Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

10 jedinečných rodinných aktivit, když trávíte čas s dětmi

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 10. 2019

Rádi trávíte čas s dětmi, ale máte pocit, že je to stále ta stejná rutina? Tak to změňte. Můžete být s rodinou a zároveň zařadit i nové a zábavné aktivity.

V dnešním rychle se rozvíjejícím světě může být někdy obtížné najít čas na pravidelné akce jako rodina. Ale je to nesmírně důležité. Mnohé studie dokazují, že společný čas rodičů a dětí dokáže výrazně posílit jejich sebevědomí. Máme pro vás deset nápadů na různé aktivity, které vám pomohou vytvořit mnoho úžasných zážitků a vzpomínek.

1. Lov pokladů s geocaching

Geocaching je honba za poklady v reálném světě, kde cílem je najít skryté schránky naplněné předměty, které ostatní lidé ukryli. Na oficiálním webu geocaching.cz najdete místa ve vašem okolí. Pak pomocí GPS můžete sledovat poklady, často ukryté za kameny, v dutině stromů nebo pod lavičkou. Nalezené věci vždy vraťte zpět.

Je to skvělá příležitost zažít dobrodružství v podstatě kdekoliv. Můžete být třeba na procházce a užívat si. Výletu to dodává větší účel. Můžete klidně i skrýt svůj vlastní poklad na různých místech, aby ho našli ostatní.

Co dělat s dětmi na podzim. 8 zábavných aktivit pro děti i rodiče

2. Let horkovzdušným balonem

Co by mohlo být více vzrušujícího než stoupání po obloze a pozorování polí a lesů pod vámi, jen vítr vám čechrá vlasy. Vznášejte se ve větru a sledujte svět z úplně nové perspektivy. Lety balonem jsou dnes dostupné takřka všude a není problém si takový zážitek vychutnat. Vezměte si s sebou topografickou mapu oblasti a kompas pro lepší identifikaci zajímavých míst a regionů pod vámi. Můžete si klidně vytvořit letecký zápisník své cesty a vyplnit ho pořízenými fotografiemi.

3. Pobyt u vody s piknikem

Užijte si exkurzi ve vodě následovanou piknikem. Půjčte si v některé z půjčoven kajak nebo člun jen na den nebo pár hodin. Někdy jsou k dispozici i paddleboaty. Sbalte si s sebou oběd a vydejte se za dobrodružstvím třeba na druhý břeh, pláž nebo park či jen podél břehů nedaleko řeky. Můžete si z toho udělat i takový zvací výlet tím, že pozvete postupně další rodiny na velký piknik. Je to příležitost, jak být spolu, a přitom nechat na chvíli za sebou starosti všedního dne. Jde o to mít vše, co potřebujete a potřebovat jen to, co máte.

4. Sbírání ovoce na farmě

Co je lepší než jíst jablečné koláče nebo brusinkovou omáčku? Přece nasbírat si své vlastní ovoce na farmě, která samosběr nabízí. Využijte možnosti, které dnes máte a sbírejte dýně, jablka, jahody nebo borůvky. Můžete si pak udělat den s jídly, která budou uvařená čistě z vámi nasbíraných surovin. Jídla totiž chutnají mnohem lépe, když společně pracujete na jejich vytváření od začátku do konce.

Jak počítat s dětmi. Zkuste 10 hravých matematických aktivit

5. Výroba domácí zmrzliny

Sledujte napjatě společně s dětmi, jak se tekutá směs pomalu mění v tuhou zmrzlinu. Vše, co potřebujete, je cukr, mléko, vanilka nebo jakákoliv příchuť dle vaší volby, led, sůl a výrobník zmrzliny. Nejprve dejte do mísy jednu polévkovou lžíci cukru, šálek mléka a půl lžičky vanilky. Vyjde to asi na jeden kopeček, takže nejspíš musíte ingredience znásobit. Můžete dát jen do uzavíratelného sáčku, do druhé přidat drcený let a trochu kamenné soli, která zabrání tání ledu.

Ujistěte se, že jsou oba sáčky zcela utěsněny. Vložte sáček se zmrzlinou do sáčku s ledem. Protřepávejte po dobu asi deset až patnáct minut a ujistěte se, že se obsah těchto dvou pytlíků nemíchá. Bude to velmi studené, proto je držte pomocí rukavic nebo ručníku. Tato praktická aktivita ukáže, jak se hmota mění ze stavu kapalina na pevnou látku.

6. Malování na keramiku

Vezměte rodinu do nějaké keramické dílny, která je skvělá pro všechny věkové kategorie. Rodiče i děti si tam mohou vyrobit talířky, hrnky, rámečky, misky, vázy nebo různé ornamenty. Vybrat si můžete i barvy a štětce. Nemusíte být Picasso, zdobte podle své chuti a představivosti. Použijte šablony, tvary, houby nebo své otisky.

V dílničce vám pak výrobek vypálí a vy si ho můžete vyzvednout. Mnoho takových ateliérů pořádá různé akce. Někdy nechávají děti tvořit zdarma nebo nabízí slevy rodinám. Umění podporuje kreativitu a poskytuje úžasné zážitky při společné zábavě.

Jak na dětskou oslavu bez stresu a s minimálním zásahem do rozpočtu

7. Domácí turisté

Váš domov a město nebo vesnice kde žijete, vám poskytuje mnoho příležitostí k dobrodružství a možná si to ani neuvědomujete. Znát historii místa, kde žijete nebo jste vyrostli, to je v podstatě nutnost. Hrajte si chvíli na turisty, kteří přijíždí do vašeho města poprvé. Neváhejte si pořídit různé papírové průvodce nebo si průvodcovské služby zaplatit. Projděte si nejstarší budovy, zjistěte, zda se tam bojovaly bitvy a zajímejte se o příběhy spojené s vaší domovinou. Každé místo má své vlastní legendy a historii. Možná budete překvapeni, kolik toho nevíte.

8. Pochod za úplňku

Vydejte se na noční túru s průvodcem. Obraťte se na nějakou společnost, která takové akce organizuje. Uvidíte, jak se stejná stezka, která je během dne tak obyčejná, stane po západu slunce úplně neobyčejná. Zaposlouchejte se do volání noční divočiny, zaostřete a zapojte své smysly. Snažte se identifikovat souhvězdí na obloze.

9. Zahrajte si na prodej

Zahrajte si na prodej a velký obchod. Můžete třeba sledovat různé aukce nebo třeba burzu. Snažte se získat co nejvíce peněz (samozřejmě obrazně). Nebo si zahrajte nějaké společenské hry. V tomto ohledu jsou velmi oblíbené třeba Monopoly. Kdo vyhraje? Skvělá aktivita je i procházka po městě s pomocí Google map nebo jiných a hledání věcí. Můžete dětem rozdat nějaké peníze, v závislosti na tom, kam jdete a co tam můžete vidět. Možná budete překvapeni, jaké poklady byste mohli za pár korun pořídit v bazarech, antikvariátech nebo na burzách. Jako bonus se setkáte s novými lidmi a naučíte své děti znát hodnotu peněz.

10. Zajděte si do krytého vodního parku

Nemusíte čekat na teplé a letní počasí, abyste si užili stříkající vlny. Když přijdou chladnější měsíce, zamiřte do krytého vodního parku. Máme jich u nás velké množství a jsou opravdu krásné. Je něco úžasného, když je venku zima a vy se můžete klouzat po toboganu, hrát si ve vlnách, schovat se do vyhřáté vířivky nebo si užít vyhřívané venkovní bazény, zatímco vám ve vlasech probleskuje jinovatka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 jedinečných rodinných aktivit, když trávíte čas s dětmi