Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

21 tipů pro ten nejlepší den na pláži s dětmi

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 7. 2019

I když máte víc dětí, nemusí být vaše dovolená na pláži noční můrou. Nenechte se zastrašit a vezměte je s sebou. S našimi tipy si to dokonale užijete.

Mořský vánek, sluníčko, příjemný zvuk vln. A do toho vaše děti křičí, běhají a nejsou k zastavení. Jedno dítě se snaží obědvat písek, druhé se chce utopit a třetí by odešlo s každým. Nic se ale nejí tak horké, jak to vypadá. I vy se můžete naučit milovat pobyt u moře nebo kdekoliv jinde jako rodina a se vším všudy.

1. Jděte velmi brzy nebo naopak pozdě

Buď brzy vstaňte a jděte na pláž hned ráno. Dopoledne můžete ukončit častým obědem na pláži. Nebo jděte až později odpoledne. Jde o to, vyhnout se nejhorší době, kdy jsou UV paprsky nejsilnější.

2. Pořiďte vhodný opalovací krém

Opalovací krém volte takový, který se rychle vstřebá, snadno nanáší a nezanechává bílý povlak. Ideálně by také neměl obsahovat žádné chemické sloučeniny. Hleďte hlavně na přírodní složení, které nejen, že neškodí pokožce dětí nebo té vaší, ale chrání i mořské živočichy.

3. Hlídejte čas

Možná to zní divně, ale pobyt na slunci byste měli pečlivě hlídat. Existují aplikace s časovačem, které vám vyměří dobu strávenou na sluníčku.

4. Vytvořte si svou oázu

Dříve vám asi stačil jen ručník ledabyle pohozený na pláži, pití a nějaká ta knížka. Když máte děti, už toho potřebujete trochu víc a hlavně stín. Proto si nezapomeňte s sebou vzít slunečník a popřípadě i plážový stan, pokud je nemáte v ceně ubytování. Máte tak dostatek prostoru pro všechny, aby byli chráněni při jídle nebo při hře.

Naučte své dítě plavat. Víme, jak na to

5. Vezměte klidně i malý deštník

Mnoho dětí si neustále u moře sundává čepice a klobouky. Pokud nechcete, aby byly permanentně vystaveny slunečnímu svitu, vezměte si s sebou deštník a stůjte nad ním, zatímco si hraje v písku mimo váš plážový stan nebo slunečník.

6. Využijte teplo v autě

Nechte v autě láhve se zmrzlou vodou. Později vás budou čekat studené nápoje a vy se nebudete muset uchylovat ke zbytečnému kupování balené studené vody.

7. Objevte turecké ručníky

Turecké ručníky jsou lehké, ploché a tkané ručníky, které zaberou mnohem méně místa v tašce než jejich froté protějšky. Ale věřte, že jsou stále dost měkké, aby se v nich děti cítily pohodlně.

8. Vezměte si paličku

Vezměte si s sebou gumovou paličku nebo kladívko. Umožní vám to hezky připevnit slunečník do písku a je pak menší nebezpečí, že vám ho vítr odfoukne.

9. Nezapomeňte nočník

Pokud zrovna učíte své dítě na nočník a nechcete neustále hledat záchody nebo nejbližší keříček, přineste si s sebou cestovní nočník a samozřejmě i koupací plenky, protože bez nich by to nešlo. Dítěti pak řekněte, že má na sobě plážové kalhotky. Neříkejte, že má plenky. Mohlo by se snadno stát, že si pak neřekne, až se mu bude chtít na záchod.

10. Nejezte písek

Hrozny, borůvky a nařezané ovoce dejte do dobře uzavíratelných dóz, abyste neměli vše plné písku. Když se tam náhodou nějaký písek dostane, jednoduše je opláchnete a můžete jíst. Stejně tak to funguje i se zeleninou.

Prázdniny se blíží. Jak vybrat skvělý tábor pro děti?

11. Rozdělte jídlo

Další způsob, jak se vyhnout písečnému občerstvení. Vše zabalte do malých, samostatných pytlíků (vybírejte opakovaně použitelné, ať zbytečně netvoříte odpad). Když se dostane písek do jednoho pytlíku, nebude zničené i vše ostatní.

12. Vezměte si s sebou dvakrát tolik jídla, než kolik si myslíte

Ať uděláte, co uděláte, skoro vždy se písek někam dostane a když se tam nedostane písek, tak mořská voda bez ohledu na to, jak moc jste opatrní. A děti mají hlad, když lítají půl dne po pláži.

13. Pijte, pijte, pijte

Malým dětem musíte připomínat, že mají dostatečně pít. Na pláž si přineste dostatečné množství vody. A ano, opravdu vody. Sladké nápoje určitě vynechte. Mimo tekutin můžete vzít třeba i pokrájený meloun, který výborně chutná a je plný vody.

14. Občas jsou úplatky povoleny

Na dovolené nemusíte být tak striktní. Pokud chcete, aby vaše děti něco udělaly, nebo neudělaly (namazaly se opalovacím krémem, nosily klobouk apod.), může být taková zastávka v obchodě se zmrzlinou nebo u stánku mocným úplatkem.

15. Selektujte plážové hračky

Na pláži nepotřebujete mít obrovský arzenál hraček. Stačí kbelík, lopatka a možná nějaké auto. Hodně oblíbené jsou velké lopaty, které vykopou pořádné díry. Pro více dětí jich berte víc a rozhodně ne každou jinou, protože vždycky všichni budou chtít tu stejnou.

16. Vezměte si s sebou malý bazének

Malý dětský bazének klidně unesete. Pro kojence a malé dětičky je malý nafukovací bazén umístěný v plážovém stanu skvělým způsobem, jak zajistit vodu, ale bez přímého slunce.

17. Se spánkem moc nepočítejte

Čas na pláži běží rychle a děti jsou celé rozdováděné a rozhodně nemají ani pomyšlení na to, že by si dopřály svůj pravidelní odpolední spánek. A už vůbec ne přímo u moře. Pokud vám tam usne, máte opravdu obrovské štěstí.

18. Příliv nebo odliv

Mnoho rodin miluje čas odlivu a vybírají si právě takové chvíle k návštěvě pláže. Přijeďte asi hodinu před odlivem. Je to ideální čas pro průzkum a pozorování přirozeného koloběhu u moře. Nezapomeňte stát dostatečně daleko od vody.

19. Vezměte si s sebou pohádkovou knížku

Nebo i jinou oblíbenou. Můžete nahlas číst ve chvíli, kdy děti jedí nebo potřebují přestávku. Zaposlouchají se do oblíbeného příběhu a nebudou mít potřebu neustále odbíhat.

20. Vybírejte pláž s aktivitami

Najděte si pláž, kde nechybí další zábava, jako půjčovny šlapacích vozítek, jízdy na lodi, stánky s občerstvením apod. Fajn jsou i různé animační programy, divadélka pro děti, zaplétání copánků nebo třeba půjčovna kol. Pláž, která poskytuje další aktivity, jen umocňuje dokonalý zážitek.

10 tipů, jak si užít s dětmi dovolenou u vody

21. Zabalte se na pláž jako profík

Následující seznam vám pomůže zjistit, co vše na pláži můžete potřebovat:

  • alespoň dva opalovací krémy, kdybyste jeden ztratili nebo se vylil či došlo k jinému problému,
  • uzavíratelnou tašku k ukládání mokrých plavek, ručníků atd.,
  • plážovou čepici, klobouk, sluneční brýle,
  • dostatek vody,
  • nějaké peníze na zmrzlinu nebo něco dobrého,
  • dětské ubrousky a utěrky na utření,
  • mini lékárnička s krémem po opalování, náplastí a antibakteriální mastí a popřípadě něčím na spáleniny od sluníčka,
  • hodně jídla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

21 tipů pro ten nejlepší den na pláži s dětmi