Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

4 způsoby, jak mluvit s dětmi o celebritách, youtuberech a jiných influancerech

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 4. 2020

Také máte občas pocit, že na vás dítě mluví jiným jazykem? Když nadšeně líčí činy nějakého člověka, nedojde vám v první chvíli, že to není kamarád ze školy, ale jeden z oblíbených „YouTuberů“, sportovců nebo jiných slavných lidí? Hovořte s nimi o nich. Připravili jsme pro vás hned čtyři možnosti jak na to.

Poznejte nadšení, které děti nutí některé lidi sledovat a prozkoumejte, co sdělují prostřednictvím svých videí. Ano, stále zůstávají největším ovlivňovatelem rodiče a také učitelé ve školkách a školách. Dnes se ale děti stále častěji dívají na osobnosti na obrazovkách počítačů, tabletů a jiných zařízení. Ať už se jedná o hry, reality show, profesionální sportovce, zpěváky, herce….Už děti ve věku šesti let jsou mají své oblíbené celebrity.

Není žádným překvapením, že vliv osobností roste podle toho, kolik času děti před obrazovkou tráví. Jako rodiče známe nebezpečí, které na internetu číhá, takže se oprávněně bojíme, koho naše ratolesti sledují a berou si za vzor. Když by se ale měly přihlásit do nějakého klubu či organizace, na nový kroužek nebo kamkoliv jinam, neváhali bychom tam jít, všechno si prohlédnout, seznámit se s těmi, kdo aktivitu vedou. Podobně to platí i pro digitální komunitu.

Nehledejte nic tajně

Máte příležitost zjistit, koho děti sledují a nemusíte se jich na nic ptát. Není tak těžké sledovat historii, nenápadně dítě špehovat apod. Jenže něco takového důvěrnému vztahu moc nepomáhá. Nehrajte si na inspektora Columba a raději projevte zájem, dovolte dítěti, aby řídilo váš průzkum jeho internetového světa. Ony samy by vám měly umožnit vstup a vy pak získáte možnost s nimi popřemýšlet nad tím, koho a co sledují. Můžete jim vysvětlit, proč někdo není hodný následování a jak si příště vybrat lépe.

Dívají se vaše děti rády na televizi? Má na ně dobrý i špatný vliv

Jak s dětmi mluvit o jejich idolech?

Poznat, jaký vliv mají na naše dítě lidé, se kterými si máte možnost potřást rukou a dívat se z očí do očí, není tak těžké. Ale co ti, kteří jsou ve světě online? Jak je můžete poznat? Zde máte hned čtyři tipy.

1. Zeptejte se svého dítěte na jeho zájmy s otevřenou myslí

I když máte určitě strach ze všech těch nástrah, které při surfování na webu mohou dítě potkat, jeho digitální komunita je jen další skupinou lidí, kterou se zabývají. Pokud by vaše dítě vstoupilo třeba do skautu, jistě byste se o všech důležitých osobách chtěli dozvědět co nejvíce. V jejich digitální komunitě to udělejte stejně. Seznamte se s hráči, se kterými má vaše dítě něco společného.

2. Vyberte a zkontrolujte obsah

Pomozte svému dítěti s tím, aby bylo více aktivní při kontrole vhodnosti obsahu. Vysvětlete mu, proč je důležité myslet na přínos, který má. Pokud vaše dítě někdy narazilo na nějaké úplně nevhodné video, zeptejte se, zda mu zůstalo v mysli, trápilo ho nebo třeba vyděsilo. Je to snadný způsob, jak vysvětlit, že ne všechno se řadí hodné sledování pro děti i dospělé. Hledejte weby s pozitivními recenzemi, společně vyhledejte novou aplikaci, hru či film a zhodnoťte, zda je to vhodné nebo ne.

3. Mluvte spolu o oblíbených a vlivných osobách

Při rodinných večeřích se konverzace přirozeně stáří na události dne. Pokud víte, že nějaká hvězda ovlivňuje vaše dítě, zmiňte se: „Co je nového?“ „Jakou píseň vydal?“ „Kam cestovala tentokrát?“ „Má zase nový účes?“

Pokud udělá nějaké špatné rozhodnutí, které se dotýká jiných lidí, máte alespoň možnost vše prodiskutovat a zhodnotit. Povídat si o tom, co by bylo správné a jak byste situaci řešili vy. Udržování otevřené konverzace vám poskytne velmi důležitý pohled na to, kde vaše dítě hledá sociální podněty, ale také ho udržuje v bezpečí, protože ví, že za vámi může kdykoliv přijít, pokud by nastal nějaký problém.

Jak říct dítěti Ne trošku jinak?

4. Nahraďte strach zvědavostí a empatií

Nejvíce se bojíme toho, co neznáme. Pokud jste jako rodič v kontaktu s vlivy působící na vaše dítě, nemáte proč se bát. Můžete zavzpomínat i na své vlastní zkušenosti s plakáty idolů rozvěšených po pokoji i nábytku, deníčky s jejich fotkami a zápisky o nich nebo si připomeňte, jak jste poslouchali rádio s písničkami oblíbených zpěváků, museli mít každou kazetu či CD atd. Současné děti to cítí úplně stejně, jen dnes mají ty možnosti o něco větší. A vy máte možnost s nimi sdílet jejich nadšení, když si společně lehnete a posloucháte, co nového se u oblíbence vašeho dítěte právě událo.

Komunita ovlivňující děti roste a bude růst i nadále. Naše schopnost oslovit, učit se a spojit se s těmito jedinci jen prohloubí důvěru a intimitu spojenou s dětmi. Je totiž stále důležité, aby věděly, že nejdůležitějším vzorem stále zůstávají právě starostliví, milující a velkorysí rodiče.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

4 způsoby, jak mluvit s dětmi o celebritách, youtuberech a jiných influancerech