Menu
PředškolníVěk.cz
Chystáme se do školy

Dítě se bojí do školy. 7 kroků, které mu pomohou překonat úzkost

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 3. 2019

Zatímco některé děti se na začátek školního roku těší, jiným radost z nových budoucích zážitků kazí úzkost a stres z neznámého. Z obav dítě špatně spí, je častěji nemocné, stěžuje si na bolest břicha, nechce jíst, snadno se rozpláče nebo se vzteká, když je samotné či pryč od rodičů. Jak pomoci svému dítěti překonat úzkost ze školy?

Některé děti špatně tolerují změny a trvá jim než si v novém prostředí zvyknou. Takto to není jen u dětí, ale i u dospělých. Je jich mnoho, kteří špatně čelí změnám ve svém životě.

Začátek školy může být pro rodiče, kteří mají úzkostlivé děti, stejně stresující. Připravili jsme pro vás sedm kroků, které vám mohou pomoci překonat u dítěte úzkost související s nástupem do školy.

Nechte je mluvit

Možná vám přijde, že chování vašich dětí je nezralé nebo dokonce přehnané. Ale v dětské hlavě se mohou odehrávat příběhy, které vy považujete třeba za hloupost, ale pro dítě jsou velice důležité. Vnímejte jejich obavy a zajistěte, aby se o nich s vámi nebály mluvit. Poslouchejte, vysvětlujte, ujišťujte a uklidňujte.

Udělejte z jejich strachu normální věc

Když říkáte něco ve stylu: „Je velmi těžké zvyknout si na něco nového, lidé se často takových situací bojí. Mnoho dětí má strach na začátku nového roku, protože tolik věcí se liší od toho minulého.“ Tyto věty možná úzkost nevymažou, ale dětem to pomůže cítit se lépe. Budou vědět, že jejich pocity nejsou špatné a nejsou na ně samy. Zvýší se jejich schopnost tento problém zvládnout.

Jak naučit dítě asertivitě? Naučte dítě, jak se prosadit!

Bojujte s jejich obavami

Normalizace strachu neznamená to, že se mu budete vyhýbat. I když dítě cítí napětí a úzkost, musí mu rodiče sdělit, že bez ohledu na to, jak nepříjemné to může být, do školy se jít musí. Vyhýbání se obávaným situacím a snaha je neřešit jen vytváří další strach a prohlubuje ten stávající.

Poznejte spouštěče

Rozpoznejte situace, kdy vzniká stres u dítěte i jak je v minulosti překonalo. Například, pokud vaše dítě bylo v prvních dnech ve škole nebo třeba školce rozrušené, ale v dalších dnech a týdnech už v pořádku, můžete mu to připomenout a navrhnout strategii, aby se cítilo lépe. Poraďte mu, ať se v prvních dnech zaměří na nalezení přítele nebo požádejte učitele, aby dítě posadil do přední řady ve třídě, pokud je to pro něj vyhovující.

Hurá do školy? 7 věcí, co má dítě umět ještě před nástupem

Ukazujte na silné stránky

Připomeňte svému dítěti jeho silné stránky a mluvte o situacích, které se už staly a ono při nich prokázalo odvahu, odhodlání i překonání strachu. Uvidíte, jak jeho sebevědomí poroste.

Zahrajte si roli

Toto je velmi efektivní a zábavný nástroj. V návaznosti na nový zážitek/prostředí si s dětmi vše projděte předtím, než se to stane. Zahrajte si na školu, na třídu, na seznamování se s novými kamarády apod.

Co dělají leváci: jakou mají osobnost a čím se odlišují?

Dýchání a relaxace

Jedná se o standardní techniky, jak zahnat úzkost. Účte své děti, aby rozpoznaly, kdy se jejich dýchání zrychlí a srdce začne splašeně bít. Pak je můžete naučit, aby se snažily dýchat v klidu a pomalu, aby se uklidnily. Skvělou metodou je pomalé nadechnutí a při výdechu říkat slovo „relax“ (nebo klidně i nějaké jiné vhodné). Toto dělat ráno ještě v posteli. Je to skvělý způsob, jak trénovat, protože praxe a opakování zaručují úspěch.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dítě se bojí do školy. 7 kroků, které mu pomohou překonat úzkost