Menu
PředškolníVěk.cz
Maminky

Jak se vrátit po mateřské do práce? Zjistěte, na co máte nárok

Blíží se konec vaší mateřské a s ním opětovný nástup do zaměstnání? Čtěte, na co máte ze zákona nárok a jak si návrat do práce co nejvíce ulehčit.

Smlouva na dobu neurčitou vs smlouva na dobu určitou

Pokud jste před nástupem na mateřskou zaměstnaní na dobu neurčitou, čekají vás v těhotenství i následující mateřské a rodičovské dovolené výhodnější podmínky. Nemůžete dostat výpověď a váš zaměstnavatel se zavazuje poskytnout vám po ukončení mateřské pracovní místo se stejným či podobným zaměřením a platovým ohodnocením. Váš návrat do práce po rodičovské dovolené 2018 tak nebude příliš složitý. Problém bývá s pracovními smlouvami na dobu určitou. V předem sjednaný den vám pracovní poměr vyprší a s ním končí i veškeré právní výsady, které zákoník práce rodičům umožňuje.

Návrat do práce po rodičovské dovolené 2018

Den nástupu do práce po rodičovské dovolené

Jak dlouho budete na mateřské a rodičovské záleží hlavně na vás. Doma s dítětem můžete být až do jeho 3 let a zaměstnavatel musí vaší žádosti o délku rodičovské vyhovět. Pokud předem nenahlásíte, jak dlouho na rodičovské budete, počítá se automaticky s tím nejdelším termínem – tedy třemi lety. Nahlásit však můžete kratší rodičovskou a před koncem dohodnuté doby případně zažádat o její prodloužení. Stejně tak je možné do práce nastoupit a později se na rodičovskou opět vrátit. Dokud vašemu potomkovi nejsou 3 roky, musí váš zaměstnavatel s jakoukoliv z těchto možností souhlasit.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Dřívější nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

Určitá komplikace nastává ve chvíli, kdy původně dohodnutou rodičovskou chcete zkrátit a nastoupit do práce dřív. Dřívější nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené musí podle zákoníku odsouhlasit zaměstnavatel. Z těchto důvodů je potřeba konec rodičovské dovolené a nástup do práce dopředu promyslet a jednat včas, abyste získali všechny výhody, na které máte nárok.

Nezapomeňte na oznámení o nástupu do práce po rodičovské dovolené

Blížící se konec mateřské nebo rodičovské a plánovaný návrat do práce musíte v práci v každém případě nahlásit. K tomu je třeba vyplnit žádost o návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené – vzor najdete snadno na internetu nebo vám jej mohou poslat z HR oddělení. Předem si tak stanovíte den nástupu do práce po rodičovské dovolené 2018. Když se vrátíte do práce hned po mateřské, která obvykle trvá 28 týdnů, máte nárok na svou původní pozici. Pokud byla vaše pozice mezitím zrušená nebo zaniklo celé oddělení, musí vás šéf povinně zařadit podle vaší pracovní smlouvy na stejné místo do jiného oddělení. Při návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené vám totiž zaměstnavatel musí ze zákona držet místo podobného zaměření s podobným platovým ohodnocením.

Jak na kapesné u dětí? Potřebuje ho vůbec vaše dítě?

Změna smlouvy a výpověď po rodičovské dovolené

V případě, že vám zaměstnavatel vaše místo dát nemůže proto, že už není k dispozici, můžete se spolu dohodnout na změně smlouvy. S tím však musíte v první řadě souhlasit. Pokud se tak z vaší strany nestane, půjde o překážku v práci na straně zaměstnavatele, který bude povinen vyplácet vám náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku po celou dobu, kdy vám práci nepřiděluje, a to až do ukončení pracovního poměru nebo případné změny pracovní smlouvy. Zaměstnavatel vás může propustit pouze z důvodu změny organizační struktury, která nastala v době, kdy jste byla na mateřské či rodičovské. Pokud dostanete výpověď z tohoto důvodu, máte nárok na odstupné, které podle odpracovaných let činí 1 – 3 průměrné měsíční výdělky. Nárok na odškodné máte i v případě, že rozvážete pracovní poměr na základě dohody. Pokud vám šéf odmítne tyto peníze vyplatit, jedná se o porušení zákoníku práce a vy se můžete svých peněz domáhat soudní cestou.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Jak se vrátit po mateřské do práce? Zjistěte, na co máte nárok