Menu
PředškolníVěk.cz
Kroužky a vzdělávání dětí

Prázdniny se blíží. Jak vybrat skvělý tábor pro děti?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 6. 2019

Zaměstnaní rodiče, kteří ještě k tomu nemají hlídací prarodiče, si nemohou dovolit zůstat celé prázdniny s dětmi doma. Právě proto jsou tu dětské tábory. Představují často výborné řešení problémů, které maminky i tatínci před prázdninami řeší. Hledáte ještě nějaký na poslední chvíli? Podívejte se, jak vybrat ten pravý.

Pokud je i pro vás východiskem právě dětský tábor, rozhodně není ostuda si to přiznat. Těžko necháte dítě doma samotné před televizí nebo u počítače. Tolik dnů dovolené také nemáte a určitě by vás nemohli v práci postrádat dva měsíce. Ale nebojte se. Když vyberete tábor dobře, vrátí se vám nadšené dítě plné nových a skvělých zážitků a s novými kamarády. Než ale nějaký vyberete, měli byste si položit několik otázek, abyste zvolili správně.

Myslete na bezpečnost

Správný tábor musí být nahlášený na příslušné hygienické stanici (nad 30 účastníků), zdravotnickém zařízení i obecním úřadě. Každý zodpovědný vedoucí musí dbát na bezpečnost dětí při všech táborových činnostech. Neměl by chybět tzv. táborový řád, který znají vedoucí i děti. Informujte se o tom, zda jsou všichni vedoucí řádně proškolení a mají potřebná oprávnění.

Co vše je zahrnuto v ceně tábora?

Cena dětského tábora je pro mnoho rodičů rozhodujícím kritériem při jeho výběru. Nebojte se zeptat na všechny podrobnosti vedoucího tábora. Správně by měla být cena stanovena tak, že už v souvislosti s táborem nevzniknou žádné další výdaje (samozřejmě se do toho nepočítají nové tenisky nebo spacák).

Kam s dětmi na prázdniny. Je vhodnější tábor nebo babička?

Reference a zkušenosti ostatních

Organizátor tábora by měl být důvěryhodný. Je jasné, že na tuto otázku se jen těžko hledá odpověď. Ideální situace je taková, kdy dáte dítě na tábor, který vám nadšeně doporučí přátelé a známí nebo jsou na internetu dostupné recenze jiných rodičů.

Hygienické předpisy

Každý správný tábor se musí řídit vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb. o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti ve znění vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 148/2004. Pokud je na něm víc jak 30 účastníků, musí být nahlášen i na hygienické stanici.

Informace o táboře

Než dítě kamkoli pošlete, musíte mít všechny potřebné informace a na kvalitním táboře vám je bez problémů poskytnou a zodpoví jakékoli otázky.

Co dítěti tábor přinese?

Dětský tábor bez připraveného programu by ani nemohl existovat. Měl by být co nejvíce různorodý a dávat dětem prostor pro seberealizaci,podporovat v nich dobré vlastnosti a nevyřazovat nikoho pro to, že je třeba pomalejší nebo má méně znalostí.

Kvalitní tábor pomáhá dítěti rozvíjet jeho osobnost a přinést hezké zážitky, nové znalosti i zkušenosti. Není to jen místo, kde nějak přečká týden nebo dva, ale mělo by se naučit samostatnosti a řešit mnoho problémů bez rodičů.

10 tipů, jak si užít s dětmi dovolenou u vody

Jak je zajištěné stravování?

Na táboře musí mít děti zajištěnou pravidelnou a kvalitní stravu a k tomu pitný režim. Kuchyně a způsob uskladnění potravin podléhá přísným hygienickým předpisům a v létě pravidelně chodí kontroly. Neměl by být problém, aby vám vedoucí ukázal předem jídelníček.

Je zajištěn kvalifikovaný zdravotník?

Stejně jako bezpečnost i zdraví dětí je velmi důležité. Proto by měl být po celou dobu konání tábora přítomen zdravotník, který má příslušná školení a oprávnění k výkonu funkce zdravotníka na takové akci.

Vybírejte společně

Tábor vybírejte společně s dítětem podle jeho zájmů a představ ne podle těch svých. To, co se líbí vám, se totiž nemusí slučovat s jeho zájmy a představami.

Je dítě dostatečně zralé?

Než se vůbec pro nějaký tábor rozhodnete, zvažte, zda je dítě už dostatečně zralé k jeho věku a vyspělosti. Obvykle děti poprvé jedou v první třídě, protože už umí číst a psát. Existují ovšem i tábory pro předškoláky, kde je program přizpůsobený jejich potřebám.

Na tábor s kamarády

Pokud máte možnost poslat dítě na tábor s jeho kamarády, je to ideální varianta. Nebo třeba se sourozencem. Pokud chodí po celý rok na nějaký kroužek, zeptejte se, zda třeba nepořádají i letní tábory. Tam by mělo dítě své kamarády a znalo i lektora.

Dokáže spát bez vás?

Některé děti prostě nedokáží spát jinde než v blízkosti rodičů. Pokud je toto problém i vašich dětí, nenuťte je jet na tábor násilím. Trápit se budou oni i vy. V takovém případě je ideální variantou příměstský tábor, který funguje v podstatě jako školka či škola. Ráno dítě odvezete na místo a odpoledne zase vyzvednete. Bývají obvykle tematicky zaměřené a jsou vhodné i pro menší děti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prázdniny se blíží. Jak vybrat skvělý tábor pro děti?