Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak a kdy říct dětem pravdu o Ježíškovi?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 12. 2019

Děti Vánoce, a především Ježíška, milují. Pro ně je reálnou postavou, která se na ně po celý rok dívá a na Štědrý den jim donese vysněné dárky. Dříve nebo později se ale musí dozvědět, že je to trošku jinak. Kdy jim říct pravdu o Ježíškovi? Je lepší držet je co nejdéle v nevědomosti? Nebo riskovat, že se pravdu dozví od někoho jiného? Která cesta je ta správná?

Tak nebo tak, jednoho dne ta otázka přijde: „Mami, existuje Ježíšek? Kluci říkali, že dárky nosí rodiče.“ Dětská dušička, která tolik touží po tom věřit, jen těžko přijímá pravdu. Proto je lepší tomu předcházet a raději s pravdou vyrukovat včas.

Kdy říct dětem, že dárky nenosí Ježíšek?

Asi do sedmi nebo osmi let ještě děti úplně nedokáží rozlišit mezi fantazií a realitou. Proto jsou pro ně postavy z pohádek, Ježíšek, Mikuláš apod. velice reálné. Nemají ještě tolik vyvinutá mozková centra a různé věci si neumí domyslet.

V předškolním věku mají ještě hodně bujnou fantazii plnou strašidel, kouzel, čertů a různých bytostí. A rozhodně by o ní neměly být zbytečně a násilně ochuzeni. A kdy se pustit do vysvětlování? U každého dítěte je to jiné. Vy sami ho znáte nejlépe a intuitivně poznáte, že už je ten pravý čas. Obvykle to přichází tehdy, když už samo o jeho existenci uvažuje a možná i pochybuje. Většinou tato doba přichází v prvních letech po nástupu do školy, kde může i ledacos zaslechnout od spolužáků. Také reklamy na internetu nebo v televizi iluzi zázračného obdarovatele dost kazí. Pokud ale vidíte, že syn nebo dcera skálopevně věří, neberte jim jejich víru předčasně jen proto, že jste přesvědčeni, že byste měli.

Až se rozhodnete jít s pravdou ven, dělejte to s citem a taktně. Asi není příliš vhodné tuto zprávu oznámit někde mezi vysáváním a vařením večeře jen tak mimochodem. Nechte si na to prostor a dejte dítěti dostatek času zprávu vstřebat a odpovídejte na všechny otázky. Rozhodně jim ani nemusíte brát kouzlo Ježíška úplně. Řekněte jim, že je to krásná pohádka, která patří k Vánocům. Že dárky si dáváte, protože se máte všichni rádi, a i když už vy sami nevěříte, také se těšíte, co vám Ježíšek nadělí, i když je v podobě tatínka.

Vysvětlete dětem také celý Ježíšův příběh jako skutečné historické postavy, protože to je součást dějin.

A když vám řeknou, že chtějí stále věřit? Pak je nechte. Pravdu už znají. Když si chtějí svou víru stále uchovávat, není důvod jim něco rozmlouvat.

Rodiny, kde Ježíšek dárky nikdy nenosil

Čím dál častěji se objevují rodiny, kde Ježíšek dárky nenosil nikdy. Rodiče odjakživa dětem říkají pravdu, a tak vědí, že dárečky pod stromeček balí maminka a tatínek a žádná mystická postava, která by je obdarovávala neexistuje. I to je možné řešení a možná bude vyhovovat právě vám.

Vánoce milují i dospělí

Vánoční čas je kouzelný nejen pro děti, ale často i pro dospělé. Jen je škoda, že v posledních letech ta pohoda a pospolitost spojená se svátky tak trochu musela ustoupit nesmyslnou honbou za nákupy a hromadami dárků. Mělo by jít ale hlavně o to, že máte čas být spolu, podívat se na oblíbenou pohádku, pustit si koledy, ochutnat cukroví a sejít se s přáteli. Aby Vánoce skutečně fungovaly, musí se odehrát bez stresu z nákupů, každodenních návštěv nebo hromadou úkolů, které chcete do Štědrého dne stihnout.

Zastavte se na chvíli, zapalte s dětmi prskavky nebo rozkrájejte jablíčka, vydejte se na zimní procházku a užívejte společné chvíle. Pak nebude Ježíšek chybět nikomu z vás.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Jak a kdy říct dětem pravdu o Ježíškovi?