Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

Jak vybrat dítěti správně dětské kolo?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 4. 2020

Výběr dětského kola je často velkou událostí. Těšíte se, až ten váš drobeček začne pořádně jezdit a pak se třeba konečně dostanete i na společnou vyjížďku. Jenže ještě předtím vás čeká koupě toho správného kola, což někdy může být docela oříšek. Na co se zaměřit při výběru? Jakou zvolit velikost? Máme pro vás pár rad, abychom vám rozhodování usnadnili.

Ať už vybíráte nové kolo nebo třeba z bazaru, vždy volte takové, které má hliníkový rám a je odlehčené, a to včetně komponentů (šlapky, brzdy atd.). U dětského kola se počítá každý gram váhy navíc.

Kolik by mělo vážit správné dětské kolo?

Nejmenší kolo ve velikosti dvanácti palců nemá vážit víc jak sedm nebo osm kilo, vyrábí se dokonce i taková, která mají něco přes pět kilo. Tam už ale počítejte s vyšší investicí. Větší váha už by mohla být pro dítě problematická. Větší velikosti kol už o něco více vážit budou, ale stejně by to neměl být nikterak velký rozdíl.

Jak vybrat správnou velikost kola?

Dětské kolo nikdy nekupujte příliš velké s myšlenkou, že do toho dítě doroste a že nechcete kupovat kolo jen na rok. Na tom by se dobře jezdit nenaučilo. Správnou velikost poznáte tak, že při stoji rozkročmo nad horní rámovou trubkou zbývá ještě tak na pěst místa k rozkroku. Také by neměl být problém dosáhnout ze sedla na řídítka a na pedály. U menších kol by dítě mělo dosáhnout i na zem. Velikost dětských kol je udávána: 12, 16, 20 a 24 palců.

[soshsc hide="guest"]This content is hidden only to users not logged.[/soshsc]

Důležitá je i ergonomie

Ergonomie nebo jinak proporce kola vzhledem k dítěti, je také velice důležitá. Mnoho levnějších kol má špatné, neúměrné neproporční komponenty a nevhodnou geometrii rámu, klik, příliš velké brzdové páky apod. Je důležité, aby kolo mělo optimalizovanou délku kliky pro malé děti i jejich vertikální vzdálenost od země v nejnižší poloze. Odborníci potvrzují, že tento parametr je důležitý i pro kyčle dítěte nebo pro efektivní využití síly na šlapání apod.

Jak naučit dítě šlapat na kole – nejlepší metody a věk

Nezapomeňte na bezpečnost

Když vyberete konečně kolo, nezapomeňte myslet i na bezpečnost dítěte. Kupte správnou a certifikovanou helmu. Nedávejte tu po sourozencích nebo z druhé ruky. Každé dítě je jiné a má jiný tvar hlavy. Přilba musí dobře sedět. Omezená je i její životnost a činí asi šest let. K přilbě můžete koupit i chrániče kolen a loktů a na ruce cyklistické rukavice. To se hodí hlavně v případě, že dítě ještě není příliš dobrý jezdec.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat dítěti správně dětské kolo?