×
PředškolníVěk.cz

Jak snížit riziko obezity svého dítěte? Inspirujte se novou studií

Obezita u dětí

Obezita je celosvětový problém. Příliš velkou váhu mají nejen dospělí, ale čím dál víc i děti. Nová studie, která se tohoto problému týká, spojila dětskou obezitu s nepravidelnými rutinami kolem jídla, času u televize, a co je nejdůležitější, před spaním.

Představte si to, cestujete na dovolenou s dětmi a vaše rutina úplně zmizí. Najednou chodí všichni spát mnohem později než obvykle, jedí jídlo, které obvykle vůbec nekonzumujete a také tablet či počítač je více zapnutý, hlavně při cestování v autě.

Důležitá je rutina

Není asi žádným překvapením, že výsledky studie hovoří o tom, že existuje souvislost mezi dodržováním pravidelného režimu a nižší pravděpodobností vzniku dětské obezity. To znamená udržovat jednotný čas jídla, omezit koukání na obrazovky u dětí i dodržování rutiny před spaním. To by mělo vést k lepší celkové pohodě, včetně zdravé váhy.

Tato nejnovější studie, publikovaná v Mezinárodním věstníku obezity, přidává k rostoucímu počtu výzkumů na toto téma informace o tom, jak rutiny dětí ovlivňují jejich váhu. V tomto případě se zkoumalo to, jaký dopad má dodržování stanoveného plánu na dětství. Vědci se domnívají, že klíčem všeho je naučit děti v raném životě, jak regulovat své emoční a fyzické zdraví.

K upřesnění svých závěrů se tým zaměřil na 11 000 dětí narozených v letech 2001 až 2002. Je zajímavé, že zjistili, že ve věku 3 let mělo jen 41 procent dětí pravidelný spánek, zatímco téměř polovina měla pravidelný čas na jídlo a 23 procent se mohlo dívat na televizi nebo počítač jen omezený čas.

Strach ze tmy u dětí. Pomozte jim ho zahnat

Myslete na pravidelný spánek

Chodí vaše dítě spát, kdy se mu chce a někdy ponocuje ještě v jedenáct hodin? Nebo se smí i několik hodin denně dívat na televizi? Podle vědců to není dobře. Dítě má před spaním držet své pravidelné rituály a chodit spát ve stejnou dobu. Zdá se to být dokonce ten nejdůležitější faktor v případě vzniku obezity.

Výsledky hovoří jasně. V 11 letech bylo 6 procent dětí obézních. To byly děti, které pravděpodobně neměly pravidelný spánek v předškolním věku. Spánek je důležitý, a hlavně u dětí. I když zatím není známo, jak vlastně spánek metabolismus ovlivňuje, stále častěji hledají výzkumy souvislosti mezi obezitou a špatným spánkem.

Jak naučit předškoláka spát o samotě? 7 tipů, které vám uvolní ložnici

Kolik spánku děti potřebují?

Množství spánku, které vaše dítě potřebuje, hodně závisí na jeho věku. Podle doporučení Americké akademie pediatrů by děti ve věku 3-5 let měly spát alespoň 10-13 hodin za den. Možná se to zdá jako velké množství spánku, ale je to jeden z nejdůležitějších faktorů, který zvyšuje pravděpodobnost zdravého života a snižuje riziko vzniku obezity.

Spí vaše dítě dost? A má pravidelný rozvrh?

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*