Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak hlídat své děti na internetu. Jste ta nejlepší kontrola

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 3. 2020

Dnes už tráví čas on-line i děti v předškolním věku, a proto je více než důležité pohlídat si, co vše sledují. Každý rodič se určitě občas podívá na historii vyhledávání, do zpráv nebo prohlédne sociální sítě. Jsou to situace, kdy by si dospělí přáli dokonalou rodičovskou kontrolu – něco, co poskytne veškerý přístup a oprávnění, která chcete mít, kdyby se objevilo něco nevhodného.

Pravdou ovšem zůstává, že ať si stáhnete a zaplatíte cokoliv, nejúčinnější kontrola je zdarma a vaše dítě ji moc dobře zná. Ano, jste to vy. Digitální nástroje a nastavení vám mohou pomoci zůstat vždy v obraze, ale nenahradí zapojení a konverzaci a pomoc při výběru odpovědných rozhodnutí. Právě odpovědná rozhodnutí vašich dětí jsou klíčová, když tráví volný čas ve světě internetu.

Proč jste tou nejlepší kontrolou?

Technika může selhat

Dnešní děti vědí o internetu pravděpodobně více než vy a Google je pro ně něco jako dobrý kamarád. Často dokážou veškeré rodičovské kontroly mistrně obejít. Samozřejmě existují nástroje, které dělají, co slibují a nabízí určité pohodlí a kontrolu – alespoň na chvíli. Proto je efektivně vaše osobní kontrola a čas od času nakoukněte do počítače nebo jiného média, co zrovna vaše dítě dělá.

Narušování soukromí

Děti – zejména ty starší – mohou mít pocit, že rodičovská kontrola narušuje jejich soukromí a v některých případech výrazně narušuje vztah mezi rodiči a dětmi. Jednoduché vypnutí internetu je jedna věc, ale pokud sledujete účty svých dětí na sociálních sítích nebo čtete veškeré jejich zprávy, vytvoří si nejspíš nové a chráněné profily, daleko od vašich zvědavých očí.

Předejdete tomu jednoduše. Dejte dětem včas vědět, až se rozhodnete dělat namátkové kontroly. Zároveň je podporujte v rovnováze v digitálním světě. Také využití různých programů a zařízení pro rodičovskou kontrolu vysvětlete dětem tak, že slouží pouze jako bezpečností jistota, když se děti učí pracovat on-line. Internet a jeho vliv na děti jsou příliš komplikované pro jednoduchá řešení nebo velmi přísný dohled.

Vaše slova mají často větší dopad

Namísto nějakých upozornění a vypínačů buďte vy hlasem v jejich hlavě. Výuka a modelování zdravého přístupu k internetu bude mít mnohem trvalejší dopad. Možnost vypnout jej u vás doma v klíčových časech je velmi užitečné, ale je to tak jako když připínáte bezpečnostní pás dětem. Nakonec chcete, aby si vzpomněly, že se mají připoutat samy.

Děti ale vyžadují opakování některých informací v průběhu času, aby si na ně vzpomněly. Kombinujte zdravý přístup a diskuze o používání médii a technologií v průběhu času při více příležitostech. To jim pomůže regulovat a budovat dovednosti použitelné i v dospělosti. Říkejte jim věty jako: „Nezapomeň se pokaždé zamyslet, než zveřejníš nějaký příspěvek,“ nebo „Nemluv s cizími lidmi na internetu“. To si zapamatují. Jak přichází a odchází nová technologie, jsme hlavní průvodci našich dětí. Rodičovské kontroly založené na technice nikdy nejsou tak silné jako náš vliv.

Sdílejte s nimi čas on-line

Někdy dětem půjčí rodiče tablet, mobilní telefon nebo jiné zařízení, protože potřebují pár minut klidu, aby dokončili rozdělanou práci. Je důležité stanovit v takových případech časové limity a kontroly. Ale čím více můžete být u toho, když mohou být děti on-line, tím více se naučí. Výzkumy prokazují, že i pouhé sezení s dítětem, zatímco sleduje své oblíbené video, zvyšuje jeho povědomí o vhodném obsahu.

Můžete během doby, kdy společně brouzdáte po internetu pokládat otázky, diskutovat a hledat řešení. Děti se lépe naučí kritickému pohledu na různé situace, dokáží si položit otázky a najít rozumnou odpověď a převzít odpovědnost za svůj život.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Jak hlídat své děti na internetu. Jste ta nejlepší kontrola