Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak naučit dětí přijímat odpovědnost za své chování?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 5. 2019

Malinké děti ještě žádnou odpovědnost nemají. Tu za ně musíme mít my, jejich rodiče. Postupně, jak rostou, by si už ale měly začít uvědomovat, že ne každé jednání, zůstane bez následků. Proto by se spolu s vyšším věkem měly postupně naučit, jak přijímat odpovědnost za své chování. Víte, jak na to?

Vaše dítě se rychle naučí, že nemusí být odpovědné za nic – pokud mu to dovolíte. Když dostane ve škole špatnou známku, svede to na učitelku, která mu špatně vysvětlila látku. Když zašpiní celý koberec bahnem, mohou za to psi a snědený koláč, který měl být druhý den k snídani a nezbyl z něj ani drobeček, vůbec nevidělo. Malé děti ještě nechápou, že dělají chyby a obviňovat někoho jiného je prostě jen jejich způsob, jak se vyhnout negativním reakcím. Proto pro vás máme pár chytrých rad, které vám pomohou dostat se z věty: „Já to nebyl,“ ke schopnosti přiznat se a nést odpovědnost za své činy.

Zkuste příklady z reálného života

Pomozte svému dítěti vytvořit spojnici mezi tím, co dělá a jaké to má důsledky příkladem z reálného života. Můžete třeba říct: „Protože jsi skočila do louže, máš špinavé a mokré boty.“ Můžete dítě i požádat, aby přemýšlelo o příčině nebo důsledku v určité situaci. Řekněte třeba: „Máma v úterý zaspala, a tak musela jít do práce bez snídaně.“ Čím více zkušeností získá, tím lépe dokáže odhadnout příčiny a následky svého jednání.

Krádež u dětí. Jak takovou situaci řešit?

Přiznání berte s klidem

Pokud chcete, aby se vám vaše dítě svěřovalo a říkalo pravdu, snažte se držet na uzdě své emoce ve chvíli, kdy se k něčemu přiznává. Být klidný a přístupný usnadňuje celou situaci a je navíc i velmi pravděpodobné, že se vám to v budoucnu v dobrém vrátí. Ubezpečte své dítě o tom, že každý dělá někdy chybí a jediné na čem záleží je, aby se k tomu pravdivě vyjádřilo a ze svých chyb se poučilo. Můžete diskutovat o tom, co mohlo udělat jinak, a jak to dokáže příště lépe a bez následků. A samozřejmě nezapomeňte na pochvalu. Přiznání vyžaduje spoustu odvahy a důvěry.

Držte se nastavených pravidel

Jistě, občas každý dovolí, aby se režim a pravidla trochu rozvolnila. Ale pokud často ustoupíte dítěti, když na vás udělá svůj okouzlující obličej, roní žalostné slzy apod., abyste ho nepotrestali za nějaké porušení pravidel a vy povolíte, brzy zjistí, že pravidla není nutné brát vážně. Že stačí jen na mámu nebo tátu udělat oči a všechno je úplně v pořádku. Aby se dítě naučilo zodpovědnosti, musí se naučit přijmout důsledky svých slov, činů a rozhodnutí a jediný způsob, jak k tomu dospět, je, že vy sami musíte být v souladu s pravidly a disciplínou, které máte nastavené.

Tipy na rychlé a snadné snídaně, které si vaše děti zamilují

Sledujte pokrok

Zkuste z toho udělat takovou výzvu. Řekněte své ratolesti, že začnete týden s několika body a pokaždé, když dítě udělá nějaký průšvih a neomluví se nebo svede vinu na někoho jiného, o jeden přijde. Můžete třeba připnout tabulku na lednici a za každý den (a bod) dávat smajlíka, buď zamračeného nebo usmívajícího se. Pokud se mu podaří projít týden, aniž by se dostalo na nulu, odměňte snahu třeba nějakým výletem s rodinou, večerní společenskou hrou apod. Zkrátka dělejte něco, co máte všichni rádi. I když ze začátku to může být náročné, tato tabulka dokáže vždy dítěti připomenout, že i chování má určité důsledky, se kterými se musí umět vyrovnat a nést za ně odpovědnost.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jak naučit dětí přijímat odpovědnost za své chování?