Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

5 způsobů, jak s dětmi hovořit o sexu a o souhlasu s ním

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 6. 2019

Jednoho dne to přijde, budete muset s dětmi vést rozhovor o sexu, i když se vám do toho možná nechce nebo nevíte, jak to přesně podat. Možná si také nechcete přiznat, že už doma nemáte malé miminko, ale velkou slečnu či chlapce. Hovor by se neměl točit jen o sexu jako takovém, ale i tom, na co si dávat pozor a že bez souhlasu, nikdy k ničemu nesmí dojít. Jak do toho?

Jak jsme již zmínili, není snadné mluvit se svými dětmi o sexu. Žijeme ve světě, kdy je sexualita dost uvolněná a často se používá k prodeji takřka všeho. Jako rodiče máme o to větší povinnost řešit s dětmi vše kolem intimního života. Děti by měly vědět, že masturbace není nic špatného, že je důležité praktikovat bezpečný sex a milovat se jen s tím, s kým opravdu chtějí. Naše společnost je sužována zhoršující se epidemií sexuálního násilí a každý rodič by měl udělat vše proto, aby něco změnil. Je prakticky nemožné zapnout sociální sítě nebo sledovat zprávy bez toho, abyste viděli nějakou zprávu o sexuálním napadení.

V důsledku toho si lidé o to víc uvědomují, jak moc důležitá je prevence. Často je důraz kladen na to, že děvčata by se měla vyvarovat nošení provokativního oblečení a nechodit samy nikam v noci. Za zmínku stojí i kurz sebeobrany a samozřejmě nikde na diskotéce nepít alkohol ve velkém. Protože obvykle takové delikty páchají muži, zaměřuje se prevence u nich především na tom, že by se v nich neměly pěstovat žádné sklony k násilí. To ale často vychází z rodiny, ve které vyrůstá, a ne vždy lze něco takového vůbec ovlivnit. Můžeme ale věřit, že když učíme naše děti o rozdílech mezi špatným a dobrým, pak jsme udělali kus dobré práce. Problémy ovšem nikdy nejsou jen černobílé. Je to mnohostranně komplikovaná rovnice nesprávně podmíněné sexuality, násilí a psychologické či sociologické dynamiky genderové nerovnosti a sexuální politiky.

Jak s dětmi mluvit o sexu?

Následující tipy jsou vhodné pro rodiče, kteří chtějí vysvětlit svým dětem, jak nastavit jasné hranice, pokud jde o jejich těla. Existuje hned několik možností, jak zahájit dialog o takto náročném tématu:

1. Dotyky jen se souhlasem

Pokud máte děti ještě dost malé, povzbuzujte je, aby považovali za normální, že než se jich někdo dotkne, požádá o svolení. Zeptejte se svého dítěte, jestli chce zrovna obejmout. Nikdy by neměly být nucené přijímat lásku, když zrovna nechtějí, i když je to člen rodiny.

Jak naučit dětí přijímat odpovědnost za své chování?

2. Slůvko „ne“

Naučte své děti, aby respektovaly moc slova „ne“. Když jim někdo řekne, aby přestaly něco dělat, měly by přestat. Stejně tak by i ony měly umět říct ne, a to hlasitě a jasně. Pokud jejich partner nebude ctít jejich „ne“, mají vědět, že je v pořádku, když už s takovou osobu nechtějí trávit svůj čas.

3. Naslouchání vnitřním pocitům

Promluvte si se svými dětmi o důležitosti naslouchání svým vnitřním pocitům. Vysvětlete jim, že někdy máme divný pocit, když cítíme, že člověk vedle nás není ten správný nebo situace, ve které jsme se ocitli nám vadí, i když vlastně nevíme proč. Děti by se měly naučit, že poslouchat svůj vnitřní hlas je správně, protože pro lidské bytosti je typické, že nás naše pocity a myšlenky často dokáží zachránit před nebezpečím, i když ho přímo nevidíme.

4. „Ne“ neznamená „ano“

Jak vaše děti pomalu dospívají, začnou více pronikat a poznávat svou sexualitu. Právě proto musí vědět, že souhlas znamená žádat a čekat, až zazní „ano“. Neznamená to, že se jich někdo bude sexuálně dotýkat a čekat, až uslyší „ne“. Možná budou naštvaní, možná budou koulet očima a říkat, že tohle přeci už dávno znají, ale pamatujte si, že tím, že o tom přesto mluvíte, normalizujete diskuzi o souhlasu a v potencionálně kritickém okamžiku jim vaše slova a přesvědčování mohou hodně pomoci.

Noční můry: 6 kroků, jak zastavit děsivé sny u dětí

5. Příklady z médií

U starších dětí už můžete použít i příklady z médií – zejména z filmů a pořadů v televizi – k diskuzi o tom, co je opravdu zdravá sexualita, a jak je často vyjádřen nepřesný souhlas. Co když uvidíte scénu ve filmu, kde muž líbá ženu i přesto, že ho odstrkuje a pak spolu mají sex, i když ona očividně nechce? Položte pak otázku, zda si myslí, že to měl ten člověk dělat. Zeptejte se jen tak mimoděk, nedbale. Můžete se pak dostat až do fáze diskuze o neverbální komunikaci a k tomu, jak ji identifikovat a respektovat.

V tomto digitálním věku, s internetem na dosah ruky, nezabrání žádné rodičovské kontroly dětem v hledání odpovědí na jakékoli otázky, které by mohly mít o jejich těle a sexu. Je přirozené, že jsou zvědavé. Ale pokud se s nimi budete bavit už v jejich dětství, pokud ví, že s nimi rádi proberete cokoliv bez toho, aby vám to vadilo nebo jste se jim posmívali, existuje mnohem větší pravděpodobnost, že raději přijdou pro informace k vám, než aby hledaly jiné a chybné zdroje.

Nestačí jen vyprávět dětem, že sexuální napadení je špatné. Kdyby tomu tak bylo, nebylo by tolik žen, které to zažily na vlastní kůži. A statistiky po celém světě jsou opravdu děsivé. Jestli se mají někdy změnit, musí se otázka sexuality a správného souhlasu stát nedílnou součástí sexuální výchovy. Dodejte svým dětem náležité znalosti a zařiďte, že budou plně informované. Dostatečné množství informací jim umožní vyznat se v komplexních blátivých vodách sexuálně nabitých situací. A pak teprve budeme mít šanci, že se něco změní.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

5 způsobů, jak s dětmi hovořit o sexu a o souhlasu s ním