Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Dítě introvert. Jak poznáte, že ho máte doma?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 4. 2019

Oproti svým vrstevníkům je bázlivější, musí si všechno dobře rozmyslet, než něco podnikne, pomalu si zvyká na nové lidi. Soužití s introvertním dítětem může být někdy náročné. Najít si k němu cestu ale rozhodně dokážete. Jak poznat, že máte doma introverta? Na co si dát při výchově pozor?

Před zhruba 80 lety definoval pojmy extrovert a introvert švýcarský psycholog Carl Gustav Jung. Ten věřil, že sklony k jednomu nebo druhému nám předurčuje genetika i zkušenosti z nejranějšího dětství. Můžete si i všimnout, že často patří tichá a klidná holčička k podobně založené matce. Když má však extrovertní rodič introvertní dítě, dochází doma k zajímavých a náročným situacím. Pochopit introverta totiž není úplně jednoduché. Zjistěte, jací vlastně jsou. Když jejich světu začnete rozumět, naučíte se lépe chápat potřeby svého dítěte.

Jak poznat introverta?

  • Nejraději si hraje sám nebo s jedním či maximálně dvěma kamarády.
  • Příliš nemluví a má potíže se seznamováním. Obvykle nezahajuje rozhovor jako první a něž se zapojí do rozhovoru, raději chvíli naslouchá.
  • Nemá potřebu sdělovat ostatním své zážitky.
  • Často mají potíže s tím, když někdo naruší jejich soukromí a komfortní zónu.
  • S blízkými lidmi nemají problémy komunikovat. S cizími je to mnohem horší.
  • Nemilují návštěvy, ať ty, které přijedou k nim domů nebo ty, na které musí jet.
  • Introvertní děti jsou nejradši, když si mohou o samotě pravidelně hrát. Nevadí jim, když musí být ve svém pokoji za zavřenými dveřmi.
  • Jsou to dobří posluchači.
  • Často bývají jakoby duchem nepřítomné.
  • Trvá jim déle, než si rozmyslí odpověď.

Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?

Jak vychovávat introvertní dítě?

Možná je pro vás svět introverta velkou záhadou, a tak trochu matoucí. Ptáte se sami sebe, proč vaše dítě nechce více mazlit, proč chce být o samotě a nechce si povídat. Dělám něco špatně? Jsem špatný rodič? Jenže ono to není o vás a nevypovídá to nic o vašich schopnostech jakožto rodiče. Když si introvertní dítě zaleze k sobě do pokoje, nemá vás méně rádo a ani není naštvané. Není s ním nic v nepořádku. Pro něj je to prostě normální a vy to tak musíte začít brát. Jak na to?

Dopřejte mu samotu

Mnoho lidí má strach, že když nechá dítě trávit čas až příliš často o samotě a nebude se ptát na jeho pocity, že je s ním něco v nepořádku a že ho zanedbává. Samozřejmě, takové projevy mohou provázet i depresi, ale zrovna i introvertních dětí nijak nevybočují z normálu. Ony potřebují svůj prostor, dejte jim ho. Pokud nemůže mít vlastní pokoj, mělo by mít alespoň nějaký koutek, kam nikdo jiný nebude smět. Třeba i oddělený závěsem.

To, že chce být dítě samo, nemá nic společného s vámi. Každodenní činnosti (chození do školy, učení, kroužky apod.) ho vyčerpávají. Proto po příchodu domů chce často jen zalézt do svého koutku s oblíbenou hračkou nebo knížkou a obnovit síly. Pak teprve je schopnost se s vámi bavit.

Jak poznat nadané dítě? 18 schopností, kde může vynikat

Neutahujte si z něj

Nikomu nikdy není příjemné, když si z něj ostatní utahují. Pro introverty je to pak ještě horší. Ne vždy dokáží takový humor pochopit a strávit. Spíše ho vnímají jako útok na svou osobu. Než budete vtipkovat na adresu svého dítěte, dejte si pozor na to, aby to uneslo.

Neříkejte o něm, že je „stydlivý“

Když budete před dítětem neustále opakovat, že je stydlivé, může si myslet, že s touto vlastností už nikdy nic neudělá a nemůže jí ovládat. Ještě více pak zaleze do své ulity, která mu brání v tom, aby lépe komunikoval s ostatními lidmi.

Nenuťte ho se obklopovat kamarády

Introvertům bohatě stačí, když mají jednoho nebo dva kamarády. Ve velkých partách je moc často neuvidíte a jim to vůbec nevadí. Nemají potřebu se příliš socializovat. Tím, že ho k tomu budete nutit, mu rozhodně víc přátel nezískáte a jeho povahu nezměníte. Spíše naopak. Budou ještě vyčerpanější a podrážděnější. Ono i s dvěma kamaráda může mít dítě mnohem lepší vztah, než kdyby jich mělo deset.

Nežádá o pomoc

Introverti často řeší své problémy spíš vnitřně a moc o nich neumí mluvit. A to zejména v případě dětí. Často se tak dozvíte o tom, co dítě trápilo klidně až s několikaletým odstupem. Dětí se můžete ptát, ale musíte skutečně poslouchat a zároveň nevyzvídat. Řeknou vám jen to, co sami budou chtít.

Do školy v 5 letech. Co vše zvážit u zářijových a říjnových dětí?

Na nové věci si musí zvykat

Když má dítě problém seznamovat se s novými lidmi nebo si zvykat na nové věci, nemusíte a ani nemáte ho zcela izolovat. Na obojí ho ale zvykejte postupně a respektujte pomalé tempo. Dítě se nejdříve osměluje v menších věcech a později se přidají i ty větší.

Sport pro introverta

Najít vhodný sport pro takové dítě může být také poměrně velký oříšek. Překvapivé množství je jich mezi hokejovými brankáři. Dobré je i tancování, ale s tím, že se třeba domluvíte s instruktorem, že dítě nebude chodit na představení. Velmi vhodnou volbou je i atletika. Je tam sice kolektiv, ale je to individuální sport, a navíc dává dítěti hodně do dalšího sportovního života. Zkusit můžete i lezení. Dítě poleze samo a dokáže překonat spoustu překážek svým vlastním tempem. Zajímavá je i jízda na koni, jóga nebo lukostřelba.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Dítě introvert. Jak poznáte, že ho máte doma?