Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Dětská inkontinence trápí víc dětí, než si myslíte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 11. 2019

Dětská inkontinence není zase až tak vzácný úkaz, jak by se mohlo zdát. Zároveň se za ní děti nebo rodiče rozhodně nemusí stydět. Přes deset procent předškoláků takový problém trápí a dvě procenta dětí jej řeší ještě v patnácti letech.

Inkontinence je problém, který se nevyhýbá ženám, mužům a ani dětem. Jedná se o nedobrovolný únik moči a postihuje častěji starší osoby nebo ženy po porodu. Dětská inkontinence se často tak trochu „zametá pod koberec“ a rodiče problém neřeší nebo jej odůvodňují tím, že dítě to dělá schválně apod.

Druhy inkontinence

Urgentní

Tento druh dětského úniku moči vzniká většinou kvůli chybnému dozrávání mikčních reflexů. Oproti dospělým pacientům bývá u dětí vrozená. Projevuje se tak, že dítě má najednou z ničeho nic plný močový měchýř, dítě se snaží moč zadržet, kříží nožičky, sedá si na bobek apod. Během dne dochází k drobným únikům moči a v noci se pak pomočí úplně.

Stresová

Za ní stojí selhání činnosti zevního svěrače. Kvůli němu pak má dítě problém udržet moč při fyzické činnosti nebo při kašli.

Anatomická

U dětí se často objevují různé formy anatomické inkontinence. Může za ně porucha vývoje zevního svěrače močové trubice nebo také abnormální vyústění močovodu. Často tím trpí právě dívky, u kterých v některých případech dochází k vyústění močovodu přímo do pohlavního ústrojí. U chlapců se objevují kombinované formy poruchy spolu s chlopní močové trubice. Jedná se o kombinaci anatomického a funkčního postižení. Děti trpí únikem moči hlavně při fyzické námaze.

Noční pomočování neboli enuréza

Enuréza patří k nejčastějším formám dětské inkontinence. Obvykle má hned několik příčin. Může vzniknout poruchou produkce hormonů, které mají za úkol řídit tvorbu moči v ledvinách. Některé děti trpí skrytou formou hyperaktivního močového měchýře, což může ovlivňovat i genetická dispozice. V některých případech pak noční pomočování souvisí s poruchou spánku nebo s dalšími psychickými potížemi.

Tento problém se u dětí začíná obvykle řešit kolem pátého roku života. Pokud nezmizí, mělo by se přistoupit k léčbě. Děti, které nastoupí do školy a trápí je únik moči, se pak zbytečně trápí. Děti, které trpí nočním pomočováním berou léky, které ovlivňují noční produkci moče.

Paradoxní ischurie

Poslední formou inkontinence u dětí je tzv. paradoxní ischurie. Je způsobena přetékáním moči kvůli tomu, že ji dítě dlouhodobě zadržuje.

Léčba inkontinence u dětí

Každá léčba musí být přizpůsobena konkrétními typu problému. Řeší ji hned několik odborníků: urolog, pediatr, neurolog a v případě potřeby i psychiatr či psycholog. Důležité je zejména režimové opatření.

Na urgentní inkontinenci urologové předepisují rehabilitační cvičení pánevního dna. Hlavně tam, kde je problém s relaxací pánevního dna. Podávají se léky na snížení tlaku v močovém měchýři a zároveň zvyšující jeho kapacitu.

Pokud jde o složitější problém, mohou lékaři přistoupit ke zvětšení močového měchýře. Anatomické poruchy je nutné operovat. Také lázně mají dobrý vliv na léčbu. Vždy je ovšem potřeba počítat s tím, že se jedná o dlouhodobou záležitost, která vyžaduje trpělivost a důvěru k lékaři.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Dětská inkontinence trápí víc dětí, než si myslíte