Menu
PředškolníVěk.cz
Chování dětí

Proč si vaše děti vždycky vyberou ten nejhorší čas, aby s vámi mluvily?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 9. 2019

Každý rodič touží potom, aby jeho děti neměly potíže se kdykoliv svěřit. Chtějí být tím, za kým dítě vždy jde jako první, protože ví, že je maminka nebo tatínek vyslechnou. Jenže si to občas umí načasovat velice nevhodně a najít si čas na smysluplnou diskusi je někdy zkrátka náročné.

Co se stane, když zahájí konverzaci v tom nejnevhodnějším období? Například před spaním, když telefonujete nebo se právě s někým bavíte? Jako rodič si nechcete nechat ujít příležitost pro rozhovor se svým dítětem, ale jak vytvořit ten okamžik, kdy se chtějí podělit? A jak se vypořádat s velkými otázkami, když je očekáváte nejméně?

Připravili jsme pro vás několik tipů, jak jednat se svými dětmi, když zrovna nemůžete.

Dávejte pozor

Řeč těla vašeho dítěte vám dokáže hodně napovědět. Často tak komunikují ještě dřív, než vůbec něco řeknou. Pokrčená ramena, úsměv, slzy – to vše je důležité. Sledujte takové nápovědy a buďte pozorní.

Jako rodič musíte pamatovat hlavně na to, že byste neměli ignorovat, když vám dítě básní o nejnovější hře nebo o něčem, co řekl nebo dělá jeden z jejich přátel. To jsou chvíle, kdy se máte zapnout, protože byste mohli přijít o příležitost dozvědět se něco od nich a ukázat, že jste dobrý posluchač.

Funguje posílání dětí do „kouta“? A je to správně nebo špatně?

Nezatěžujte dítě v nevhodných chvílích

Když je čas na spánek, jako rodiče si přirozeně myslíme, že jsou děti opravdu unavené. Mohou ovšem skutečně toužit po tom, aby vám sdělily své obavy, aby se uvolnily a mohly dobře spát. Vyhýbejte se v těchto chvílích nějakým stížnostem na dítě, hodnocením jeho chování nebo sdělování náročného obsahu. Místo toho aktivně poslouchejte a mluvte o tom, co vám říkají, abyste ukázali, že opravdu posloucháte a rozumíte. Není vhodný čas na řešení rodičovských starostí, protože je čas na jejich ukončení.

Děti touží po spojení

Děti si budou vyžadovat vaši pozornost v pozitivních i negativních situacích, ale pokud negativní informace dokážete proměnit v pozitivní, bude to prospěšné pro vás i pro dítě. Potřebujete k tomu hodně dobré vůle, abyste dítě motivovali k dělání správných věcí. Čím lepší ale bude vaše spojení, tím rozumnější se stanou i jejich požadavky. Najděte společné zájmy se svými dětmi a rozvíjejte je, abyste váš vztah podporovali. Během okamžiků, kdy jsou nejvíc uvolněné a spokojené, cítí, že vy jste ti praví, komu touží svěřit svá tajemství.

Děti nemají příliš prostoru k hovorům

Rodiny jsou dnes velmi zaneprázdněné, takže děti nemají příliš mnoho příležitostí k rozhovorům. Před spaním začíná ten správný intimní čas, kdy se mohou cítit dostatečně uvolněné, aby mluvily o svém dni, na rozdíl od chvil bezprostředně po škole, kdy chtějí jen vypnout a odpočinout si.

Pokud víte, že vaše dítě usíná déle a často vám potřebuje ještě něco říct, začněte s rituálem před spaním dříve. Podpořte vaše společné chvíle a pomozte mu, aby s vámi chtělo sdílet své příběhy a obavy. Ať nezapomene, že ve vás má plnou podporu i vaši pozornost.

Jak zvládnout své emoce, když se dítě vzteká?

Buďte vzorem

Děti se učí o pocitech a jak je vhodné je vyjádřit sledováním ostatních. Ukažte svému dítěti, jak se v různých situacích cítíte a jak se s takovými pocity vypořádáte. To je velice důležité hlavně v těch okamžicích, kdy zrovna nemáte čas a ani trpělivost. Pokud s vámi chce dítě mluvit, když telefonujete, řídíte auto nebo mluvíte s někým jiným, nevybuchujte, nekřičte. Pokuste se zůstat v klidu a zdržte se přehnaných reakcí bez ohledu na to, jak frustrující to může být. Právě takové chování je ideálním vzorem a váš syn či dcera se naučí dělat to samé.

Děti se neustále učí, takže se ujistěte, že je pochválíte, když mluví o svých pocitech nebo je vhodným způsobem vyjadřují. Posilujete tak jejich víru v to, že takto je to správně a zvyšuje se pravděpodobnost, že se takhle zachovají i příště.

Nakonec chcete, aby se vaše děti s vámi chtěly bavit. Chcete být tou osobu, o které vědí, že za ní mohou kdykoliv přijít, když se potřebují někomu svěřit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč si vaše děti vždycky vyberou ten nejhorší čas, aby s vámi mluvily?