Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Blázníte občas ze svých dětí? S trochou snahy nemusíte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 2. 2020

Rodičovství nemusí a většinou ani není zdaleka taková pohoda, jak se všichni často tváří. Přináší s sebou sice mnoho krásného, ale někdy dokáže být hodně náročné. Chcete si zachovat své duševní zdraví, když vychováváte své potomky a nezbláznit se?

My ženy máme často tak trochu tendence snažit se o perfekcionismus. Myslíme si, že s narozením dítěte jen trošku nafoukneme den nebo si ubereme ze svého volného času. Chceme mít dokonale uklizený byt, každý den čerstvé květiny, vyžehlené prádlo, navařený zdravý oběd, učesané vlasy, udělané nehty a do toho šťastné a spokojené dítě a manžel.

Jenže ono to najednou není tak jednoduché, jak si člověk vysní. Dítě pořád křičí, dělá nepořádek a žena najednou neví, kde jí hlava stojí. Někdy to dojde tak daleko, že se ocitne jen krůček před naprostým fyzickém a mentálním vyčerpání.

Jaký je váš den?

Máte ve svém dni nějaké záchytné a pevně dané body? Dáte si každý den ráno kávu, po obědě čtete chvíli knížku nebo posloucháte před usnutím hudbu? Nebo je spíš váš život plný nahodilých událostí, což je typické pro většinu rodin? Pokud ano, měli byste svůj přístup přehodnotit, protože pevné body v běžném dni dokážou ledacos zjednodušit a pomohou také trošku žít vlastní život. Když máte chvilku jen pro sebe, takový svůj rituál, lépe pak odoláváte ostatním nástrahám rodičovství a méně vybuchujete.

Pravidelné a pevné rituály jsou nezbytné i pro děti. Když každý den dopoledne jdete na procházku, před spaním přijde pohádka nebo společné mazlení, získáte vy i vaše dítě mnohem větší pocit klidu a bezpečí. Podle některých odborníků začínají malé děti vnímat svou pozici v chodu rodiny právě díky pravidelným rituálům. Jsou nezbytné pro jejich sociální a kognitivní vývoj.

Děti prostě milují pravidelnost, předvídatelnost pevný řád. Prospívá jim v dětství a pomůže i v budoucím životě. Když si zvyknete vy i děti na váš nastavený režim, který se nebude často porušovat, uvidíte, že máte doma mnohem větší pohodu a klid.

Musíte být důslední

Zajistit si doma pravidelný řád, který bude bez řečí ze strany dětí dodržován, vyžaduje pevnou vůli a neustálé opakování. Vždy ve stejném čase a sledu. Nejlepší je začít hned u malého kojence, protože menší děti přivykají snáze pevnému režimu než třeba u předškoláků. Tam to vyžaduje pevnější nervy. Samozřejmě s pravidelností je spojena také důslednost. Oblečení patří na věšák, boty do botníku, po pohádce se jde spinkat. Když to takhle bude fungovat, ušetříte si rozčilování za to, že se všude válí hračky, že děti neposlouchají, nejsou oblečené a vy nemáte v tom všem zmatku ani čas dopít si tu svou kávu.

Změna

Pokud se rozhodnete jít do změny a jste teprve na samém začátku, musíte se obrnit trpělivostí, snažit se udržet v klidu a pohodě. Zajistěte si pevné body ve svém dni, ať překlenete chvíle, kdy budete mít chuť křičet na celé kolo. První týdny se snažte hlavně o co největší rodinný klid a pohodu. Děti se pak mnohem snáze přizpůsobují novým situacím.

Jak můžete fungovat?

Možná vás napadá, že při tak pevném a striktně daném režimu existuje jen málo prostoru pro spontánnost. Jenže opak je pravdou. Když si vytvoříte nějaké základní body, kterých se každý den držíte, získáte mnohem více času na jiné činnosti. Děti se cítí bezpečněji a nemají tolik potřebu neustále vyžadovat vaši pozornost. Navíc jim často nevadí zkoušet nové věci a snažit se naučit něco bez pobízení. To je pro ně důležité i do budoucnosti.

Jasný režim může být nápomocný i v situacích, když už máte nervy napjaté k prasknutí, nebo nevíte, jak se v určité situaci zachovat. Například omezení sladkostí, pravidelné mytí rukou, poděkování a prosba. Když například děti ví, že se na televizi mohou koukat jenom na odpolední pohádku a není to nikdy jinak, nebudou o ní žadonit ráno při snídani a vy nebudete muset řešit hysterické scény. Stejně tak děti naučte, že si nemohou hned v obchodě rozbalovat to, co jim koupíte. Tam, kde existují zaběhnutý řád, nepotřebujete ani zdaleka tolik příkazů a neobjevují se tak často vyhrocené situace.

Nezapomeňte na lásku

Rodinný život s dětmi nemůže být jen plný pravidel a režimů. Především v něm musí mít hlavní slovo láska, blízkost, laskavost a citlivost. Zařaďte do svého dne i rituály, při kterých se dítě cítí bezpečně a je vám spolu dobře. Myslete na každodenní mazlení, říkání hezkých slov, povídání si o prožitých věcech. Pokud dítě každý večer vyžaduje pusu a tulení, než usne, snažte se tento rituál vždy dodržet. Je to pro něj hrozně důležité. Nejvíce totiž vaše ratolesti potřebují milující rodiče.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Blázníte občas ze svých dětí? S trochou snahy nemusíte