Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Dětské hry „na doktora“. Proč se jich nemusíte bát?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 5. 2019

Hrají si vaše děti na doktora tak, že navzájem objevují svá těla? Zdá se vám právě tato hra nevhodná? Možná nevíte, jak na to reagovat a přijde vám to dokonce „nechutné“. Není ale potřeba panikařit. Malé děti objevují, a to doslova všechno. Je samozřejmé, že je zajímají i rozdíly mezi jejich těly a přirozením. Neokřikujte je, mějte pochopení a zkuste se na celou situaci podívat dětskýma očima.

Že vy jste takové hry jako malí rozhodně nehráli? Ale jděte. Asi neexistuje dítě, jehož by vlastní intimita a i to, co tam má ten druhý, vůbec nezajímalo. Zejména na přelomu předškolního a školního věku je hra na doktora hodně dána přirozenou zvědavostí. Děti si uvědomují sebe samé.

Objevování svého vlastního těla

Malé děti si jsou schopné hrát se svým přirozením kdekoliv a kdykoliv. Klidně už ve dvou letech a někdy i méně. U nich to není žádná cílená hra a v tu chvíli je ještě až tak nezajímají ti ostatní. Dítě prostě využívá své tělo k tomu, co je mu příjemné. Psychologové ovšem rodiče uklidňují. Nejedná se o nic nezvyklého a ani špatného. Říká se tomu primární masturbace a měli byste to brát tak, jak to přijde.

Mé dítě se straní kolektivu. Může za to jeho povaha?

Na děti nekřičte a netrestejte je

Kolem druhého a třetího roku začnou děti mnohem více vnímat, že existuje rozdíl mezi holčičkou a chlapečkem. Tyto jinakosti je samozřejmě začnou mnohem více zajímat. Pamatujte si, že i když nachytáte svého synka s holčičkou kamarádky, u které jste na návštěvě, jak si vzájemně ukazují svá intimní místa, nesmíte na ně začít křičet. Jen v nich zanecháte pocit studu a zmatku. Posíláte jim tak signál, že zkoumat vlastní tělo je špatné a nahota nevhodná a nepřirozená. Pocity, které v nich zůstanou, jim mohou škodit i v budoucím sexuálním životě.

Vysvětlujte a říkejte pravdu

Je jasné, že některé věci vysvětlit dítěti musíte. Třeba že hraní si s intimními partiemi rozhodně nepatří na veřejnost, ale do soukromí. Pokud to nepomůže, snažte se odvádět jeho pozornost na nějakou jinou aktivitu. Volte ta správná slova.  Zapomeňte na názvy jako je „kačenka“ nebo „ptáček“. Nazývejte věci pravými jmény (přirození, pohlaví). Skvělým pomocníkem jsou v tomto ohledu naučné, obrázkové knížky o lidském těle. Při jakékoli diskuzi na toto téma respektujte úroveň dítěte.

Kouzelná slůvka „děkuji“ a „prosím“. Jak je naučit říkat děti?

V čem být opatrní?

Když si dítě někde v soukromí působí rozkoš až příliš, měli byste překontrolovat, zda si nějak neuškodilo. Většinou jde o malé oděrky nebo zarudnutí kůže. Pro vás je to signál, že si užívá až moc. Vysvětlete mu, že stejně jako si potřebují odpočinout nožičky, když jsou moc unavené i tato část těla potřebuje odpočinek.

Také je důležité zjistit, co ho k tak nadměrné aktivitě vedlo. Podle odborníků za tím mohou být zhlédnuté pornografické obrázky, videa, sex mezi dospělými a v nejhorším případě i nějaké nevhodné či dokonce násilné chování od starších dětí či dospělých. Taková záležitost to rozhodně být nemusí, viníkem je někdy i stres. Vždy ale raději preventivně zapátrejte, zda je kolem dítěte vše v pořádku.

„Nikdo nemá právo sahat na tvé tělo.“

Když přistihnete děti při hře na doktora, měli byste reagovat vlídně a láskyplně a popovídat si o tom s nimi. To už jsme si řekli. Jednu důležitou věc jsme ale ještě vynechali. Dětem musíte říct, že jejich tělo patří jen jim a nikdo na něj nesmí sahat, nutit je ukazovat svou nahotu, fotografovat je nebo se dotýkat jejich intimních partií.

Pokud chcete mít jistotu, že vaše děti nebudou mít potíže s vámi cokoliv kolem sexuality probírat, musíte jim doma vytvořit takovou atmosféru, aby se nemuselo bát.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Dětské hry „na doktora“. Proč se jich nemusíte bát?