Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

8 tipů, jak vychovat ze syna malého gentlemana

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 3. 2020

Máte syny a toužíte po tom, aby z nich vyrostli slušní muži, kterým není cizí podržet ženě dveře nebo odnést nákup? Jak by se vám líbilo, kdyby vám takto pomáhali už jako děti? Určitě ano a stačí docela málo. Jak na to?

Je krásné, když už malí chlapci ví, že mají mamince pomoci s nákupem, podržet dveře a nechat jí projít první, že jsou jejími ochránci a důležitými pomocníky. Veďte je k tomu, aby se takto v budoucnu chovali ke všem ženám.

1. Jděte příkladem

Chlapci potřebují vzor, někoho ve svém životě, koho mohou sledovat a učit se od něj. Ideální je samozřejmě otec, který by si měl najít dostatek času, aby je naučil nové věci. Samozřejmě by měl jít především příkladem, ale ne všechno je dětem patrné na první pohled a občas potřebují některé věci ještě vysvětlit.

2. Oční kontakt

Ukažte dětem, jak moc je důležité vejít s důvěrou do místnosti, potřást tomu druhému rukou a dívat se přitom navzájem do očí. Oční kontakt pomáhá budovat sebevědomí.

3. Buďte zdvořilí

„Prosím“, „Děkuji“, „Promiňte“, „Můžu vám pomoci?“ jsou věty, které mají ve slovníku každého z nás a samozřejmě i malých chlapců. Nezbytná je i věta: „Je mi to líto.“ Když za vámi přijde a něco vyžaduje, počkejte, dokud slušně nepožádá. Nenechte si diktovat a nereagujte na rozkazy nebo ošklivou mluvu a vztek.

4. Pouštějte sednout

Cestujete často veřejnou dopravou? Ukažte dětem, že je vhodné pustit sednou starší osobu, těhotnou ženu apod. A jak to ukázat? Přece tím, že to uděláte. Až pak vystoupíte, můžete začít s vysvětlováním, proč je důležité myslet na ostatní a třeba se i vzdát svého pohodlí.

5. Buďte na ně hrdí

Když uvidíte, že kluci udělali něco milého a slušného, řekněte jim, že jste na ně hrdí. Měli by vědět, že udělali správně a jejich chování bylo dobré a vy jej schvalujete.

6. Pomáhejte ostatním

I když se může zdát, že druhý nepotřebuje pomoc, je vždy pro ostatní příjemné, když jim pomoc nabídnete. Přesně to řekněte svým dětem. Když pomohou vám s taškami, naskládají nádobí do myčky nebo dobrovolně vysají podlahu, určitě jejich pomoc oceníte.

7. Stolování

Slušné způsoby u stolu vypadají velmi dobře, ale ne každý je dodržuje. Což je velká škoda. Pokud nechcete, aby si děti utrhly ostudu, až si dají oběd někde v restauraci, naučte je, že se na židlích sedí přímo, k jídlo se nepoužívají ruce a lokty nepatří na stůl. Věřte, že právě toto bude nekonečná práce, ale nevzdávejte se.

8. Dobrá pracovní morálka

Děti hodnotu peněz příliš nechápou a často si myslí, že „peníze rostou na stromech“. Proto byste jim měli ukázat, že je potřeba tvrdě pracovat, abyste si na živobytí vydělali. Pořiďte synům jejich vlastní nářadí nebo jiné pomůcky, ať mohou pomáhat partnerovi, když opravuje něco u vás doma. Za pomoc a práci pak mohou dostat odměnu. To je udržuje v nadšení pro další práci, kde mohou pomoci.

Pro děti je důležité učit se brzy, aby z nich mohli vyrůst respektující a laskaví muži.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

8 tipů, jak vychovat ze syna malého gentlemana