Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Růstové bolesti u dětí. Jak je poznáte?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 8. 2019

Nadarmo se neříká, že děti rostou jako z vody. Bohužel s tím souvisí i některé potíže. Začalo si vaše dítě stěžovat na bolesti rukou či nohou, aniž by se někde zranilo nebo bouchlo? Bolí to hlavně večer a v noci? Vypadá to, že k vám dorazili tzv. růstové bolesti. Co se s nimi dá dělat?

Váš pětiletý synek usne, aby se za chvilku budil s pláčou. Kroutí se, drží si nožičky a naříká, že ho to bolí. Trvá to pár dní, pak bolesti odezní, aby se za týden nebo čtrnáct dní objevili znovu. Růstové bolesti nejsou bohužel v předškolním věku nic zvláštního a ani vzácného. Postihují až polovinu jinak naprosto zdravých dětí. Měly by časem odeznít až samy a někdy se objevují znovu u dětí kolem osmi až dvanácti let.

Růstové bolesti se objevují proto, že kost roste rychleji než svaly. Lékaře hned hledat nemusíte, pokud bolest netrvá až příliš dlouho nebo se k bolestem nepřidají ještě jiné obtíže. Pokud však chcete mít klid, můžete lékaře klidně navštívit a ten vás alespoň uklidní, že se nejedná o nic vážného. Někdy je mohou provázet i křeče. Zkuste doplnit hořčík. Mohl by pomoci.

Jak poznáte růstové bolesti u dětí?

Nejčastěji se objevují večer nebo v noci a děti si při nich stěžují na bolest v nohách, hlavně na přední straně stehen nebo pod koleny v holením. Nemají bolet klouby, ale jen svaly. Vždy bolí obě nožičky. Přes den na dětech nic nepoznáte, normálně si hrají a problémy mají až v noci.

Proč tomu tak je? Protože kosti rostou často ve spánku a skokově. Nebolí sice samotná kost (alespoň to říkají odborníci), ale okolní měkké tkáně ano. Ty mají velké množství nervových zakončení a jsou velice citlivé. Vždy tedy bolí šlacha nebo sval.

Bolest nemá trvat dlouho. Obvykle jen pár dní. Pak je nějakou dobu klid a pak znovu přijdou. Pokud je jinak dítě naprosto zdravé a fyzicky aktivní, netrpí na teploty a nemá žádné jiné chronické dlouhodobé potíže, jeví se jako nejpravděpodobnější právě růstové bolesti. Zpozorněte ve chvíli, kdy by si dítě stěžovalo na bolest třeba týden v kuse. Pak se raději vydejte k lékaři, který vás může odeslat i na jiná specializovaná pracoviště, kde dokáží vyvrátit možná jiná onemocnění.

Strach ze tmy u dětí. Pomozte jim ho zahnat

Pomáhá něco na růstové bolesti?

Lék na růstové bolesti žádný neexistuje. Prostě to musíte přežít. Odborníci doporučují jemně nožičky dětem masírovat. Určitě jim to neuškodí a možná zafunguje i jen ta myšlenka, že jim pomáháte a snažíte se o úlevu. Zkusit můžete i mentol a eukalypt a promasírovat nožičky od nártu až po koleno. Obě látky tkáň hezky prohřejí a pomohou od bolesti.

Osvědčily se i nahřívací polštářky a možností jsou také homeopatika. Léky proti bolesti podávejte opravdu až v krajním případě.

Když přepadnou růstové bolesti dítě v zimních měsících, můžete podávat vitamín D. To je ostatně vhodné i tehdy, když dítě nejí příliš mléčné výrobky a nedostane se často na sluníčko. Obecně mají lidé vitamínu D málo.

Růstové bolesti bývají někdy intenzivnější po vyšší zátěži. Jestliže tedy vaše dítě hodně sportuje, možná mu na pár dní ulevte a nechte ho spíše odpočívat.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Růstové bolesti u dětí. Jak je poznáte?