Menu
PředškolníVěk.cz
Zdraví dětí

Jak snížit riziko obezity svého dítěte? Inspirujte se novou studií

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 8. 2019

Obezita je celosvětový problém. Příliš velkou váhu mají nejen dospělí, ale čím dál víc i děti. Nová studie, která se tohoto problému týká, spojila dětskou obezitu s nepravidelnými rutinami kolem jídla, času u televize, a co je nejdůležitější, před spaním.

Představte si to, cestujete na dovolenou s dětmi a vaše rutina úplně zmizí. Najednou chodí všichni spát mnohem později než obvykle, jedí jídlo, které obvykle vůbec nekonzumujete a také tablet či počítač je více zapnutý, hlavně při cestování v autě.

Důležitá je rutina

Není asi žádným překvapením, že výsledky studie hovoří o tom, že existuje souvislost mezi dodržováním pravidelného režimu a nižší pravděpodobností vzniku dětské obezity. To znamená udržovat jednotný čas jídla, omezit koukání na obrazovky u dětí i dodržování rutiny před spaním. To by mělo vést k lepší celkové pohodě, včetně zdravé váhy.

Tato nejnovější studie, publikovaná v Mezinárodním věstníku obezity, přidává k rostoucímu počtu výzkumů na toto téma informace o tom, jak rutiny dětí ovlivňují jejich váhu. V tomto případě se zkoumalo to, jaký dopad má dodržování stanoveného plánu na dětství. Vědci se domnívají, že klíčem všeho je naučit děti v raném životě, jak regulovat své emoční a fyzické zdraví.

K upřesnění svých závěrů se tým zaměřil na 11 000 dětí narozených v letech 2001 až 2002. Je zajímavé, že zjistili, že ve věku 3 let mělo jen 41 procent dětí pravidelný spánek, zatímco téměř polovina měla pravidelný čas na jídlo a 23 procent se mohlo dívat na televizi nebo počítač jen omezený čas.

Strach ze tmy u dětí. Pomozte jim ho zahnat

Myslete na pravidelný spánek

Chodí vaše dítě spát, kdy se mu chce a někdy ponocuje ještě v jedenáct hodin? Nebo se smí i několik hodin denně dívat na televizi? Podle vědců to není dobře. Dítě má před spaním držet své pravidelné rituály a chodit spát ve stejnou dobu. Zdá se to být dokonce ten nejdůležitější faktor v případě vzniku obezity.

Výsledky hovoří jasně. V 11 letech bylo 6 procent dětí obézních. To byly děti, které pravděpodobně neměly pravidelný spánek v předškolním věku. Spánek je důležitý, a hlavně u dětí. I když zatím není známo, jak vlastně spánek metabolismus ovlivňuje, stále častěji hledají výzkumy souvislosti mezi obezitou a špatným spánkem.

Jak naučit předškoláka spát o samotě? 7 tipů, které vám uvolní ložnici

Kolik spánku děti potřebují?

Množství spánku, které vaše dítě potřebuje, hodně závisí na jeho věku. Podle doporučení Americké akademie pediatrů by děti ve věku 3-5 let měly spát alespoň 10-13 hodin za den. Možná se to zdá jako velké množství spánku, ale je to jeden z nejdůležitějších faktorů, který zvyšuje pravděpodobnost zdravého života a snižuje riziko vzniku obezity.

Spí vaše dítě dost? A má pravidelný rozvrh?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak snížit riziko obezity svého dítěte? Inspirujte se novou studií