Menu
PředškolníVěk.cz

Imaginární kamarád nikdy nezklame. Dětem ho nezakazujte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 4. 2019

Kamarády potřebuje každý a děti především. Za ty imaginární se často rodiče dětí stydí, a přitom jsou naprosto běžní a také užiteční. Když započítáte „oživlé“ plyšáky a další hračky, má takového přítele na 60 % dětí. Proč je imaginární kamarád tak důležitý?

Bydlí vás v domě najednou o jednoho víc, protože váš syn má kamaráda, kterého vidí jen on? Povídá si s ním, spí s ním, svěřuje se i dělí o jídlo. Pokud to tak opravdu máte, nemusíte se vůbec děsit, protože je to úplně normální. Děti jen reagují na nějakou situaci a jejich přátelé jim pomáhají překlenout některá životní období.

Imaginární kamarád dětí

O imaginárních kamarádech má hodně lidí stereotypní představy a nejsou úplně pozitivní. I psychologové se dlouho přikláněli k tomu, že to není správné a že si takové přátele vymýšlejí děti osamělé nebo ty, které se v životě trápí.

Dnes už to tak naštěstí není. Výzkum Marjorie Taylorové a jejích kolegů z University of Oregon dokazuje jasný opak. Tato záležitost ale patří k dětskému věku a jejich fantaziím. Není to vůbec děsivé, ale kouzelné. Vyprávíme dětem pohádky o vílách, princeznách, čarodějnicích, skřítcích apod. Tak proč by pro ně nemohli existovat i tito kamarádi?

Příchod neviditelného kamaráda nemusí nutně doprovázet nějaká těžká událost. Stačí jen drobná nespokojenost, třeba stěhování či nový kolektiv.

Jak naučit dítě asertivitě? Naučte dítě, jak se prosadit!

Jaké odlišnosti zachytil výzkum?

  • Imaginární kamarády vytváří častěji děti, které jsou společenské a rády tráví čas mezi lidmi.
  • Vymýšlení kamarádů značí kreativitu i schopnost snášet zátěž.
  • O něco málo častěji mají imaginární přátele holčičky.

Podle některých odborníků je důvodem ke vzniku imaginárního přítele i jen ten prostý fakt, že má dítě volný čas a vymýšlet takovou zábavu je prostě zábava.

Vymyšleného kamaráda přijměte jako člena rodiny

Když se poprvé dítě zmíní o kamarádovi, kterého vidí jen ono, možná vás to vyděsí. Trapné to může být hlavně ve chvíli, kdy přijde návštěvu apod. Podle psychologů je ale důležité dítě respektovat a naslouchat dětem i rozhovorům s jejich přáteli. Můžete se totiž ledacos dozvědět.

Rodiče by také neměli vymyšlené kamarády vymlouvat, tvrdit jim, že neexistuje nebo jim je dokonce zakazovat. Dítěti to vůbec nepomůže, mohou se více uzavírat a přestanou se vám svěřovat.

Dítě introvert. Jak poznáte, že ho máte doma?

Určete pravidla

Pravidla jsou důležitá. I v těchto případech. Jinak by se vám mohlo stát, že si za chvíli nebudete moct ani sednou na své oblíbené křeslo, protože tam bude sedět Lojzík nebo Anička (imaginární přátelé). Udělejte třeba cedulky se jmény, aby si každý sedal na své místo.

Děti také často svádějí na své vymyšlené kamarády různé neplechy. V tom případě musíte děti usměrnit. I když hračky v pokoji rozházel kamarád, uklidit je bude muset dítě.

K čemu slouží imaginární svět?

  • S neviditelným přítelem trénuje řeč i sociální dovednosti.
  • Kamarád pomáhá dítěti orientovat se ve světě a zkoušet své chování.
  • Slouží i jako svědomí, protože napovídají dětem, jaké jejich rozhodnutí je správné.
  • Děti bývají také kreativnější nebo sociálně pokročilejší.

Typy imaginárních kamarádů

Mohou být naprosto jakékoliv. Dětská představivost totiž nezná hranic. Děti si klidně hrají i s plechovkou s nakresleným obličejem. Nosí ji všude s sebou. Někdo má jako kamarádku krávu či kozu, klidně celé stádo. Může to být odraz v zrcadle, dvojče či neviditelný sourozenec, pokud ho dítě nemá. Speciálním typem imaginárního kamaráda jsou antropomorfizovaná zvířata. Když si dítě přeje kočku a nemůže ji mít, tak si jí představí.

Žalování u dětí. Kdy se jedná o běžný nešvar a kdy byste ho neměli podceňovat?

Kdy imaginární kamarád zmizí?

I když se děti chovají, jako by jejich přátelé byli reální, doopravdy ví, že nejsou skuteční. Jednou odejdou. Uvidíte, že časem to všechno prostě vyprchá. Najednou přestane vymyšleného přítele potřebovat. Buď se objeví nějaký skutečný nebo se dítě posune vývojově, začne mít jiné úkoly a starosti.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Právě čtete

Imaginární kamarád nikdy nezklame. Dětem ho nezakazujte