Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Jak říct dítěti Ne trošku jinak?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 10. 2019

Stokrát za den říkáte Ne. Nelez tam, nestrkej si to do pusy, nech to být, nesahej na to… a vůbec nemáte pocit, že by to nějak pomáhalo. Přijde vám, že děti vaše zákazy vůbec nechápou nebo naopak chápou, ale naprosto ignorují. Možná používáte Ne až příliš a ono vám to nefunguje.

Často se dnes říká, že děti vůbec neznají slovíčko Ne, a proto jsou více neposlušné a rozjívené. Ono je to možná spíš naopak. Často rodiče používají toto slovo mnohem častěji, než je vhodné. Zkuste se zamyslet nad tím, kolikrát denně řeknete: neběhej, nekřič, nech to, nedělej to, neskákej, neběhej, nestůj. Poznáváte se v tom? Když toto slyší děti každý den a celý den, je celkem logické, že vaše příkazy začnou ignorovat. Vy byste nezačali?

Pokud chcete z tohoto bludného kruhu ven, zkuste něco jiného, alternativy. Možná jsou o něco zdlouhavější, ale negativní slovíčko Ne je opravdu lepší ze slovníku vyřadit a zkusit to jinak.

Negativum vyměňte za pozitivní přístup

Slůvko Ne… v nás vyvolává negativní pocity samo o sobě. Proč tedy nezkusit jej úplně vynechat a zkusit to tentokrát trošku více pozitivně. Namísto „nekřič“ zkuste: „mluv prosím potichu“ nebo „neutíkej“ „jdi pomaleji“. Funguje to i v mnoha jiných případech. Místo zákazů a příkazů nabízejte raději alternativy: „V kuchyni jíme, hrát si můžeš v pokoji“ či „ven jít můžeš, ale nejdřív ukliď svůj pokoj“.

Zajímavé věty nahrazující slovo NE

  • Můžu ti nějak pomoci?
  • Pojď, uklidíme tady.
  • Řekni mi k tomu víc.
  • Takto jsme to úplně udělat nechtěli.
  • Zkusme to jinak.
  • Jaká máme pravidla?
  • Mrzelo by mě, kdybys to udělal.
  • Samotnou tě jít nenechám.
  • Pojďme si o problému popovídat.
  • Jaká je podle tebe odpověď?
  • Šlo by to udělat jinak?
  • Ráda bych, kdyby to šlo, ale nejde.
  • Co tohle?
  • Není to bezpečné.
  • Vyber si raději něco jiného.
  • Teď před obědem se bonbony podávat nebudou. Můžeš si vzít po obědě.

Proč si vaše děti vždycky vyberou ten nejhorší čas, aby s vámi mluvily?

Řekněte přesně, co chcete

Není nutné děti nějak balamutit, hledat složité formulace a něco jim nalhávat nebo dlouze vysvětlovat.

„Nechci, aby si sahal na tu zásuvku.“

Jaký je rozdíl mezi tím, když byste řekli: „Nedělej to. Na zásuvky se nesahá,“ je ten, teď říkáte vy, co nechcete a dítě to mnohem lépe dokáže pochopit. Ví, že maminka nebo tatínek si to nepřejí. Možná je to těžké, změnit své návyky a začít hovořit s dětmi takto přímo, ale pokud chcete, aby jednou byly i ony stejně upřímné k vám nebo svým blízkým, máte nejvyšší čas začít.

Vysvětlete důvod

Děti by měly znát důvod, proč jim něco zakazujete, jedině tak to dokážou pochopit. Řekněte, že nechcete, aby sahalo do zásuvky, protože máte strach, že dostane ránu elektřinou. Tak mu dáte možnost pochopit, proč je to pro vás tak moc důležité.

Rozmazlujete své dítě až příliš? Takto to poznáte!

Někdy je ne potřeba

Někdy se zákazu prostě nevyhnete, ale přesto ho můžete podat více akceptovatelnou formou. Kreslí po stole místo na papír? Řekněte to jednoduše: „Po nábytku se nekreslí. Máš papír.“

Vyhazuje jídlo z talíře všude kolem sebe? Je jasné, že tohle se opravdu nedělá a nic takového mu tolerovat nebudete. Dejte mu to jasně najevo: „S jídlem se nehází, to se jí.“.

Někdy méně je více

Začněte používat Ne méně a méně a raději zařaďte častěji Ano. Zdá se to jako banalita, ale tento bod je právě ten nejtěžší. Ukazuje rodičovské hranice a mantinely. Rodiče umí zakazovat velice často, ale to druhé je pro ně docela problém. Existuje mnoho situací, kdy si celou situaci zbytečně komplikujeme, a přitom bychom nemuseli.

Představte si, že je zima, vy oblečete dítě a jdete ven. Protože chcete jít jen na krátkou procházku, dáte mu lehké rukavice a nízké boty. Jenže ono uvidí sníh a okamžitě se v něm začne zuřivě válet, házet koule apod. Co uděláte? Křičíte: „Nechoď do toho sněhu, budeš celá mokrá. Nejsi správně oblečená.“ Kdybyste ale dítě už doma oblékli správně, tohle všechno byste řešit nemuseli. Oni přece vždycky budou chtít skákat do sněhu, do kaluží a špinit se od hlavy až k patě.

Komunikujte s dětmi tak, aby vám skutečně rozuměly. Děti nejsou hloupé, ale chápou věci po svém. Ocení upřímnost a jednání na rovinu. Zkuste vůči nim projevit více pochopení a tolerance. Uvidíte, jak se vám společně bude lépe žít.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak říct dítěti Ne trošku jinak?