Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Hry mají velký význam ve vývoji malých dětí. Víte proč?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 12. 2019

Dětské hry hrají důležitou roli v duševním vývoji vašeho dítěte. Vám se zdá, že si prostě hraje proto, že ho to baví a chce se zabavit. Samozřejmě i toto je důvodem, ale dětská hra je důležitá z mnoha různých hledisek. Díky ní dítě posiluje svůj mozek a inteligenci.

Když si děti hrají, vytváří tím základ pro své intelektuální, sociální, fyzické a emoční dovednosti. Připravují se na úspěch ve škole i v životě.

Jak hry ovlivňují vývoj dítěte?

  • Stavění kostek, hry na písku – hlavně míchání a tvorba báboviček s pomocí vody – rozvíjí matematické myšlení, vědecké zdůvodnění a řešení kognitivních problémů. Kdo ví, možná stejně jako vaše dítě, kdysi začínal i Albert Einstein.
  • Hra na buben a jiné nástroje a občasné dětské pošťouchnutí rozvíjí sociální a emoční samoregulaci. To je velice důležité hlavně pro chlapce. Takto začínají všechny sportovní hvězdy.
  • Hry, kdy zapojují děti fantazii, pomáhají budovat kreativitu a podporují flexibilitu. Vaše dítě cvičí svůj mozek, když tvoří svůj polštářový dům a představuje si, že je skutečný.
  • Když děti hrají různé hry, kde musí něco předstírat (např. pantomima, divadlo apod.), podporují své konverzační dovednosti, komunikaci a umění řešit sociální problémy. Tak zase vznikají dobří podnikatelé a vyjednavači.

Když si děti hrají spolu ve skupince, učí se kombinovat myšlenky, dojmy a pocity se zkušenostmi a názory ostatních dětí. Postupně si vytvářejí představy o světě a sdílí je spolu. Se svými kamarády tvoří kulturu a společnost.

Je několik studií zabývajících se hrami dětí. Některé prokázaly, že bezplatná neorganizovaná hra zvyšuje kreativitu vašeho dítěte, pomáhá mu objevit činnosti, které si zamiluje a rozvíjet dovednosti pomáhající řešit konflikty a problémy.

Nenuťte děti do hraní

Dětská hra by neměla být vynucená. Musí si chtít hrát samy od sebe, a ne být donuceni dospělými. Jen tak se cítí kompetentní k rozhodování a roste jejich sebevědomí. Když si dítě hraje, učí se věci, které patří k vedlejším produktům her, nejsou jejím cílem. Například lezení po stromech testuje fyzickou zdatnost a odvahu dítěte a k tomu ještě ukazuje jeho vnitřní sílu.

Jak povzbuzovat děti ke hraní?

  • Dopřejte svému dítěti čas, který potřebuje k prozkoumání, objevování a manipulaci s prostředím. Spontánní hra vyžaduje hodně času, ideálně alespoň 45 minut.
  • Podporujte jej v tom, aby si mohlo tvořit vlastní světy. Mějte vždy po ruce lepenkové krabice, kufr s oblečením, přikrývky, hrnce a pánve. Když o některé věci projeví zájem, půjčte mu je a neřešte, že udělá nepořádek. Domluvte se spolu, že vše pak společně uklidíte.
  • Zapojte se do dětských her. Zvlášť ve chvíli, když si hraje s něčím novým a je trochu naštvané, že si s novou hračkou nebo pomůckou tak docela neví rady.
  • Neochraňujte své dítě pořád a za každou cenu. Nechte je podstupovat rizika úměrně jeho věku. Tak se učí dávat pozor a uspět.
  • Uvědomte si, že nepořádek, občas nějaké to vztekání a nesmysly jsou součástí hry. Nezlobte se kvůli tomu.
  • Snažte se trávit co nejvíce času venku. Příroda poskytuje to nejlepší a nejbohatší prostředí pro smyslovou stimulaci. Podporuje bouřlivou, energickou a fyzicky aktivní hru, která rozvíjí sílu, rovnováhu a koordinace. Vždyť většina výzev na děti čeká venku. Ne v bezpečí domova.

Pokud chcete své dítě podpořit v jeho vývoji a dát mu náskok do života, neponořujte je do počítačů, tabletů, televize a ani příliš do knih (i když jejich přínos je rozhodně pozitivní) po většinu dne. Nechte děti si hrát a občas se k nim přidejte. Je to fajn.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Hry mají velký význam ve vývoji malých dětí. Víte proč?