Menu
PředškolníVěk.cz
Co má umět předškolák

Tipy, jak naučit děti zavazovat tkaničky

Zavazování tkaniček je pro mnoho malých dětí hádankou, kterou nedokážou rozluštit. Jak naučit dítě vázat tkaničky tak, aby systém rychle pochopilo a zvládlo se obout zcela samo?

Do 3 let suchý zip

Pro zjednodušení obouvání mohou mít děti do 3 let věku botičky na suchý zip. Tento typ bot ušetří spoustu času i nervů nejen dětem, ale zejména rodičům. U starších dětí je ale potřeba sebrat všechnu kuráž a pořídit boty na tkaničky. Pokud se bojíte, jak se vaše dítě naučí tkaničky zavazovat, žádný strach. Existují fígle, které celý proces učení zjednoduší.

Kdy naučit děti zavazovat tkaničky?

Konkrétní věk je velice individuální. Záleží na manuální zručnosti, povaze dítěte i na dalších faktorech. Zručnější děti se naučí tkaničky bez potíží zavazovat ještě před nástupem do školky. Jiné to zvládnou ve školce a jiným to trvá trochu déle. Obecně vzato máte čas až do nástupu na základní školu, kdy je však tato dovednost už nutná.

Můžete začít s hračkami

Chcete-li začít co nejjednodušeji, pořiďte dřevěnou hračku ve tvaru boty, která je k učení ideální. Další možností jsou různé panenky s botami na tkaničky. Na větší botě s delší tkaničkou zavazování mnohem lépe pochopí a naučí se mašličku vázat. Hlavní je na dítě zbytečně netlačit, nestresovat jej ani si na něm nevylévat zlost.

Jak naučit dítě skákat přes švihadlo? Známe správnou techniku

Jednodušší způsob

Nejprve vytvořte uzlík a poté udělejte ještě další volný uzlík neboli kličku. A jak naučit dítě kličku? Nejprve mu názorně předveďte, jak ji děláte vy, aby mohlo tento trik odkoukat. Kličku neutahujte a nechte volné očko. Poté vezměte první tkaničku a protáhněte ji do volného očka. Stejně tak to udělejte i s druhou a nakonec utáhněte.

Složitější způsob

Těžší způsob je sice složitější na pochopení, ale zato mašlička lépe a déle drží zavázaná. Opět začněte uzlíkem. Vytvoříme dvě ouška jako u zajíčka a poté pravé ouško přetáhneme přes druhé a spodem ho protáhneme levým ouškem. Nakonec utáhneme.

 

TIP: se zavazováním tkaniček pomůžou šikovné básničky.

„Uděláme králíčkovi ouška,

potom králíček obejde strom,

šup do nory a utáhnout!“

 

„Nejdřív uzlík ze dvou konců,

potom na tom kratším kličku,

pak obtočit druhým koncem,

provléknout tím očkem smyčku

a už koukáš na mašličku!“

 

Udělejte ze zavazování tkaniček zábavu

Abyste dítě hned ze začátku neodradili, motivujte ho odměnou. Vymyslet můžete i nějaký závod nebo napínavou soutěž. Za každý pokrok dítě chvalte a dejte najevo, jak jste na něj pyšní.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tipy, jak naučit děti zavazovat tkaničky