Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

Jak naučit předškoláka spát o samotě? 7 tipů, které vám uvolní ložnici

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 4. 2019

Úzkost, nejistota, rozptýlení – to vše jsou důvody, proč vaše dítě chce stále spát s vámi v posteli, i když už se pomalu chystá do první třídy základní školy. Nemusíte se ale bát. Máme pro vás návod, jak povzbudit své dítě, aby si zvyklo spát nezávisle na vás a bez slz.

Přichází večer a čas se zase na chvilku zastaví. Přestanete myslet na to, co všechno ještě chcete večer udělat a věnujete se jen svému dítěti. Pětiletý Tomášek se chystá do postýlky. Sednete si k němu, dáte mu hezkou pusu, pohladíte, řeknete pohádku. Tento malý rituál je nezbytný k tomu, aby malý chlapec dokázal v poklidu usnout ve své vlastní postýlce. Vždycky tomu tak ale nebylo. Ještě nedávno bylo nemyslitelné, aby Tomášek spál sám ve svém pokojíčku. I vy můžete mít takové klidné večery. Stačí využít naše tipy a dodržovat pravidelný řád.

Odstraňte zbytečné rozptylování

V místnosti, kde dítě spí, by neměla běžet žádná elektronická zařízení. Žádné zapnuté televizory, počítače apod. Stimulace spojená se sledováním televize nebo hraním videoher a světlo z počítačů a televizních obrazovek znesnadňuje usínání. Nějaké slabé noční světýlko, aby se dítě nebálo, je v pořádku, když je potřebuje.

Jak dobře vychovat dítě? Děti musí znát dobře naše očekávání

Vytvořte spací rutinu

Každý večer by měl být stejný (samozřejmě až na výjimky, kde někam zrovna cestujete apod.). Teplá koupel, večeře, čištění zubů, pohádka na dobrou noc. Pravidelné rituály pomáhají dětem cítit se bezpečněji a snáze jít do postele. Tato předvídatelnost připravuje děti psychicky a snižuje jejich noční úzkosti. Odbourává stres, protože dítě přesně ví, co a kdy bude následovat, než přijde spánek.

Minimalizujte svou přítomnost

Nechte dítě usnout o samotě. Nemělo by být závislé na rodičovské přítomnosti. Když s ním zůstanete v jeho pokoji, neležte v posteli a ani si spolu už nepovídejte. Jakmile si popřejete dobrou noc, mělo by už být ticho. Každou noc se postupně vzdalujte od postele, když usíná, aby se jeho závislost na vás pomalu snižovala.

Překonejte jeho strach

Největším problémem, když dítě nechce spát samo, je jeho strach – z vaší nepřítomnosti, z bubáka ve skříni apod. Když nemůže strachy usnout, musíte mu pomoct a zklidnit jeho obavy. Nechte ho spát s jeho oblíbeným plyšákem, přikrývkou nebo mu dejte do pokojíčku akvárium se zlatou rybkou. Možná se to nezdá, ale opravdu uklidňuje. Zpočátku nechávejte i pootevřené dveře, když si to dítě přeje. Vaše dítě bude vědět, že na zavolání vždy přijdete a usne mnohem klidněji.

Dítě se bojí do školy. 7 kroků, které mu pomohou překonat úzkost

Jděte na to pomalu

Mnoho rodičů dává přednost tomu, že své dítě uloží do postele, odejdou a slíbí, že se za chvíli vrátí na kontrolu. Pokud se vám tato varianta také líbí, klidně ji praktikujte, ale dejte pozor, abyste na svůj slib nezapomněli. Můžete postupně prodlužovat intervaly. V ideálním případě dítě usne během jednoho z těch intervalů. Začněte třeba na 5 až 10 minutách. Při kratší době existuje velká pravděpodobnost, že dítě ještě bude vzhůru. Když naopak čekáte příliš dlouho, dítě začne být úzkostné a rozrušené, což celou situaci ještě zhoršuje.

Nepolevujte a nedělejte výjimky

Pokud vaše dítě uprostřed noci vklouzne do vaší postele, nenechávejte je tam, ale odveďte zpět do pokoje. Nekřičte, nenadávejte, ale ani nepolevujte. Jakmile je tam jednou necháte, celá vaše snaha i úspěchy, kterých jste v tomto případě dosáhli, přijdou vniveč. Výjimku můžete udělat, když je vaše dítě nemocné. To si ho klidně do své postele vezměte nebo spěte s ním.

Odměňte své dítě

Když se dítě snaží a daří se mu spát bez vás, zaslouží si nějakou odměnu a rozhodně nemusí jít jen o sladkosti. Klidně je nechte vybrat si snídani, slibte hezký výlet nebo oblíbenou pohádku.

Možná se vám zdá, že předškolák už je dost starý na to, aby spal s rodiči a prostě ho dáte bez řečí do pokoje. Ale i pětileté a starší dítě může mít strach a má rádo přítomnost rodičů, u kterých cítí bezpečí a klid. Proto nic nedělejte na sílu, ale raději v klidu a postupně. Ušetříte sobě nervy a dítěti mnoho slz.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Jak naučit předškoláka spát o samotě? 7 tipů, které vám uvolní ložnici