Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

10 tipů, jak být jako máma jistější a sebevědomější

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 7. 2019

Taky si často připadáte nejistá, zda jste pro své děti opravdu ta nejlepší máma?  Snažíte se být tak trochu multifunkční a za den stihnout úplně všechno, aby všichni kolem vás se cítili spokojení, jen u vás ta radost a nadšení občas trochu pokulhává? Možná je načase zpomalit. Když příliš spěcháte, aby vše bylo dokonalé, má to efekt přesně opačný. Snižte trochu svá očekávání. Udělejte jen to, co můžete udělat v klidu a bez stresu a netrapte se nad tím, co udělat nemůžete. Uleví se vám.

Být mámou a myslet si, že dobrou, je do značné míry ovlivněno sebevědomím ženy. A pozná to i vaše dítě. Čím víc budete jistější a klidnější, tím lepší vztah získáte se svým dítětem. Přestanou zbytečné scény v parku, v obchodu apod.

Pamatujte si však, že určitá nejistota není špatná. Pokud se ve vás trochu probouzí, vezmete svou úlohu mnohem zodpovědněji. Tím, že si uvědomíte, že máte zásadní vliv na utváření osobnosti svého dítěte, jeho sebeúcty a fyzické pohody, uděláte první krok k tomu, abyste byla skvělou mámou. Vaše dítě už si to myslí. Teď je načase, abyste si to začala myslet i vy.

Chovejte se někdy jako dítě

Chcete-li být sebevědomější, začněte tím, že se vcítíte do svého dítěte a občas se tak budete i chovat. Váš syn či dcera se v důsledku toho bude cítit bezpečněji, klidněji a šťastněji. Brzy zjistíte, že není nic špatného na tom, cákat na sebe vodu při koupání, malovat s ním temperami a vodovkami a ušpinit se přitom nebo společně lítat po hřišti a řádit.

Jak (ne)řešit spory mezi dětmi?

Neposlouchejte špatné rady

Rádoby dobrých rad si vyslechnete na každém rohu mnoho. Od rodiny, „zkušenějších“ kamarádek a někdy i náhodných kolemjdoucích. K tomu i tisíce diskuzí a článků na internetu. Vždy spoléhejte na vlastní rozum, a ne na rozum někoho jiného. Když vám někdo tvrdí, že máte dítěti dát do čaje cukr, aby ho začalo pít, ale vy to udělat nechcete, nedělejte. Jděte svou vlastní cestou a nenechte si radit od lidí, kteří se chovají, jako by věděli více než vy.

Překonejte syndrom špatné matky

Mnoho maminek a je jich asi většina, se někdy cítí špatně a neschopně. Často ve chvíli, kdy dítě třeba někde spadne a praští se, protože maminka si musela odskočit na záchod nebo se na pár chvil ohlédla za sourozencem. Je to ale nesmysl. Když cítíte, že se začínáte cítit provinile z jakéhokoliv důvodu, zamyslete se. Zamkla jste snad dítě ve skříni? Nechala v horkém, zaparkovaném autě? Samozřejmě, že ne. Připomeňte svému vnitřnímu kritizujícímu hlasu, že někdy spadnou nebo se praští v podstatě všechny děti. A vezměte si z určité situace ponaučení pro příště. Dejte dítěti zábranu na postel, aby příště nespadlo, na stoly a stolky přilepte ochrany rohů nebo je na nějakou dobu dejte úplně pryč apod. A pak ten incident dejte přesně tam, kam patří, do minulosti.

Strach ze tmy u dětí. Pomozte jim ho zahnat

Soukromí nadevše

Když vaše dítě popadne amok a nelze ho moc uklidnit, najděte si místo, kde se o to máte možnost snažit v soukromí. Nejen, že se potomek dostane z prostředí, které ho k hysterickým výkonům ještě povzbuzuje, ale vy sama se ochráníte před nevyžádanými radami nebo pohoršenými pohledy. Pokud se vás příbuzní nebo známí snaží následovat, klidně jděte do nějakého pokoje a zamkněte za sebou.

Rozhodná a sebejistá

Vložte do svých pocitů rychlá a sebejistá rozhodnutí Začněte malými krůčky a postupujte na ty velké. Když se pro něco rozhodnete, stůjte si za tím. Budete se cítit mnohem lépe. A je nakonec jedno, jestli budete mít pravdu nebo se třeba zmýlíte. I to k životu patří a je to poučením pro příště. Protože vy jste ta nejlepší máma pro své dítě a víte nejlépe, jaká rozhodnutí v souvislosti s ním máte činit. Alespoň dokud je malé.

Neskrývejte své emoce

Je pochopitelné, že ztrácíte klid poté, co vaše dítě už dvě hodiny brečí, zuří nebo hází vzteky vše, co mu přijde pod ruku. Tak se rozčilte. Možná vás to překvapí, ale ono je správné, aby vás někdy dítě vidělo také naštvanou, pokud máte důvod a není to každých pár minut. Jak roste, bude se od vás učit zvládat své emoce. Když vás vidí smutnou, vyděšenou, občas trochu šílenou nebo frustrovanou. Všechno jsou to lidské pocity a vy nemůžete dělat, že neexistují. Řekněte, co si myslíte: „Cítila jsem se smutná, ale teď už je mi lépe.“ nebo „To bylo děsivé. Jsem ráda, že už je to za námi.“

Vaše dítě bude po zbytek života spouštět tuto maminkovskou pásku ve své hlavě, kdykoliv se v něm začnou probouzet nějaké emoce.

Chápete emoce předškoláka? Jak jim porozumět?

Dělejte si poznámky

Můžete mít nastudované všechny odpovědi na otázky pediatrů, od věku dítěte až po nejvyšší teplotu, ale jakmile vejdete do ordinace, najednou pořádně nevíte ani to, kdy se vaše dítě narodilo. Nejeden výzkum už prokázal, že lidé s akutním stresem mají potíže uchovat si informace ve svých krátkodobých vzpomínkách. Proto si klidně s sebou přineste poznámky pro svého pediatra a zároveň si i zapisujte instrukce lékaře, když jste tam.

Dejte si pozor na konkurenci v podobě přátel

Nemůže vás rozhodit ani tchyně a ani kamarádka, jejíž dítě dělá všechno dřív než to vaše a v pěti letech už je pomalu geniálnější než Albert Einstein. Takové kamarádky obvykle velmi rády rozdávají „dobré“ rady o tom, jak pracovat se svým dítětem, aby vše dohnalo a poukazují na všechny vaše chyby, které podle nich děláte. Jaká je nejlepší odpověď? „Děkuji za rady, ale my jsme s vývojem našeho syna/dcery naprosto spokojení.“

Udělejte si čas

Čas začíná být mezi lidmi čím dál vzácnějším faktorem. Ale každý potřebuje ve svém životě rovnováhu, včetně rodičů. Udělejte si na sebe každý den chvilku, kdy si sednete s knížkou, dojdete si zacvičit, pohladíte svou duši a pečujete o své tělo. Uvidíte, o co trpělivější, citlivější a méně frustrovaná budete.

Dobijte baterky příjemnou bublinkovou lázní, poslouchejte uklidňující hudbu a cvičte. Tím rozhodně své dítě nešidíte. Nemusíte mu věnovat 100 % svého času, protože i vy máte nárok sama na sebe. Navíc jste dobrým vzorem, protože ukazujete, že i péče o sebe má svůj velký význam.

Společně šťastní

Čas strávený společně se svým dítětem a partnerem je ten největší dar. Proto si každý okamžik užívejte. Pozorujte každý milník, který se v životě malého dítěte děje. Je to tak rychlé a vám jeho pokroky ukazují, jak dobrou práci doopravdy odvádíte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 tipů, jak být jako máma jistější a sebevědomější