Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak nastavit pravidla u dětí pro sledování obrazovek a mobilů, která opravdu fungují?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 11. 2019

V mnoha domácnostech mají rodiče problém s tím, že děti nechtějí vypínat své mobilní telefony, počítačové hry nebo třeba YouTube. Striktní příkaz někdy vyvolá vzpouru, různé kličky a výmluvy, jak si chvíle před obrazovkou ještě prodloužit. Když vaše děti říkají, že musí být online kvůli nějaké práci do školy, ani nepoznáte, kdy se tato práce zastavila a začala nečinná aktivita.

Pokud jde o čas strávený před obrazovkou, má každá rodina jiný časový strop, o kterém si myslí, že už je moc. Důležité je, aby se tyto limity opravdu dodržovaly. Stanovte je přiměřeně věku dítěte (nezapomeňte i na určitou flexibilitu pro zvláštní okolnosti). Vybírejte média, která vám přijdou v pořádku a vhodná pro dítě. Vyzkoušejte pár typů, které jsou přiměřené věku dítěte a vytvořte pravidla, která vám vydrží.

Předškolní děti

Pro předškolní děti existuje mnoho vhodných pořadů, pohádek, vzdělávacích aplikací a her. Je ovšem nutné pouštět je k tomu obezřetně a tak, aby jim čas strávený před obrazovkou nechyběl pak jinde. Volte kvalitní pořady přiměřené věku. Měly by jim pomáhat rozvíjet jejich dovednosti, jako je spolupráce či emoční inteligence.

Obvykle pouštíme malým dětem televizi nebo počítačové programy a hry ve chvíli, kdy jsou nemocné, potřebujeme nutně něco udělat apod. Pokud je to možné, pouštějte si média raději společně. Máte přehled o tom, na co se dívají a zároveň můžete společně probírat pořady, které jste viděli a vysvětlit nesrovnalosti.

Školáci

V tomto věku děti milují televizní pořady, hry, filmy nebo online videa. Začínají více zkoumat, zajímají je nové a moderní věci, rádi sledují slavné tváře nebo hrají hry s přáteli po síti. Protože k těmto věcem už často mají přístup sami, musíte pokračovat v dohledu nad jejich činnostmi a pomáhat jim dodržovat stanovená pravidla.

Použijte jakékoliv nástroje, které máte a pořady nahrávejte předběžně nebo plánujte dopředu sledování v konkrétním čase. Tamto způsobem zajistíte, že dítě uvidí jen to, co má a nic jiného. Pokud sledují YouTube, vyhledejte vhodná videa úměrná věku a přidejte je do seznamu skladem, aby si je mohly děti později prohlédnout. Při hraní her zase nastavte časovač, který jasně určí, jak dlouho může hrát.

Denní plán

Děti v tomto věku potřebují vedení ohledně denního plánu, který zahrnuje dostatek času na všechno. Neznamená to, že jim máte organizovat každou minutu dne, ale dobu u obrazovek ano. Děti, jejichž rodiče se snaží omezit používání různých médií, s nimi tráví mnohem méně času než jejich vrstevníci, což potvrzuje studie Kaiser Family Foundation. Vytvořit rodinný mediální plán můžete i s pomocí pracovních listů, které si vytisknete a dáte na nástěnku, aby měla celá rodina přehled.

Buďte vzorem

Je lákavé mít po ruce svůj telefon a podívat se kdykoliv na svůj e-mail, Facebook, zprávy nebo cokoliv jiného. Ale vaše děti budou první, kdo vám připomene, že jim telefon nebo tablet zakazujete a sami jej máte v ruce skoro permanentně a s očima přilepenýma na obrazovku jim kolikrát i odpovídáte. Hrozí také riziko, že od vás takové návyky převezmou. Pokud chcete, aby vaše děti omezily používání takových zařízení, musíte jim jít příkladem.

Stanovte limity, když jsou děti malé

Děti se nejlépe přizpůsobí pravidlům, když jsou ještě malé. Proto jasně stanovte, jak dlouho mohou sedět před obrazovkou. U her, aplikací nebo prohlížení webových stránek nastavte časovač a sledování televize omezte vždy jen na určitý pořad s tím, že pak se vypne.

Udržet děti dál od moderních technologií a ponechat jim spontánní dětství plné her a trávení času venku je dnes čím dál těžší. Proto s tím začněte včas. Mnohem lépe se totiž dodržují stanovená pravidla, která u vás fungují už od dětství, než se později napravují zbytečné zlozvyky.

Ohodnoťte tento článek:
0

Právě čtete

Jak nastavit pravidla u dětí pro sledování obrazovek a mobilů, která opravdu fungují?