Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

5 způsobů, jak učit děti laskavosti

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 12. 2019

Laskavost, to je vlastnost, která se dnes tak trochu vytrácí z našeho slovníku. Možná je načase tuto situaci změnit a začít rozdávat laskavost kolem sebe, a především tomu učit i své děti. Máme pro vás 5 způsobů, jak na to.

Ztrácí se laskavost ve víru jiných zpráv, které děti dostávají? Nemají pro samou snahu o úspěch a osobní naplnění na něco takového čas? Je důležité mít obavy o to, aby úplně nezmizela ze vztahů mezi lidmi. Pokud chcete svým dětem ukázat, že na laskavosti skutečně záleží – a že skutečně mohou udělat svět lepším místem, když budou ohleduplní a laskaví k jiným – zkuste je učit smysluplněji. Přečtěte si pět návrhů činností, které děti a koneckonců i dospělí, pomohou naučit laskavosti.

1. Podporujte vděčnost, klíčovou součást laskavosti

Vděčnost umocňuje pozitivitu. Zaměřte se na věci v životě, na kterých skutečně záleží, a které nám pomáhají být laskavější. Jedním z dobrých způsobů, jak cvičit vděčnost, je vést rodinný deník vděčnosti. Jednou týdně vyzvěte všechny členy rodiny, ať zapíšou do deníku něco, za co jsou vděční. Malé děti mohou diktovat rodičům, nakreslit obrázek nebo vložit fotografie. Zkuste se všichni soustředit spíše na lidi nebo události než na věci.

Například, namísto: „Jsem vděčná za svou panenku“, se více hodí „Jsem vděčná za dědečka, který věděl, že bych si moc přál novou knížku a dal mi jí.“ Nebo občas sledujte s dětmi své okolí a pojmenujte věci, za které jste vděční (pomoc sousedů, kamarádi přes ulici atd.).

2. Změňte konverzaci u stolu

Neptejte se dětí na to, jaký byl jejich den, ale vyzvěte je k popisu laskavých věcí, které ten den udělaly. Ať už někomu pomohly, něco někam odnesly nebo se jen na ostatní usmívaly. To může vést k velmi zajímavému rozhovoru, který dá šanci posílit důraz kladený na laskavost, soucit a empatii.

3. Laskavost můžete trénovat

Rozhodněte se jako rodina hledat příležitost k projevům laskavosti. Můžete poradit dětem, že je hezké někomu otevřít dveře, vrátit za starší a hůře se pohybující lidi nákupní vozík, pomoci s nákupem apod. A hlavně – jděte jim sami příkladem.

4. Čtěte společně dobré dětské knihy a časopisy

Knihy a časopisy nám otevírají okna do světa, pomáhají představit si neznámá místa a získat nové nápady. Vyberte si příběhy s dobrými a charakterními postavami, které projevují morální odvahu a umí vycítit potřeby druhých. Podle výzkumů je fikce skvělá pro pomoc čtenářům vidět situaci očima někoho jiného. Takovým způsobem se dobře učí empatii.

Naplánujte si rodinné herní odpoledne

Vyberte si nějakou hru, která pomáhá podporovat empatii a péči o druhé. Na internetu najdete bezpočet různorodých návrhů pro hraní laskavých her. Vyzkoušejte tzv. Laskavé bingo. Tuto hru můžete hrát různě dlouho. Vytvořte hlavní kartu s nápisem Bingo a připněte ji na lednici nebo na nástěnku. Pak připravte různé druhy laskavostí: Zavolej babičce a zeptej se, jak se cítí. Pomoz sousedovi hrabat listí. Upečte koláč místním hasičům. Poděkujte policistovi, který hlídá u přechodu před školou. Když dokončíte určitý počet laskavých úkolů, zavoláte „Bingo“ a následně si můžete dopřát nějakou odměnu.

Čím více příležitostí dáváme dětem, aby ukázaly péči a starost o ostatní, tím větší je pravděpodobnost, že se v nich laskavost usídlí a pomůže vytvořit milejší svět.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

5 způsobů, jak učit děti laskavosti