Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

Jak na dětskou oslavu bez stresu a s minimálním zásahem do rozpočtu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 9. 2019

Každý rodič chce udělat svému dítěti na narozeniny radost a uspořádat mu oslavu snů. Jenže pro rodiče to není taková radost jako pro děti. Nese to s sebou i spoustu starostí a nemalé finanční náklady. Právě proto jsme si pro vás připravili pár tipů, které vám přípravy usnadní.

Narozeninovou oslavu má na starosti obvykle především maminka. Ale upéct úžasný dort, nachystat program, připravit pozvánky, občerstvení a další nezbytnosti chce čas, nápady a peníze. Zároveň ale ví, jak moc je to pro dítě důležité. Dobrá oslava mu získá prestiž mezi dětmi a mohou tak najít i nové kamarády. Rozhodně to ale neznamená, že oslava musí být největší, nejdražší a s co nejvíce hosty široko daleko. Skvělá akce se dá vytvořit i jinak. S mnohem menším stresem a levněji.

Pozvánky vyrobte doma

Nemusíte si objednávat žádné speciální pozvánky na internetu. Stačí si najít nějaký zajímavý motiv nebo třeba využít fotografie dítěte, přidat nějaký vhodný text s potřebnými informacemi a vše vytisknout. Napište na ně jméno hosta a oslavenec pak může pozvánky rozdat ve škole či školce.

Výzdoba levně a ekologicky

Obchody nabízí hromady nejrůznějších dekorací a výzdob, bohužel už nejsou zrovna moc ekologické a většinou pak skončí v odpadkovém koši. Proto vybírejte v obchodech takové věci, které můžete využít opakovaně a co jde, to vyrobte doma. Nekupujte balonky, ale vyrobte papírovou girlandu. Podle motivu oslavy použijte autíčka, mořskou vílu, princeznu apod. Využijte vaše domácí zásoby. S výrobou vám jistě s radostí pomohou i děti.

Jak vysvětlit dětem, že některá slova se opravdu neříkají?

Omezený počet hostů

Zejména mladší děti mají tendence zvát úplně všechny ve školce nebo škole. To je samozřejmě zbytečné a nákladné. Vyberte jen pár opravdových kamarádů a také se nezapomeňte přesvědčit, že opravdu mohou přijít. Oslavu si jistě užije lépe pár dětí, kteří si spolu opravdu hrají než celá třída ve školce, i když se prakticky neznají.

Naplánujte jednotlivé činnosti

Děti si rozhodně nevydrží po celou dobu spořádaně hrát a potřebují i nějaký připravený program. Využijte různé společenské hry a dobře si je naplánujte. Oblíbená je tzv. hudební židle, kdy děti za zvuků hudby chodí kolem židlí. Vždy musí být o jednu méně, než je počet hostů. Jakmile přestane hudba hrát, každý se musí posadit na židli. Na koho nezbude, ten vypadává. Jedna židle se odebere a hra pokračuje dál. Připravit můžete i honbu za pokladem nebo třeba různé soutěže, pokud jste venku. Nezapomeňte pak na svačinu a dárky pro oslavence. A samozřejmě i na volný režim dětí.

Obdarujte každé dítě

Nejen oslavenec by si měl odnést dárky, ale nějaké maličkosti připravte i pro pozvané děti. Třeba ozdobený kornout s bonbony, drobné dárkové předměty z reklamních akcí, tužky, nálepky apod. Nemusí to být žádný velký dar, ale jen malá pozornost.

Prázdniny netrvají věčně. Jak děti připravit na jejich konec?

Dětem vymezte jejich prostor

Až se děti rozkoukají a přestanou se ostýchat, nezapomeňte jim říct, kde si hrát smějí a kam už přístup nemají. Hromada dětí by vám snadno dokázala z bytu či domu udělat kůlničku na dříví. Ideální je samozřejmě zahrada nebo přízemí domu. Ložnice a jiné osobní pokoje by měly být tabu.

Oslava nemusí trvat celý den

Neplánujte oslavu na celý den. Je to zbytečně a vás by to naprosto vyčerpalo. Bohatě stačí tři až čtyři hodinky. Zejména mladší děti se nesmí přetáhnout, protože jsou pak protivné a nepříjemné. Nakonec by vám celá oslava přinesla jen velké rozčarování. Ideální čas je někdy kolem druhé až třetí hodiny do pěti nebo šesti hodin.

Nad dortem nemusíte trávit dlouhé hodiny

Děti z dortu nejsou ani zdaleka tak nadšené, jak si možná myslíte. Možná jen na začátku, ale pak ho obvykle nechají nedojedený na talířku. Proto si s ním nedělejte takové starosti. Nemusíte strávit dva dny výrobou dokonalého potahovaného dortu. Stačí úplně jednoduchý s čokoládovou polevou a ozdobený lentilkami. Přidejte svíčky a je to. K pití použijte karafu s ochucenou vodou (máta, citron, ovoce) nebo vodou se šťávou. Koly a jiné slazené limonády opravdu nejsou potřeba.

Tajemství šťastných rodin. Jak si udělat každý den výjimečný?

Zapojte všechny do úklidu

Na konci oslavy, než si pro děti přijdou rodiče, se dejte do úklidu. A nezapomeňte zapojit i své malé hosty. Dejte jim pytel či krabici, ať do ní nahází talířky, ubrousky, obaly apod. Klidně to pojměte jako hru, kdo toho posbírá nejvíc.

Nezapomeňte fotit

Nezapomeňte oslavu řádně zdokumentovat. Vaše dítě se jistě rádo pokochá fotkami z ní a nějaké můžete i vyvolat a vystavit. Také se zeptejte rodičů dětí, zda nějakou fotografii nebudou chtít poslat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak na dětskou oslavu bez stresu a s minimálním zásahem do rozpočtu