Kdy začít s výukou bruslení u malých dětí? Co všechno pořídit a jak naučit dítě bruslit, když se nechcete spoléhat na kurzy a trenéry?
Toužíte naučit svého potomka bruslit, abyste se spolu mohli prohánět po ledě. Možná máte strach, zda to není předčasné a nemůže to poškodit jeho klouby? Pokud doma máte předškoláka, nastal právě ideální čas.
Důležitý je zpevněný kotník
S bruslením můžete začít kolem 4 až 6 roku dětí. Vhodná doba pro výuku ale přichází až ve chvíli, kdy je dítě dostatečně fyzicky zdatné a zároveň se o daný sport samo zajímá. Musí mít zpevněné vazy a svaly v kotníku.
Dbejte na to, aby nedošlo k přetěžování kloubů a páteře, protože u dítěte se ještě stále vyvíjí kostra. Myslete i na správné držení těla a nikdy dítě do bruslení nenuťte, když nechce.
Jak naučit děti bruslit správně?
Každá aktivita, kterou se snažíte děti naučit, potřebuje hlavně trpělivost a nejinak je tomu i u bruslení. Pro začátek a seznámení s celou aktivitou zvolte kluzky. Rozhodně nejsou žádným přežitkem. Nasazují se na boty a slouží hlavně pro seznámí se s ledem a bruslením jako takovým. Než vstoupíte s dítětem na led, nejdříve se trošku zahřejte. Na kluzkách se dítě naučí správný postoj při skluzu a jízdě:
- pokrčená kolena,
- mírný náklon trupu vpřed,
- zastrčený zadeček,
- hlava zpříma,
- oči sledují směr jízdy.
Dítě držte za ruku a nejdříve s ním po ledu choďte, aby získalo jistotu. Střídejte jízdu v podřepu a v dřepu, jízdu na jedné noze, jízdu odrazem jako na koloběžce.
Přechod na klasické brusle
V klasických bruslích začněte chůzí s vytočenými špičkami ven. Trénujte stoj na jedné a druhé noze. Poté začněte s pérováním v kolenou ve dřepu nebo přešlapování z nohy na nohu. Neopomínejte ani koloběžku.
Nyní je čas na jízdu vpřed. Dítě je v základním postoji, pak přejde do podřepu, přenese váhu na pravou nohu a levou postaví na vnější hranu se špičkou mírně vytočenou vlevo. Musí se natočit také celé tělo. Následuje odraz z vnitřní strany brusle a přenesení váhy na levou nohu. Pravá noha, kterou se dítě odrazilo, se přesune do základního postavení.
Když tohle dítě dobře zvládne, přijdou na řadu vlnky, kdy jede oběma nohama vpřed a odráží se po celé vnitřní hraně brusle. Nohy musí být pokrčené v kolenou a kolena i chodidla nakloněné do jedné strany. Stačí se trochu snažit a rozhýbat kolena. Tím dojde k odrazu a jízdě v obloučku na zatížené straně. Podrobně se bruslení dětí věnuje Výzkumný ústav pedagogický.
Myslete na bezpečnost
I když se bruslení teprve dítě učí, je potřeba myslet na jeho bezpečnost. Na začátku často leží více na ledu, než doopravdy jezdí. Proto volte nepromokavé a vlhkost odvádějící oblečení, teplé a nepromokavé rukavice. Nutností je lyžařská helma, pod kterou dáte čepici či kuklu.
Největší pozornost věnujte výběru bruslí. Musí perfektně padnout a bota odpovídat noze dítěte. Hlavní je, aby seděla v patě a kotnících. Prsty mají mít trochu prostoru. Překvapivě je důležité i šněrování. Ve špičce se brusle příliš neutahují, zatímco v nártní části už je nutné šněrovat pevně. V horní části už zase můžete nechat brusli volnější.
- Brusle musí brousit vždy profesionál.
- Nekupujte zbytečně velké velikosti bruslí. Raději volte bazarové, u kterých vás nebude mrzet, že je brzy musíte kupovat znovu než příliš velké.
- Po každém bruslení nechte boty dobře vyschnout.
Kurzy bruslení
Jestliže si na výuku bruslení necítíte nebo sami nejste příliš dobrými bruslaři, můžete zkusit kurz bruslení. Na většině zimních stadionů nějaký takový probíhá. Dítě se naučí správnou techniku a má nad ním dohled zkušený instruktor. Rozhodně tak máte jistotu, že ten jen tak neztratí trpělivost a dokáže dítě bezpečně vést.