne otravná záležitost. Až váš potomek vyroste, nebudete jej muset nutit jít číst, protože to pro něj bude jen nepříjemná nutnost. Čtení ovlivňuje člověka jako celoživotního čtenáře už v raném věku.

Čtení dětem rozhodně není jen večerní uspávací rituál, ale má spoustu výhod. Jestli jste dosud četli jen tak občas, nyní máte ten nejlepší důvod, proč začít pravidelně. Tak šup do toho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nečtete svým dětem? Máme pro vás 16 důvodů, proč začít