Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

Jak naučit dítě běhat? Poradíme běžeckou abecedu pro děti

Chcete, aby mělo vaše dítě kladný vztah k pohybu a bavil ho sport? Naučte vašeho potomka běhat ještě předtím, než nastoupí do školy. Získá náskok před ostatními dětmi a navíc u něj přirozeně vybudujete lásku k pohybu.

Ideální věk pro běh

První běžecké kroky zvládají už velmi malé děti od 14 měsíců věku. Pro výuku běhu však musí dítě nejprve dospět. Kdybyste jej nutili do běhu příliš brzy, mohlo by se zranit, přetížit nebo ztratit chuť k běhu. Za ideální věk pro první vyběhnutí se považuje 5 let. Důležité ale je začít pomalu, dítě do běhu nikdy nenutit a zpočátku volit jen krátké, rovné a jednoduché trasy.

Technika běhu u dětí

Správně zvolená technika behu u deti jim dá dobrý start pro ostatní sporty včetně míčových her a bojového umění. Velmi pomáhá střídat při běhu různé rychlosti, nezapomínat na výklus, protažení a také běžeckou abecedu.

Co je důležité hlídat:

  • přiměřená délka kroku
  • došlap na přední část chodidla, zhoupnutí na celé chodidlo a ještě před odrazem odvinutí chodidla znovu na špičku
  • mírný náklon horní části těla dopředu
  • uvolněné paže v ramenou
  • plynulost a uvolněnost pohybu

Jak naučit dítě šlapat na kole – nejlepší metody a věk

Frekvence a časová délka tréninku

Ze začátku by dítě mělo běhat 1x – 2x týdně. Jeho organismus se musí s novou formou zátěže nejprve vyrovnat a je dobré mu dát čas se na běh adaptovat. Pokud chcete běhat společně se svým potomkem, vždy se vy přizpůsobujte jeho fyzickým možnostem, nikoliv naopak. Od 5 do 8 let věku by děti měly běhat nejvýše 1,5 km v kuse, tedy cca 5 – 10 minut čistého času. Pokud se stane, že vaše dítě tuto vzdálenost zatím neuběhne, rozhodně ho do běhu nenuťte a dejte mu kdykoliv je to potřeba čas na odpočinek.

Začněte protažením

Vysvětlete svému potomkovi důležitost správného protažení před vyběhnutím. Ukažte mu vhodné cviky a protáhněte se společně s ním. Brzy si cvičení zapamatuje a začne se protahovat automaticky. Po pořádném protažení by měla následovat běžecká abeceda.

Běžecká abeceda pro děti

Liftink – práce kotníků

Při liftinku se pokládá bříško levé nohy na zem a plynulým pohybem se dostáváte na patu. Ten samý pohyb se provádí i s pravou nohou. Liftink je možné provádět na místě nebo v pohybu, který by však měl být jen minimální. Neustále je třeba držet v napětí horní polovinu těla a zpevněné boky. Hlava musí být rovně a oči hledět přímo před sebe. Při liftinku je důležité snažit se o co nejvyšší možnou frekvenci pohybu.

Jak naučit dítě skákat přes švihadlo? Známe správnou techniku

Skipink

Skipink je co se týče techniky naprosto shodný s liftinkem. Jen je třeba nohu zvedat o něco výše. Opět je cílem co nejvyšší frekvence pohybu.

Vysoká kolena

U běhu s vysokými koleny je důležité odrážet se z přední části chodidla. Stehno i chodidlo přitom musí být v rovnoběžné poloze se zemí. Horní polovinu je třeba držet v mírném předklonu.

Zakopávání

Při zakopávání se zaměřte hlavně na to, aby dítě zvedalo lýtko co nejrychlejším pohybem nahoru. I v tomto případě je důležité držet zpevněnou horní část těla.

Jak běhat s dětmi. Začněte trénovat hrou a motivací

Jaký trénink zvolit u běhání pro děti?

Nejlepší je pojmout trénování běhu jako hru a vymýšlet pravidelně novinky a zajímavé prvky. Můžete měnit místo, kde běháte, rychlost běhu, zkusit slalom mezi stromy, přeskakování kamenů nebo běh do schodů. Děti baví i běhání pozadu, po straně, skákání po jedné noze nebo zpestření běhu různými cviky (např. trakaře, shyby). U hodně malých dětí můžete běh spojit s říkadly nebo písničkami. Dětem díky těmto fintám uteče čas věnovaný tréninku mnohem rychleji.

Závody v běhu pro děti

Chcete-li přihlásit dítě na některý z běžeckých závodů, můžete to udělat už pár týdnů po začátku vašeho trénování. Vzdálenost 400 nebo 500 m zvládnou děti bez potíží uběhnout velmi brzy. Pokud je dítě soutěživé, bude ho navíc závod velmi bavit a ještě více motivovat do dalšího tréninku. Myslete na to, že vytrvalostní běh děti uběhnou až po delším čase trénování. Než je tedy vyšlete na delší úsek, ujistěte se, že to opravdu zvládnou. Neúspěch by je mohl znejistit a demotivovat. Běžecké závody pro děti 2018 i 2019 se však konají v různých délkách a formách, takže si jistě bez větších potíží najdete ten pravý, který bude vyhovovat aktuální formě vašeho dítka. Závodní běh pro děti pořádá Praha, Brno, Ostrava i další větší či menší města. Každý závod nabízí rozdílné disciplíny a další zábavné aktivity pro děti. Malé i větší děti si tak celý den užijí i v případě, že neskončí na prknech vítězů.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak naučit dítě běhat? Poradíme běžeckou abecedu pro děti