Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

7 přírodních léků proti kašli pro děti i dospělé

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 11. 2019

Není nic příjemného sledovat, jak se dítě trápí při nemoci. Má i to vaše už zase kašel a rýmu? Pomozte mu, aby se cítilo lépe s domácími prostředky, které na nachlazení opravdu zabírají.

Různé prostředky z lékárny na kašel často vůbec nepomáhají nebo dokonce škodí. Mnoho sirupů je až přehnaně sladkých, jiné způsobují neklid u dětí. Jenže velký kašel nedovolí, aby se dítě vyspalo, a to je přesně potřebuje. Proto zkuste některý z těchto bezpečných a přírodních domácích prostředků na kašel pro děti.

Med

Studie ukázaly, že med je skvělý lék na zmírnění kašle a pomáhá dětem k lepšímu spánku. Děti ho nemají problém polknout díky jeho sladké chuti. Dobře funguje tmavý med, ve kterém je více antioxidantů. Dávejte dětem do pěti let půl lžičky a nad šest let jednu lžičku. Nedávejte dětem mladším jednoho roku.

Kuřecí polévka

Je to starý lidový lék a jeho kvality dokazují i výzkumy. Kuřecí polévka má protizánětlivé vlastnosti. Její teplota působí jako odpařovač, který napomáhá uvolňovat hlen v nose.

Astma u dětí. Poznáte jeho příznaky?

Teplé a studené pití

Teplé nebo studené nápoje účinkují na kašel velmi dobře, protože ředí hleny, což usnadňuje vykašlávání. Tekutiny také zklidňují podrážděný krk a zajišťují dostatečnou hydrataci dítěte. Nebojte se dát dítěti studenou vodu nebo teplý čas. Děti kolem čtyřech let a starší mohou sát třeba zmrazené bobule na bolest v krku.

Zvlhčování vzduchu

Udržujte v dětském pokoji dostatečně vlhký vzduch. Hlavně nesmí být vysušený. Zvlhčování pomůže uvolnit dýchací cesty a nos, což krásně pomáhá na kašel u dítěte zejména v noci. Použít můžete vlhký ručník nebo si pořiďte zvlhčovat. Ty malé nestojí moc peněz a pomohou. Nezapomeňte měnit každý den vodu, protože bakterie a plísně rostou velmi rychle.

Sůl a voda

Jeden z nejjednodušších léků proti kašli pro batolata zahrnuje sůl a vodu. Jednoduše smíchejte polovinu lžičky soli a přibližně 250 ml vody. Nechte tento roztok dítěti kloktat. Mělo by mu to zmírnit podráždění v krku a kašel. Podávejte pouze dětem, u kterých víte, že vodu vyplivnout a nebudou ji polykat.

Laryngitida u dětí. Jak si můžete pomoct i doma?

Vyvýšená poloha

Na noc zařiďte, že vaše dítě spí ve zvýšené poloze. Tím se mu otevřou dýchací cesty a hlen lépe uniká. Zvedněte buď matraci nebo přidejte polštář extra navíc.

Mazání hrudníku

Vyzkoušejte na kašel vhodné přírodní masti, které umí velmi dobře ulevit. Vhodné jsou takové, které obsahují aloe, eukalyptus, levanduli nebo rozmarýn. Oblíbená je i tymiánová mast. A zkusit můžete i staré dobré sádlo, které velice rády praktikovaly i naše babičky. Mělo by být ale v domácí kvalitě a hlavně nesolené.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 přírodních léků proti kašli pro děti i dospělé